Truskawka – monitoring plantacji (29.05.2020 r.) – zaczęło się po ociepleniu

Bardzo duże szkody na plantacjach zaczynają wyrządzać kwieciaki

Po długotrwałym chłodzie pojawiło się w końcu ciepło, dodatkowo powiązało się to również z opadami deszczu, które są niezbędne do wzrostu roślin ale sprzyjają również rozwojowi chorób. W wielu miejscach rozpoczęły się już zbiory truskawek spod niskich osłon, ale na klasyczny wysyp truskawek należy jeszcze chwilę poczekać. Wciąż wiele odmian kwitnie i mamy jeszcze czas na wykonanie ważnych zabiegów.

W ostatnich dniach mocno uaktywniły się kwieciaki, które również czekały na ocieplenie by zacząć swoją aktywność. W wielu miejscach szkodników jest tak wiele, że już poczyniły widoczne straty, a truskawki wciąż kwitną.

Z racji na bliskość zbiorów warto do ich zwalczania wykorzystać pyretroidy, jednak przy tak dużym nasileniu nie wystarczy jeden zabieg. Zwalczając kwieciaki zabiegi zawsze wykonuje się wieczorem, nie tylko z obawy o pszczoły, ale również wtedy kwieciaki są najaktywniejsze.

Na odmianach wczesnych można zaobserwować wciornastki. W ich ograniczaniu dobrze sprawdzi się Limocide, który można stosować również między zbiorami

Chorobowo niebezpiecznie

Ciepła i wilgotna aura sprawia, że błyskawicznie rozwijają się choroby. Główną uwagę plantatorzy kładą na zwalczanie szarej pleśni na kwiatach. Jednak w ostatnich latach dużym zagrożeniem staje się również antraknoza.

Zagniwające liście i pędy u podstawy krzewinek truskawki

To co po raz kolejny zaskakuje plantatorów to powolne zagniwanie krzewów od podstawy. W wielu miejscach po zimie zostało wiele starych liści, które zalegają u podstawy krzewu i stanowią pożywkę dla grzybów. Sprawia to że w tym momencie zagniwa podstawa pędu kwiatostanowego, a także ogonki liściowe. By dobrze zabezpieczyć rośliny przed takim problemem należy użyć skutecznych środków typu Luna Sensation 500 SC, Switch 62,5 WG czy Prolectus 50 WG, ale nie same produkty są ważne. Konieczne jest dobre pokrycie cieczą robocza wnętrza krzewu co nie jest możliwe bez opryskiwacza z pomocniczym strumieniem powietrza.

Wspierając walkę z chorobami atakującymi podstawę krzewu warto skierować się również ku produktom nawozom zawierającym fosforyny, które doskonale wzmacniają rośliny i wzmacniają efekt ochrony chemicznej.

Choroby liści

Przy tak dynamicznej pogodzie bez wątpienia pojawią się w najbliższych dniach, lub już się pojawiły różnego rodzaju choroby liści, zarówno mączniak jak i różnego rodzaju plamistości.

Przed zbiorami warto wykorzystać jeszcze strobiluryny np. Zato 50 WG. Również środki wzmacniające naturalna odporność roślin jak Vaxiplant SL, będą doskonałe w tak groźnym okresie.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy: Agrosimex i Bayer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here