Truskawka – monitoring plantacji 22.06.2020 – ekstremalne zagrożenie ze strony chorób grzybowych

Masowe gnicie truskawek na Lubelszczyźnie – 17.06.2020

Niezwykle trudny sezon ze względu na warunki pogodowe powoduje, że na plantacjach w tym momencie występują w zasadzie wszystkie najważniejsze choroby grzybowe truskawek.

W zależności od odmiany, technologii produkcji oraz lokalizacji plantacji, truskawki znajdują się w różnych etapach rozwoju. Skończyły się zbiory wczesnych odmian w tunelach np. ‘Flair’, kończą się zbiory wczesnych odmian uprawianych w gruncie i przykrywanych agrowłókniną np. ‘Rumba’. W pełni zbiorów znajdują się odmiany uprawiane w gruncie o średniej porze dojrzewania i przykrywane agrowłókninami np. odmiana ‘Asia’, ‘Roxana’.  Odmiany średnio wczesne np. ‘Senga Sengana’ – kończą kwitnienie i od tygodnia trwają z nich zbiory. To co zwraca w tym roku uwagę to jednoczesne występowanie na roślinach różnych faz rozwoju – kwitnienie, zawiązywanie owoców oraz dojrzewające owoce. Taka sytuacja wymaga kontynuowania ochrony przeciwko grzybom powodującym gnicie owoców. Zwłaszcza, że mamy do czynienia z niespotykanym w ostatnich latach bardzo silnym zagrożeniem ze strony chorób grzybowych związanym z warunkami meteo. Na Lubelszczyźnie spadło w maju około 120 mm, a w czerwcu do 22.06. około 110 mm.

Choroby

Niezwykle trudny sezon ze względu na warunki pogodowe powoduje, że na plantacjach w tym momencie występują w zasadzie wszystkie najważniejsze choroby grzybowe truskawek. Na odmianach wrażliwych na mączniaka pojawiają się pierwsze objawy choroby. W zależności od intensywności ochrony w okresie kwitnienia oraz stosowania na plantacji ściółki ze słomy obserwuje się mniej lub bardziej silne występowanie szarej pleśni. Objawy dotyczą owoców, zawiązków, ogonków liściowych oraz całych kwiatostanów. Dotyczy to wszystkich grup odmian. Dodatkowo obserwuje się niezadawalającą trwałość owoców po zbiorze. Przy braku warunków chłodniczych szybko dochodzi do pleśnienia owoców. Błyskawicznie wzrasta zagrożenie ze strony skórzastej zgnilizny owoców. W związku z ciepłą i deszczową pogodą pojawiają się już pierwsze pierwsze owoce z objawami antraknozy. W związku z tym warto na plantacjach na których rozpoczynają się zbiory sięgnąć po fungicydy do stosowania przeciwko szarej pleśni o krótkim okresie karencji, np.  2 zabiegi przeciwko szarej pleśni Teldorem 500 SC (1 dzień karencji) w dawce 1,5 l/ha lub preparatem Serenade ASO (brak okresu karencji) w dawce 8 l/ha (będzie to również zabieg przeciko mączniakowi truskawki). W przypadku nie korzystania w poprzednich zabiegach z Luny Sensation 500 SC (3 dni karencji) warto wykonać opryskiwanie tym fungicycydem w dawce 0,6-0,8 l/ha (będzie to wówczas zabieg przeciwko kilku chorobom: szara pleśń, mączniak prawdziwy, biała plamistość, antraknoza, skórzasta zgnilizna owoców). Z innych rozwiązań przeciwko antraknozie można sięgnąć po Scorpion 325 SC (3 dni karencji) w dawce 1 l/ha, Switch 62,5 WG (3 dni karencji) w dawce 1 kg/ha, Signum 33 WG (3 dni karencji) w dawce 1,8 kg/ha (zabieg przeciwko: szarej pleśni oraz antraknozie), Kenja 400 SC (1 dzień karencji) w dawce 1,2 l/ha (zabieg przeciwko szarej pleśni)Prolectus 50 WG (1 dzień karencji) w dawce 1,2 kg/ha (zabieg przeciwko szarej pleśni) Botrefin  (3 dni karencji) w dawce 0,8 kg/ha. Skuteczność ochrony będzie podnosić również wprowadzenie do zabiegów Vaxiplant SL w dawce 1 l/ha (brak okresu karencji) lub Lecitec 1 l/ha. 

Szkodniki

Obecnie szkodniki na plantacjach truskawek występują w niewielkim nasileniu. Na późniejszych odmianach należy zwrócić uwagę na kwieciaka malinowca oraz bezwzględnie na wciornastki. W okresie przed kwitnieniem rejestrację do zwalczania wciornastka różóweczka posiada SpinTor 240 SC w dawce 0,4 l/ha oraz Limocide w dawce 4,0 l/ha. Na plantacjach zwracają również uwagę rośliny uszkodzone przez roztocza truskawkowca. W przypadku wystąpienia w czasie zbiorów przędziorka chmielowca można zastosować Floramite 240 SC w dawce 0,4-0,6 l/ha o jednodniowym okresie karencji. Pod osłonami do zwalczania przędziorków rejestrację posiada Fitter w dawce od 3-16 l/ha (1 dzień karencji). Ochronę w okresie dojrzewania owoców można wspomóc stosując dodatkowo zabiegi nawozami zawierającymi krzem (np. ASX Krzem). Zabiegi te będą ograniczały występowanie zarówno szarej pleśni jak przędziorka chmielowca.

Zdecydowanie bardziej poważna sytuacja występuje w przypadku opuchlaka truskawkowca. W tym momencie obserwuje się na wielu plantacjach zamierające rośliny ze zniszczonym przez larwy opuchlaka systemem korzeniowym. Na plantacjach występują wszystkie etapy rozwoju: larwy poczwarki oraz kończące przepoczwarczenie młode chrząszcze w obrębie systemu korzeniowego. Po zakończeniu zbiorów należy wykonać zabieg przeciwko chrząszczom – Mospilan 20 SP/Kobe 20 SP w dawce 0,3 kg/ha. Można również wprowadzić w tej chwili nicienie podlewając plantację np. produktem Larvanem.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy: Agrosimex i Bayer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here