Truskawka – monitoring plantacji (09.03.2020) – pierwsze szkodniki

dav

W gruntowej uprawie truskawek wiosna powoli nabiera tempa, nie inaczej jest pod osłonami. Atmosfera w tunelach podczas słonecznych dni robi się coraz gorętsza, a wraz z tym ociepleniem pojawiają się pierwsze szkodniki.

Program ochrony truskawek uprawianych w tunelach różni się od tego prowadzonego na plantacjach polowych, z uwagi specyficzny mikroklimat panujący pod osłonami. Przede wszystkim dotyczy to braku opadów. Panująca pod okrywami wyższa temperatura sprawia, że rozwój szkodników jest zawsze wcześniejszy i walkę z nimi należy rozpoczynać wcześniej.

Przezimowane liście w doskonałej kondycji

Nie inaczej jest i w tym sezonie. Lustrując plantacje truskawek w tunelach w pierwszych dniach marca można zauważyć szereg różnego rodzaju szkodników. Z wierzchu liście wyglądają na zdrowe, bez oznak porażenia chociażby białą czy czerwoną plamistością. Wystarczy jednak zajrzeć pod spód liści by zobaczyć całkiem inny obraz.

Mączlik – osobniki dorosły

W tym roku szkodniki miały pole do popisu i możliwość rozwoju w czasie ciepłej zimy. Na liściach bez problemu można zauważyć osobniki dorosłe mączlika, które składają jaj i będą powoli kolonizować rośliny. Chociaż występowanie mączlika w sposób bezpośredni nie uszkadza zanadto truskawek to może nieść za sobą pewne konsekwencje. Żerując, podobnie jak mszyce, zostawia na liściach rosę miodową, na której rozwijać się będą grzyby sadzawkowe, brudząc liście i zmniejszając ich aktywność fotosyntetyczną.

Czy już zwalczać?

Mimo tego, że jest jeszcze wcześnie to już powinniśmy rozpocząć walkę z tym szkodnikiem, puki jest go stosunkowo niewiele. Rynek nie oferuje nam wielu rozwiązań do ograniczania tego szkodnika. Szukając na własną rękę plantatorzy próbują różnych środków, np. tych opartych na chloropiryfosie – nie są one jednak skuteczne przeciwko mączlikowi. Od tego sezonu Bayer dostarcza plantatorom nowe rozwiązanie do zwalczania tego szkodnika. FiTTER to nowe rozwiązanie, które będzie mechanicznie zwalczać tego szkodnika. Jest to produkt o działaniu mechanicznym, przez co dla jego skuteczności ważne jest by dokładnie pokryć liście cieczą roboczą. Jest to jednak trudne w przypadku tego szkodnika, ponieważ spotykamy go na pierwszych, przylegających do ściółki liściach. Konieczne jest więc użycie opryskiwaczy z nadmuchem.

Co jeszcze znajdziemy w tunelu?

Oglądając rośliny w poszukiwaniu mączlika znajdujemy jeszcze inne szkodniki. U podstawy roślin często można spotkać dorosłe wciornastki. W tym momencie nie wyrządzą one jeszcze szkody, ponieważ nie ma owoców. Mając to jednak na uwadze można pomyśleć o ich ograniczani już niebawem, gdy zaczną pojawiać się pędy kwiatostanowe. Warto pod osłonami, w pierwszych zabiegach, wykorzystać do tego celu preparat Limocide, który jednocześnie będzie ograniczał mączniaka, a także wciornastki i przędziorki, również spotykane na liściach. Zabieg taki można połączyć z miedziowym zabiegiem preparatem Nordox 75 WG, przez co uzyskamy kompleksowe zwalczanie chorób grzybowych i bakteryjnych.

Co kryje się w glebie?

Spoglądając nieco głębiej pod rośliny warto zajrzeć również do gleby szukając chorób systemu korzeniowego i szkodników. W przypadku uprawy w podłożach unika się dużej części problemów związanych z systemem korzeniowym. Większość upraw pod osłonami w Polsce jest wciąż prowadzona w gruncie. W tunelach jest nieco cieplej, więc i szkodniki rozwijają się wcześniej. Można już w tym momencie znaleźć żerujące pędraki. Gleba jest już dość ciepła i w najbliższym czasie można zastanowić się nad stosowaniem środków biologicznych do zwalczania szkodników glebowych. Wraz z pierwszymi próbami fertygacji można pokusić się o podanie fosforynów w celu wsparcia roślin w obronie przed chorobami, takimi jak chociażby fytoftoroza.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy: Agrosimex i Bayer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here