Truskawka – monitoring plantacji (12.05) – w gruncie i pod osłonami

Pomiędzy plantacjami w różnych rejonach kraju utrzymują się różnice w rozwoju roślin. Stadium wegetacji zależy od technologii uprawy, wieku plantacji oraz odmiany. Bardzo ważna okazuje się lustracja plantacji pod kontem szkodników i chorób, których zwalczanie wymaga obecnie wiele uwagi.

Stadium wegetacji

Odmiany wczesne uprawiane w gruncie w tunelach np. ‘Flair’, ‘Alba’ – początek zbiorów. Odmiany wczesne okrywane wcześniej białą agrowłókniną – początek kwitnienia/pełnia kwitnienia.

Odmiany wczesne w gruncie uprawiane na płasko (plantacje jednoroczne) – przed początkiem kwitnienia/początek kwitninia.

Odmiany średnio późne w gruncie bez osłon – rozsypujący się kwiatostan/pojedyncze kwiaty.

Odmiany średnio późne w gruncie okrywane wcześniej białą agrowłókniną – początek kwitnienia.

W większości przypadków kondycja plantacji do 12. maja jest zadowalająca. Oczywiście pod warunkiem, że wcześniej była plantacja nawadniana. Na plantacjach na których zostały uszkodzone przez mrozy pierwsze kwiaty, rozwijają się kwiaty kolejnych rzędów bez uszkodzeń i w bardzo dobrej kondycji. Na plantacjach na których rozpoczęto biostymulację warto kontynuować zabiegi preparatem Maralem w dawce od 1,0 do 1,5 l/ha. W fazach przed kwitnieniem/początek kwitnienia warto rozpocząć zabiegi żywienia pozakorzeniowego wapniem (np. Metalosate Calcium, Biocal)

Szkodniki

Obecnie na plantacjach odmian średnio wczesnych w gruncie otwartym znajdujących się przed kwitnieniem należy kontrolować populację przędziorka oraz roztocza truskawkowca. Stwierdza się w dalszym ciągu kolejne w rozowoju ruchome stadia przędziorka oraz jego jaja. Po stwierdzeniu przekroczenia progu szkodliwości (3 formy ruchome na pojedynczy listek liścia złożonego) na plantacjach przed kwitnieniem można jeszcze wykonać zabieg zwalczający Envidorem 240 SC, dawka 0,4 l/ha. Zabieg będzie również ograniczał roztocza truskawkowca. Do zwalczania roztocza truskawkowca przed kwitnieniem można wykorzystać Movento 100 SC w dawce 1,0 l/ha.

Z kolei na plantacjach w czasie kwitnienia można wykonać zabieg Ortusem 05 SC, dawka 0,6 l/ha (1 dzień karencji). Preparat ten warto zastosować w mieszaninie z Nissorun Strong 250 SC (jaja przędziorka) w dawce 0,4 l/ha (3 dni karencji. Do ochrony pod osłonami zarejestrowany jest Fitter w dawce 3-16 l/ha (1 dzień karencji) z dużą ilością wody. Stosując ten preparat wymagane jest całkowite pokrycie powierzchni liści, także od spodu. Produkt stosować co 7 dni. Wykonując zabiegi w czasie kwitnienia przeciwko przędziorkom trzeba pamiętać o prewencji dla pszczół oraz o wykonywaniu zabiegów poza okresami ich aktywności.

Nie zmniejsza się presja ze strony mszyc. W tej chwili można je znaleźć ukryte   nasady liści przy głównym nerwie. Do ich zwalczania można zastosować Decis Mega 50 EW w dawce 0,25 l/ha. W uprawach szklarniowych w systemach bezglebowych zarejestrowane jest Sivanto Prime w dawce 0,5 l/ha lub Azatin EC do stosowania   prewencyjnego lub przy pierwszym pojawieniu się szkodników w dawce 1-1,5 l/ha. Ponadto mszyce zostaną zwalczone podczas wykonywania zabiegów przeciwko roztoczowi truskawkowemu przed kwitnieniem preparatem Movento 100 EC w dawce 1,0 l/ha.

Fot. 14. Mszyca na dolnej stronie liścia w gruncie otwartym na odmianach średnio późnych (9.05.2020).

Kwieciak malinowiec. Na plantacjach przed kwitnieniem w fazie rozsypującego się kwiatostanu oraz po rozwinięciu się pierwszych kwiatów należy wykonać lustracje pod kątem obecności szkodnika. Zwrócić uwagę na uszkodzenia liści, które pojawią się jako pierwsze (okrągłe otwory). Stwierdzenie w próbie 150-200 kwiatostanów 1 chrząszcza jest informacją o wykonaniu zabiegu. Można zastosować Decis Mega 50 EW w dawce 0,25 l/ha (prewencja dla pszczół 24 godziny), Mospilan 20 SP w dawce 0,2 kg przed kwitnieniem.                 

Wciornastki. Na plantacjach pojawiły się już wciornastki, stwierdza się zarówno formy dorosłe oraz larwy. Rozpocząć i kontynuować co 7 dni lustracje. Obecność wciornastków łatwo jest sprawdzić podkładając białą kartkę pod liście i kwiaty roślin i następnie energiczne nimi potrząsając. Stwierdzenie na kartce licznych, szybko poruszających się, ciemnych lub żółtych „kreseczek” długości około 1 mm, oznacza szkodnika. Dla zaobserwowania cech morfologicznych szkodnika potrzebna jest lupa powiększająca przynajmniej 10-krotnie. Zabiegi wykonywane przeciwko kwieciakowi i mszycom Decisem Mega 50 EW będą również zwalczały wciornastka. Zarejestrowane przeciwko wciornastkom przed kwitnieniem są Limocide w dawce 4 l/ha oraz SpinTor 240 SC w dawce 0,32-0,4 l/ha oraz nowość pod osłonami Azatin EC w dawce 1-1,5 l/ha. Więcej o zwalczaniu wciornastków w materiale:

Choroby

W związku z okresowymi opadami wzrasta zagrożenie ze strony szarej pleśni. W programie w tym momencie powinno się zastosować fungicydy o działaniu interwencyjno-zapobiegawczym i systemicznym np. Luna Sensation 500 SC w dawce 0,8 l/ha, Switch 62,5 WG w dawce 0,8 kg/ha lub Botrefin w dawce 0,8 kg/ha. Będzie to również zabieg przeciwko antraknozie truskawki, ze strony której może wzrastać w najbliższym czasie zagrożenie (wysoka temperatura oraz opady). Pojawiają się już pierwsze objawy mączniaka na odmianach wrażliwych. Zabieg Luną Sensation 500 SC będzie również zwalczał tego grzyba.

Autor: Dr Paweł Krawiec, Horti Team, www.hortiteam.pl

Partnerami monitoringu plantacji są firmy: Agrosimex i Bayer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here