Pobieranie prób glebowych do analizy chemicznej (Komunikat 1, Grupa Truskawkowa)

Analiza chemiczna gleby jest podstawą precyzyjnego nawożenia truskawki. Szacunkowo ok. 70% błędów, popełnianych przy analizie gleby, to błędy związane z niewłaściwym pobieraniem próbek gleby.

Główne zasady prawidłowego pobierana prób glebowych:

Reprezentatywność: próba musi charakteryzować cały analizowany obszar a nie jedno miejsce – im więcej prób pojedynczych złoży się na próbę średnią tym lepiej.

Jedna próba średnia powinna składać się z kilkunastu prób pojedynczych.

Miarodajność: próby należy pobierać z całej głębokości aktywnej strefy korzeniowej roślin – w przypadku truskawki jest to warstwa do 20-25 cm.

Przed założeniem plantacji na nowym stanowisku można przeanalizować próbę pobraną z głębszej warstwy (20-40 cm).

Wiarygodność: próby powinny być pobrane tak aby odzwierciedlały rzeczywisty i faktyczny stan gleby.

Próby glebowe z plantacji truskawki najlepiej jest przeanalizować metodą ogrodniczą (tzw. „Uniwersalną”) zlecając ocenę zasobności w makroskładniki pokarmowe.

Uzyskane wyniki: należy przesłać do „Grupy Truskawkowej” na stronie www.bioagris.pl/truskawki korzystając z narzędzia „DORADCA TRUSKAWKOWY”.

Na podstawie nadesłanych wyników zostanie opracowany precyzyjny harmonogram nawożenia będący podstawą racjonalnego żywienia truskawki.

Więcej szczegółów w krótkim materiale filmowym:

Dr hab. Zbigniew Jarosz
Katedra Uprawy i Nawożenia Roślin Ogrodniczych
Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie


Jest to komunikat wysłany do Grupy Truskawkowej, w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. System doradczy jest dostępny na stronie bioagris.pl/truskawki Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są przekazywane uczestnikom Grupy Truskawkowej, którzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym na stronie http://www.bioagris.pl Z Grupą Truskawkową można się skontaktować pod adresem e-mail: grupatruskawkowa@osadkowski.pl. Więcej informacji udziela koordynator Grupy Truskawkowej Albert Zwierzyński tel: 883310179 e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here