Szara pleśń truskawki – Komunikat X dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA z dnia 05.05.2015

Mamy okres kwitnienia odmian wczesnych np. ‚Honeoye’, ‚Clery’, ‚Flair’, a w tym tygodniu (4-8 maja) rozpoczną kwitnienie kolejne odmiany truskawek, z których zdjęto włókniny. Przypominamy więc o zwalczaniu szarej pleśni truskawek. Szczególnie dużą podatnością na porażenie charakteryzują się kwiaty i ten okres będzie decydujący w uzyskaniu dobrych efektów ochrony.

Pierwsze zabiegi powinny być wykonane na początku kwitnienia, a nawet przed kwitnieniem jeśli stosujemy środki biologiczne Polyversum WP lub biotechniczne Vaxiplant SL. Zabiegi te pozwalają wówczas na wykorzystanie właściwości stymulujących lignifikację ścian komórkowych, komórek roślinnych oraz uruchamianie systemów obronnych.

Czerwona szypułka, a pod nią wyraźna zgnilizna (szara pleśń)- efekt porażenia w okresie kwitnienia


Jednocześnie warto pamiętać, że uzyskanie dobrych efektów ochrony, zwłaszcza w warunkach sprzyjających rozwojowi patogenu (wysoka wilgotność względna powietrza, temperatura 15-18
oC) wymaga zwrócenia uwagi na inne elementy uprawy, które mogą mieć decydujący wpływ na rozwój i rozprzestrzenianie się patogenów na plantacji np. (…)

Podsumowując:

  • Zabiegi przeciwko szarej pleśni należy rozpocząć w okresie pierwszych rozwijających się kwiatów.

  • Dalsze zabiegi wykonywać w odstępach 5-7 dni w zależności od przebiegu pogody.

  • Ustalając terminy zabiegów należy uwzględniać ewentualne zmycie fungicydów, a więc konieczna jest znajomość wielkości opadu od ostatniego opryskiwania.

  • W okresach ulewnych deszczy istnieje niekiedy konieczność wykonania powtórnego zabiegu znacznie wcześniej niż podaje się w schematycznych zaleceniach, czasem nawet już następnego dnia.

Prezentacja fungicydów zarejestrowanych do zwalczania szarej pleśni w uprawie truskawek.

  1. W warunkach niskiego ryzyka zakażenia stosować środki powierzchniowe o działaniu zapobiegawczym

Thiram Granuflo 80 WG,

Pomarsol Forte 80 WG

Sadoplon 75 WP

  1. Przy średnim ryzyku zakażenia:

Teldor 500 SC,

Signum 33 WG,

Frupica 400 SC,

Rovral Aquaflo 500 SC i odpowiedniki,

Mythos 300 SC.

  1. W warunkach dużego zagrożenia chorobowego, zwłaszcza w okresie pełni kwitnienia, najlepiej wykonać zabiegi fungicydami:

Luna Sensation 500 SC,

Switch 62,5 WG.

————————————————–

Jest to fragment komunikatu wysłanego do Grupy Truskawkowej, w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowej, którzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2015. Z Grupą Truskawkową można się skontaktować pod adresem e-mail: grupatruskawkowa@osadkowski.pl. Więcej informacji udziela koordynator Grupy Truskawkowej Albert Zwierzyńskitel 883310179 e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl.

Wszystkie wymienione środki powinny być stosowane zapobiegawczo lub do 24 godzin od momentu zakażenia roślin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here