Truskawka – czy pogoda daje trochę czasu? – monitoring plantacji (12.04.2021)

truskawka

Przed nami zawirowania pogodowe, deszcze, śniegi i dynamiczne zmiany temperatur. Niedawne sygnały ciepła wyraźnie rozbudził wzrost truskawek i z dnia na dzień pojawiają się kolejne liściem o których kondycję i zdrowotność należy zadbać.

Pojawiająca się świeża blaszka liściowa przy tak zmiennej aurze wraz z ociepleniem będzie wymagać intensywniejszej ochrony tak by nie dopuścić do zainfekowania przez sprawców groźnych chorób, jak antraknoza, mączniak czy plamistość liści. Wciąż jest jeszcze dość chłodno oraz zbyt mała jest jeszcze powierzchnia blaszki liściowej, aby stosować środki systemiczne.

W dalszym ciągu możemy sięgać po proste rozwiązania takie jak miedź i siarka (Nordox 1,33 kg/ha + ASX Micriol 5 kg/ha). Taki zabieg powinny być standardem na każdej plantacji. Jeżeli już taka mieszanka została wykonana, a liście wciąż przyrastają warto rozważyć produkty z nieco innej grupy.

Choć wyżej napisano, że to jeszcze nie czas na produkty systemiczne jest jeden wyjątek. Topsin/TipTop i Yamato oparte o tiofanat metylu to idealne środki do wiosennego „wyczyszczenia” plantacji z wielu groźnych chorób. Chociaż substancja ta nie wymaga do swojego działania wysokich temperatur, zawsze lepiej podawać ją gdy jest nieco cieplej, szczególnie w przypadku Yamto, który dodatkowo zawiera jeszcze substancje z grupy triazoli.

Liście które przetrwały zimę są już bardzo zmęczone zmienną pogodą

Można również pomyśleć o nieco miej chemicznym wariancie ochrony. Przy zapowiadanej nieco bardziej wilgotnej pogodzie doskonale sprawdzają się produkty biologicznej jak np. Serenade ASO. Zasięg działania takich produktów często wykracza poza to co zawiera etykieta, a dzięki temu, że zawierają w sobie żywe organizmy, możemy liczyć na to że będą się one namnażać i zabezpieczać tkankę liściowa wraz z jej wzrostem nawet w czasie gdy pogoda uniemożliwia wykonywanie kolejnych zabiegów.

Budzą się nie tylko rośliny

Wraz ze wzrostem temperatury rozbudzają się nie tylko rośliny ale i szkodniki. W miejscach gdzie w ubiegłym sezonie mieliśmy do czynienia z dużym potencjałem przędziorka chmielowca, już teraz można zaobserwować duże ilości żerujących osobników. Samice przędziorka jeszcze przez dłuższy czas będą wychodzić z miejsc zimowania, jednak przy dużym nasileniu już teraz należy podjąć działania. Na silną chemię przyjdzie jeszcze czas. W tym czasie wciąż można jeszcze mu przeszkadzać stosując produkty siarkowe. Również Limocide, które można stosować przeciwko mączniakowi, będzie ograniczało występowanie „drobnych” szkodników. Dobrym rozwiązaniem na ten przejściowy okres będzie Next Pro, który zwalcza szkodniki mechanicznie.

Nieusunięte suche liście wciąż mogą być źródłem patogenów

Niezależnie od podjętych wcześniej działań, po ustabilizowaniu się pogody, konieczne będzie zastosowanie klasycznego produktu chemicznego o systemicznym działaniu (Koromite + adiuwant Flipper), tak by przy okazji usunąć również rozwijającą się na najmłodszych liściach populację roztocza truskawkowca.

Z każdym dniem pojawiają się kolejne liście

Pogoda daje nam czas

To że wiosna nabiera tempa bardzo powili daje plantatorom czas na wykonanie zabiegów mających na celu pobudzenie wzrostu roślin, a co ważniejsze umożliwi regenerację uszkodzeń mrozowych. Na trwającym wciąż starcie sezonu warto zastosować produkty działające odżywczo nie tylko na rośliny ale i na glebę. Jednym z tego typu nawozów jest Starcus Activ Duo, zawierający w sobie wyciągi z alg, aminokwasy oraz kwasy humusowe. Może to być pierwszy krok w dokarmianiu dolistnym wspierającym regenerację uszkodzeń. W kolejnych etapach konieczne będzie odżywianie pozakorzeniowe potasem (odpowiada za gospodarkę wodną) i fosforem (pierwiastek odpowiedzialny za przemiany energetyczne) wykorzystując produkty z gamy Rosaleaf czerwony w połączeniu z niewielką dawką aminokwasowego Protaminalu.

Powolny sezon daje też czas tym spóźnialskim, którzy jeszcze nie wykonali nawożenia posypowego.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy Bayer i Agrosimex
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here