Truskawka – pole stoi, tunel biegnie (monitoring plantacji, 30.04.2021)

Efekty bytowania mączlika na liściu truskawki

Skończył się kwiecień i wydawało by się że na polach wegetacja powinna aż kipieć od zieleni. Tak się jednak nie dzieje i od kilku tygodni wiele się nie zmieniło, przybyło może kilka liści. Truskawki są mocno spóźnione w stosunku do tego jak to było w minionych latach.

Na polach wciąż aktualne są poprzednie zalecenia, jedyne co można by dodać to ewentualne zabiegi na chwasty jednoliścienne z użyciem selektywnych graminicydów (np. Select super), o ile nie pojawiają się pierwsze zalążki pędów kwiatostanowych, a także można by się skusić na zabiegi regeneracyjne po przymrozkach z użyciem np. Maralu w połączeniu z ASX Tytan plus.

Na plantacjach polowych bez przyspieszania (Mazowsze, koniec kwietnia)

Duże zróżnicowanie

Wygląda na to, że sezon owocowania truskawek z uprawa polowych niezbyt szybko się rozpędzi. Dzięki temu, każdy z systemów uprawy znajdzie swój czas na zaopatrywanie rynku w owoce. Już w tym momencie są w sprzedaży truskawki szklarniowe, za kilka dni na całego zaczną dojrzewać wczesne odmiany uprawiane w solowych tunelach w gruncie. Kolejno będą pojawiały owoce spod folii, agrowłókniny i gruntu otwartego. Puki co nie widać żeby groziło nam nałożenie się zbiorów i powstanie truskawkowej górki.

Tunelowy szał

W minionym sezonie, a także w ostatnich miesiącach pojawiło się coraz więcej tuneli, w których uprawiana jest truskawka na zbiór przyśpieszony. Właśnie teraz uprawy te są w pełni kwitnienia, a niektóre zbliżają się wręcz do zbiorów. Tam jest ostatni moment na zabiegi poprawiające jakość owoców.

Przyjęło się mówić, że w tunelach znacznie łatwiejsza jest ochrona przeciwko chorobom grzybowym z racji na brak opadów zwilżających liście. Ten rok jest jednak nieco inny. Niska temperatura na zewnątrz sprawia, że plantatorzy unikają pełnego wietrzenia tuneli, by nie tracić zgromadzonego ciepła. Prowadzi to do zwiększenia wilgotności w tych obiektach, co niezmiernie sprzyja rozwojowi patogenów grzybowych, głównie szarej pleśni. Biorąc to pod uwagę należy w czasie kwitnienia sięgnąć po najskuteczniejsze fungicydy np. Luna Sensation, Botrefin czy Pyrus.

Mocno wilgotno

Tak jak wspomniano wyżej, wilgoć w tunelach utrzymuje się na dość wysokim poziomie. Daje to również pole do popisu dla patogenów bakteryjnych, miedzy innymi tych powodujących bakteryjną kanciastą plamistość liści truskawki. Warto by jeszcze w tym czasie pomyśleć o podawaniu miedzi, ale miedzi w najbezpieczniejszej formie zmikronizowanych cząsteczek pod postacią produktu Viflo CuB, które bez obaw można zastosować w trakcie kwitnienia.

Wraz z zabiegami fungicydowymi konieczne jest odpowiednie dokarmianie owoców tak by wpływać na ich jakość. Przy dużej wilgotności ograniczona jest transpiracja, mniej wody paruje również przez owoce. Wraz z tą woda do owoców powinien być transportowany również wapń. Im mniej wody przetransportowane zostanie do owoców tym mniej znajdzie się tam również wapnia. Również wahania temperatur związane z przymrozkami na zewnątrz tunelu, ograniczają mobilność wapnia. Widać to chociażby po liściach na który powstają charakterystyczne nekrozy.

By odpowiednio „utwardzić” owoce już od momentu kwitnienia to samych zbiorów konieczne jest dokarmienie dolistne wapniem w postaci bezpiecznych produktów jak np. Metalosate Ca lub Calciminal. Połączenie wapnia z aminokwasami pozwala na błyskawiczne pobieranie. Do takiego zabiegu można dodać również zawierający krzem ASX Krzem plus, który będzie kolejnym elementem utwardzającym owoce, a także zminimalizuje ryzyko ewentualnych oparzeń przy intensywnym nasłonecznieniu.

W nawożeniu doglebowym uzupełnieniem dla pożywki, która w tym momencie opiera się głównie na nawozach potasowych jak Rosasol 8-17-41, powinno być również dodawanie wapnia np. w postaci CaTs – tiosiarczan wapnia.

Czekamy na szkodnik

Puki tunele przez długi czas są zamknięte, nie musimy obawiać się nalotu szkodników z zewnątrz i jeżeli w tym momencie nie obserwujemy inwazji szkodników jest szansa że taka sytuacja utrzyma się przez dłuższy czas. Jednakże gdy tylko tunele zostaną szerzej otwarte możemy spodziewać się nalotu chociażby kwieciaków i wciornastków. To co możemy znaleźć w tym momencie w tunelach to na pewno przędziorki, których z uwagą należy szukać na starszych liściach a także mączlik, którego spotyka się coraz częściej. Tam gdzie to jeszcze możliwe i jeszcze nie ma kwitnienia, można skusić się na zastosowanie produktów o działaniu mechanicznym jak FiTTER i Limocide. Drugi z tych produktów wpłynie również na ograniczanie presji mączniaka.

Już niebawem truskawki z tuneli szeroko zaleją rynek, a brak dostaw owoców z pola daje nadzieję na niezły wynik ekonomiczny, o ile uda się dowieźć jakość owoców nie tylko do zbiorów ale do stołu konsumenta.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy Bayer i Agrosimex

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here