Truskawka – czas start (monitoring plantacji 31.01.2021)

truskawka
Na starszych plantacjach młode liście kryją się pod okrywą starych

Święta Wielkanocne już za pasem, a ten czas nierozłącznie wiąże się z nadejściem wiosny. W kalendarzu wiosna jest już od jakiegoś casu, chociaż wciąż nie widać jej wyraźnie za oknami. Ostatnie kilka dni przyniosło znaczne ocieplenie i nawet zapowiadane w prognozach ochłodzenie nie zatrzyma już truskawek, które zaczęły już rosnąć.

Ostatni moment na doglebówki

Na planacjach prace wrą, usuwane są stare liście, niektórzy wykonują uprawki mechaniczne, rozkładane są przewody do nawodnienia. W tych wiosennych przygotowaniach nie można zapomnieć o tym, że prócz truskawek na plantacjach rozpoczęły swój wzrost również chwasty. Jeżeli została wykonana uprawa mechaniczna, lub też gleba jest po zimie wolna od chwastów to najwyższy czas na podanie herbicydów doglebowych. Gleba jest wciąż wilgotna, co podniesie skuteczność zwalczania chwastów, a co ważne na truskawkach wciąż jest jeszcze niewiele aktywnych liści, które mogły by pobrać herbicyd i zostać w jakiś sposób uszkodzone. Pamiętajmy, by wesprzeć działanie środków doglebowych dodając do mieszaniny adiuwant Remix.

Głodna gleba

W odróżnieniu od lat poprzednich zima przyniosła dość dużo opadów deszczu i śniegu co mogło doprowadzić do przepłukania składników pokarmowych poza zasięg płytkiego systemu korzeniowego truskawek. Z wykonywanych w okresie wiosennym analiz gleby widzimy na większości plantacji niedobory potasu, a także bardzo niskie zawartości azotu. W latach minionych gdy gleba nie zamarzała, przez całą zimę dochodziło do mineralizacji próchnicy, który to proces dawał nam już na wiosnę startową ilość azotu w glebie. W tym sezonie jest nieco inaczej. Należy jak najszybciej uzupełnić niedobory składników odżywczych.

Idealnym rozwiązaniem byłoby oprzeć się przy nawożeniu o aktualne wyniki analizy składu chemicznego gleby. Robi się jednak już dość późno i nie zdążymy wykonać takich analiz. Truskawki już rozpoczęły wzrost i musimy zadbać o ich odżywieni.

Jeżeli w tym sezonie nie podano jeszcze żadnych nawozów, aktualnie należy podać nawozy wieloskładnikowe, tak bilansując ich ilość by podać ok. 20 kg N na ha. Dobrym rozwiązaniem są w tym momencie nawozy bezchlorkowe o zrównoważonym składzie np. Rosafert 12-12-17 lub Qrop Complex Top K w przypadku większego zapotrzebowania na potas.

Jeżeli na plantacji podano wcześniej nawozy potasowe bezazotowe lub o jego minimalnej zawartości watro pomyśleć w najbliższych dniach o nawożeniu azotowym. Truskawka preferuje azot w formie jonu azotanowego w związku z tym idealnym produktem do tego nawożenia będą saletry, szczególnie saletra wapniowa, bo wapnia w naszych glebach z reguły jest zbyt mało. Saletra wapniowa jest nawozem szybko działającym, więc jej aplikacje warto rozbić na kilka etapów (2-3) tak by w sumie podać maksymalnie 20–30 kg azotu (N) na hektar.

Jeżeli mówimy o truskawkach uprawiany na zagonach okrytych folią lub tkaniną, jest to również najwyższy czas by rozpocząć fertygację. Niezależnie od ilości wody w glebie konieczne jest podanie nawozów do gleby, a w przypadku dużej ilości wody w glebie zagęśćmy pożywkę. Nawożenie startowe warto rozpocząć od nawozów fosforowych np. Rosasol 8-50-12, tak by podać ten niezbędny dla rozwoju korzeni pierwiastek. Również w formie fertygacji należy rozpocząć nawożenie azotowe. Można w tym celu wykorzystać saletrę wapniową lub nawóz o nieco dłuższym działaniu czyli RSM podając go w dawce ok 10 l/ha łącząc z produktem wapniowym ASX CaTs – tiosiarczan wapnia również w dawce ok 10 l/ha.

Przy nawożeniu azotem należy sprawdzić również preferencje odmian, które są różne. Tak np. ‘Allegro’ nie toleruje obfitego nawożenia azotem wiosną, a z kolei odmiany późne tak jak ‘Malwina’ powinny ten pierwiastek dodać nieco później niż odmiany o wczesnym terminie zbioru.

https://www.agro.bayer.com.pl/produkty/srodki-ochrony-roslin/fitter?utm_source=resolution&utm_medium=sem&utm_campaign=FiTTER_2021&utm_content=txt

Coś się rusza pod liściem

Tych kilka cieplejszych dni sprawiło, że gdzieniegdzie można spotkać na świeżych liściach pojedyncze samice przędziorka. Jest ich jednak zbyt mało i są zbyt głęboko schowane by myśleć o ich zwalczaniu. Dodatkowo na stosowanie typowej chemii warto jeszcze poczekać, aż pojawi się większa masa liściowa i wtedy rozpocząć zwalczanie przędziorków wraz z ograniczaniem roztocza truskawkowca. We wczesnych fazach wegetacji można nieco poprzeszkadzać podając produkty siarkowe np. ASX Micriol w dawce ok. 5 kg/ha. Podawana wiosną siarka jest również pierwszym krokiem w profilaktyce mączniaka truskawki.

truskawka
Pierwsze młode liście – niewątpliwa oznaka wiosny

Fitosanitarnie

Po oczyszczeniu plantacji z suchych liści na mogło pojawić się wiele uszkodzeń mechanicznych na młodych liściach. Ponadto wiosna to dobry czas na zmniejszenie potencjału antraknozy i ograniczanie plamistości liści. Jest to więc doskonały moment na podanie miedzi np. w formie Nordoxu, który to doskonale klei się do liści i jest trudno zmywany nawet przy kapryśnej pogodzie.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy Bayer i Agrosimex

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here