Truskawka – monitoring plantacji 05.06. – i już po zbiorach

Plantacja po skoszeniu liści

Chociaż w wielu miejscach na plantacjach truskawek wciąż trwają zbiory, to jednak znaczna część plantatorów zakończyła już sezon i teraz należy pomyśleć jak dobrze zakończyć ten trudny sezon.

Minione tygodnie nie była łatwe dla wielu plantacji truskawek, a co za tym idzie dla plantatorów. Na początku duże nasilenie szkodników (przędziorki, kwieciak), a potem długotrwałe deszcze, które nie tylko pobudzały do rozwoju choroby grzybowe, ale były na tyle intensywne, że uniemożliwiały wjazd w pole i wykonanie na czas zabiegów zabezpieczających owoce czy nawet przeprowadzenie we właściwym czasie zbioru truskawek.

Czas jednak zapomnieć o tym co było i zacząć przygotowania do kolejnego sezonu

Ciąć czy nie ciąć?

Rodzi się dylemat czy sensowne jest w tym sezonie pozbiorcze koszenie i usuwanie liści z plantacji. Na plantacjach starszych powinien być to standard, nie tylko z racji na możliwość usunięcia potencjału chorób i szkodników, ale również na zmniejszenie zagęszczenia roślin w rzędach co później ułatwi prawidłową ochronę.

Patrząc na to jak wyglądały plantacje podczas zbiorów, warto pomyśleć również o usunięciu starych liści na plantacjach jednorocznych. Również na tak młodych krzewach obserwujemy na liściach szereg objawów chorobowych, od mączniaka przez różnego rodzaju plamistości. Prócz usunięcia liści nie mniej ważne będzie wyniesienie z plantacji resztek niezebranych owoców, na których teraz dynamicznie rozwija się szara pleśń.

Reasumując, po tak trudnym sezonie, niemal wszędzie należy usunąć liście by pozbyć się jak największej ilości szkodników i patogenów, co przy właściwie prowadzonych następnie zabiegach pozwoli na właściwe odbudowanie zdrowej masy liściowej i zbudowanie odpowiedniego potencjału plonotwórczego na kolejny sezon.

Pozostawione po zbiorze owoce będą źródłem chorób

Powrót do podstaw

Po skoszeniu liści będziemy oczekiwać na to, aż krzewy wypuszczą nowe liście. Konieczny staje się więc powrót do ochrony przed chorobami liści, głównie przed mączniakiem. W momencie kiedy miąższość krzewów zmniejszyła się i łatwiejsza jest penetracja cieczy roboczej w ich wnętrzu, do ochrony w zupełności wystarczą takie substancje jak miedź i siarka. Podawanie w tym momencie nawozów takich jak Microthiol 80 WG (siarka granulowana) i Miedź plus 50 WP (tlenochlorek miedzi) powinno być wykonywane co ok 7-10 dni. Wraz z nimi można podawać produkty które pobudzają rozwój rośliny np. aminokwasowy zawarte w produkcie Protaminal.

Podawana w okresie letnim siarka będzie również delikatnie ograniczała występowanie przędziorków. Jednakże po pojawieniu się większej masy liściowej konieczne będzie wykonanie przynajmniej jednego mocnego zabiegu zwalczającego te małe szkodniki z użyciem np. środka Koromite.

Patrząc na to jak duża ilość wody spadła w ostatnich tygodniach, można być niemal pewnym że w takich warunkach doskonale będą się czuły choroby systemu korzeniowego. Warto wiec pomyśleć o zastosowaniu produktów wspierających kondycję systemu korzeniowego i podać je przez fertygacje. W tej roli doskonale sprawdzą się fosforynu jak np. Basfoliar Activ. Jeżeli mówimy o zabiegach nalistnych można pokusić się o stosowanie nawozów zawierających miedź o działaniu systemicznym, która podana w formie oprysku dotrze również do korzeni (Viflo CuB).

Nie zapomnieć o azocie

Czas po zbiorach to ten moment w całym cyklu wegetacji, kiedy w truskawce podać należy główną dawkę azotu. Dobrą dawką będzie podanie około 30–40 kg czystego N/ha w postaci zrównoważonych nawozów NPK jak Rosafert 12-12-17. Jeżeli wykonamy analizę gleby, z której wynika, że zawartość potasu i fosforu jest w normie można wówczas podać sam azot np. w postaci saletry amonowej lub wapniowej. Przy stosowaniu saletry wapniowej jej dawkę należy rozbić na 3 dawki podając je co ok 7-10 dni.

Na plantacjach okrytych ściółką (folia, tkaniny) należy azot ten podać w formie fertygacji stosując saletrę wapniową lub RSM. Jednak przy punktowym podawaniu spokojnie wystarczy około 20 kg N/ha podzielone na 3 aplikacje. Jeśli w uprawie znajdują się odmiany o niewielkim zapotrzebowaniu na azot jego dawkę trzeba dopasować do wymagań odmiany, co powinno być poprzedzone analizą składu chemicznego gleby i konsultacją z doradcą znającym wymagania dotyczące zapotrzebowania na azot tej odmiany.

Chwasty nacierają

Duża ilość opadów spowodowała, że nawet przy stosowaniu dużej ilość herbicydów doglebowych, plantacje gęsto pokrywają się chwastami. Czas lata to okres kiedy truskawka buduje potencjał plonu na kolejny sezon i należy unikać stosowania dużej ilości środków chwastobójczych, które mogą ograniczać wigor roślin. Tak długo jak jest to możliwe powinno się wykonywać odchwaszczanie mechaniczne, które nie tylko wyniszcza chwasty, ale także napowietrza glebę, po długim okresie zalania.

Plantacja truskawek pozbiorczo potraktowana herbicydem totalnym

Planując likwidację plantacji warto wykorzystać herbicydy totalne, by przed orką zniszczyć cały potencjał chwastów trwałych, które będą uciążliwe podczas kolejnych lat uprawy.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy: Agrosimex i Bayer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here