Truskawka – monitoring plantacji 25.08 – po posadzeniu

truskawka
Młode sadzonki po posadzeniu wymagają dobrego nawadniania

Sierpień wciąż trwa i na plantacjach praca wre. Prócz truskawek powtarzających owocowanie wszyscy zapomnieli już o zbiorach i przygotowujemy się do kolejnego sezonu. Wielu plantatorów właśnie teraz zakłada plantacje używając sadzonek doniczkowanych. Samo posadzenie rośliny do gruntu to jednak nie wszystko.

Czas stresu

Należy pamiętać, że pierwsze dni i tygodnie po złożeniu plantacji to dla znaczny stres dla rośliny. Z komfortowych warunków w szkółce trafiają do gleby, która niekiedy jest przesuszona do granic możliwości, a sama roślina wystawiona na intensywne słońce. Rośliny w takich warunkach zamiast rosnąć i ukorzeniać się będzie walczyła o przetrwanie.

Dlatego konieczne jest natychmiastowe nawadnianie tuż po posadzeniu. W tym celu można użyć deszczownie ponieważ przy takiej formie podania wody, gleba wokół rośliny będzie dodatkowo ubita co ułatwi ukorzenianie. Jednak optymalnym rozwiązaniem będzie rozłożenie nawadniania kropelkowego, które pozwoli na szybkie zwilżanie gleby przy samych korzeniach, nawet kilka razy dziennie. Wraz z początkami nawadniania warto pokusić się o wsparcie rozwoju systemu korzeniowego podając wraz z wodą kwasy humusowe w postaci Rosahumusu w dawce ok 1,5 kg/ha.

Uciec od słońca

Tym co najbardziej doskwiera truskawkom po posadzeniu jest upalne słońce, które wysusza rośliny, nienadążające pobierać dostatecznej ilości wody, wciąż słabym systemem korzeniowym. By nieco osłonić liście przed upałem można je „obielić” opryskując glinką kaolinową w dawce ok. 25 kg/ha. W celu poprawy jej przyczepność można dodać adiuwant Prolonger, co ograniczy również jej późniejsze zmywanie.

Również nawozy krzemowe, jak ASX Krzem Plus, podnoszą odporność roślin na stres, szczególnie stres temperaturowy.

Lekko doglebowo

Z uwagi na skąpy system korzeniowy należ zapewnić również precyzyjne nawożenie w pobliżu rośliny tak by miały potrzebne składniku pokarmowe możliwie blisko. Można to rozwiązać przez fertygację lub podając bezchlorkowe nawozy wieloskładnikowe przy pomocy siewników rzędowych.

Nawożenie powinno być precyzyjne

Wróg nr 1

Młode sadzonki truskawek mają, na polu jednego, najgroźniejszego wroga jakim są chwasty. Walka z nimi to nieustanne pasmo udręki, ale na młodych plantacjach nie można im odpuścić, ponieważ mogą całkowicie zagłuszyć uprawę. W pierwszych tygodniach po posadzeniu należy unikać stosowania herbicydów, tak żeby nie dokładać kolejnego stresu dla truskawek. Zostaje więc tylko odchwaszczanie mechaniczne i ręczne.

chwasty truskawka
Pojawiające się siewki chwastów

W takim przypadku widać korzyć w sadzeniu roślin na zagonach okrytych agrotkaniną lub folią ponieważ unika się przez to tego kosztownego zabiegu

Po kilku tygodniach od posadzenia, będzie można skierować się ku stosowaniu środków chwastobójczych. Niestety w tym sezonie będzie to trudniejsze. W ostatnich miesiącach skończyła się rejestracja środków działających nalistnie i doglebowo (będących jednocześnie selektywnymi wobec truskawek) takich jak Beetup trio i Saherb. W związku z tym w puli dostępnych do zwalczania chwastów dwuliściennych zostały tylko środki o działaniu doglebowym/przedwschodowym jak Stomp Aqua. Nie są one jednak w pełni obojętne dla truskawek i należy je podawać tak by jak najmniejsza ilość cieczy roboczej dostała się na ich liści.

Można to zrobić na dwa sposoby. W pierwszym przypadku tuż po wykonaniu zabiegu należy spłukać ciecz z liści, najlepiej jadąc drugim opryskiwaczem zaraz z tyłu robiąc oprysk samą wodą. Dodatkowa porcja wody nie tylko spłucze substancje z liści ale również pozwoli na lepsze rozłożenie się jej na powierzchni gleby. Można taki zabieg wykonywać również podczas delikatnego deszczu czy też mżawki.

Inną metodą będzie wcześniejsze opryskanie truskawek opartym na naturalnych woskach Prolongerem. Po wyschnięciu tworzy on na liściu warstwę, po które łatwiej będą spływały krople herbicydu.

Środki o działaniu doglebowym stosuje się zawsze na glebą wolną od chwastów, najlepiej lekko wilgotną i z dodatkiem adiuwantu przedłużającego jego skuteczność jakim jest Remix.

Po pierwsze liście

W okresie późnego lata i wczesnej jesieni, truskawki, w szczególności te świeżo posadzone, muszą szybko zbudować jak największą masę liściową, która dostarczy energię do kształtujących się pąków kwiatowych. Ważna będzie tu ochrona przed chorobami, głownie mączniakiem i plamistościami liści. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie powrót do miedzi i siarki w postaci Microthiolu i Miedzi 50 WP.

Wskazane będzie również stosowanie nawozów dolistnych. W tym czasie należy wybierać produkty o zrównoważonym składzie jak np. Rosaleaf Zielony. Warto również zastosować chociaż jeden zabieg ogólnie stymulujący roślinę i działający antystresowo jak np. Maral.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy Agrosimex i BayerZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here