Truskawka – monitoring plantacji (30.04) – przed majówką

Różnica w wegetacji między roślinami okrywanymi tkaniną, a nie okrywanymi

Jesteśmy tuż przed majówką i wielu chciało by myśleć w tym czasie o tym jak rozpalić grilla w najbliższy weekend a nie przypominać sobie wciąż o nowych zadaniach na plantacjach truskawek. Jednak po ostatnich ochłodzeniach wiosna przyśpiesza i czas goni nas coraz bardziej.

Zróżnicowany wzrost

W zależności od plantacji, truskawki są w bardzo różnej kondycji i fazie rozwoju. Wiosenne chłody dały się mocno we znaki co widać na plantacjach, które nie były okrywane na czas chłodów. Tę różnicę widać dobrze w miejscach, w których np. kończyła się tkanina. Rośliny chronione przed chłodami są już tuż przed kwitnieniem lub otwierają się pierwsze kwiaty, a kilka metrów dalej ta sama odmiana dopiero budzi się do wzrostu. Wyraźnie widać, że rośliny które ucierpiały od chłodów wymagają mocnego pobudzenia by poprawić ich kondycję. Konieczne jest wykonanie zabiegów nalistnych stymulujących wzrost z użyciem np. ASX Tytan Plus i produktów algowych takich jak Maral.

Oprócz nawożenia stymulującego wzrost, należy również zapewnić optymalny rozwój kwiatów i przebieg procesu zapylenia i zapłodnienia. W momencie ukazywania się pierwszych kwiatów należy zwrócić uwagę na dokarmianie dolistne borem używając np. Bolero, które dobrze miesza się z fungicydami.

W obliczu suszy

Patrząc na zasób wody w glebie, której praktycznie nie ma należy z całą pewnością skupić się na nawadnianiu i nawożeniu wraz z podawaną wodą. W momencie kiedy widać już kwiatostany należy stosować pożywki o zrównoważonym składzie np. Rosasol 19-19-19 lub Ultrasol 20-20-20. Nawożenie NPK należy prowadzić przemiennie z podawaniem wapnia w postaci saletry wapniowej lub tam gdzie wzrost roślin jest bujny i nie chcemy dodatkowo podawać azotu podać nawóz ASX CaTs – tiosiarczan wapnia.

Plantacje w obecnej sytuacji powinna się nawadniać często, nawet 2 razy dziennie podając jednorazowo małe ilości wody tak by woda nie wypłukiwała podanych nawozów poza zasięg systemu korzeniowego.

Budzą się szkodniki

Czas ocieplenia to moment kiedy uwidaczniają się na plantacjach szkodniki. Wraz z ogrzaniem się gleby, między korzeniami pojawiają się larwy opuchlaków, które czynią spustoszenie wśród młodych korzeni. Bacznie obserwując można dostrzec już osobniki dorosłe tego szkodnika, które przymierzają się do składania jaj. Można wiec będzie połączyć zwalczanie osobników dorosłych wraz ze zwalczaniem kwieciaka, który pojawi się już w najbliższych dniach.

Te mniejsze szkodniki

Wraz z pojawianiem się nowych liści uwidaczniają się uszkodzenia powodowane przez roztocza truskawkowca. Spośród wielu odmian, najbardziej spektakularnie wygląda to na odmianie ‘Marmolada’. Pamiętać należy, że jednym zabiegiem nie da się dobrze zwalczyć tego tak drobnego roztocza. Konieczna jest więc kontynuacja użyciem środków o systemicznym charakterze działania np. Koromite 10 EC lub nowe rozwiązanie w truskawkach – Movento 100 SC.

Uszkodzone liście przez roztocza truskawkowca na odmianie Marmolada

Jak nie ta to inna

Chociaż wydawało by się że pogoda nie sprzyja rozwojowi chorób, bo jest sucho i słonecznie, to jednak nie każdy patogen potrzebuje do swojego rozwoju wilgoci. W takich warunkach doskonale czuje się mączniak, którego należy ograniczać w najbliższych dniach. Do tego celu można w tym czasie zastosować takie środki jak np. Zato 50 WG czy Domark 100 EC.

Przy zwalczaniu mączniaka niezmiernie ważna jest technika wykonania zabiegu, który należy przeprowadzić tak by dokładnie pokryć każdy fragment liścia. Pomocne może być w tym zwiększenie dawki cieczy roboczej i dodatek dobrego adiuwantu np. Flipper.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy: Agrosimex i Bayer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here