Plantacje jagodowe po mrozach – (01.04) – monitoring plantacji

Przemarznięcia odmiana 'Marmolada'

Minęła kolejna fala mroźnych nocy, powoli zaczyna się ocieplać i uwidaczniają się efekty chłodów. Większe i mniejsze spadki temperatur miały miejsce niemal w całej Polsce, tylko w nocy z 30 na 31 marca szczęście miała północno zachodnia cześć kraju, gdzie spadł śnieg, który stanowił niejako ochronę dla roślin.

Niskie temperatury w całym kraju

Największe mrozy obserwowano w centralnej Polsce, gdzie temperatury przy gruncie spadały nawet do – 12oC. O dziwo mrozy dotknęły rejonów, które są uważane za cieplejsze, czyli okolice Wrocławia i ziemię Sandomierską. Praktycznie na każdej plantacji roślin jagodowych można spotkać się z uszkodzeniami.

Truskawka

W tej  uprawie, której rośliny wegetują tak blisko gleby, efekty mrozów widoczne są gołym okiem. Przy dużych mrozach nie pomogło nawet okrywanie tkaniną. Chociaż pozwoliła ona na utrzymanie temperatury nieco wyższej to i tak można doszukiwać się uszkodzeń.

Tak jak się tego można było spodziewać, odmiany dojrzewające później czyli np. ‚Florence’ a w szczególności ‚Malwina’, ucierpiały o wiele mniej z racji na późniejszy rozwój.

W truskawkach widać wyraźne uszkodzenia wiązek przewodzących w koronie, które są efektem ostatnich dni. Często można spotkać również już zczarniałą tkankę, która została uszkodzona jeszcze przy wcześniejszych mrozach.

Na stanowiskach gorzej położonych, przy lekkiej glebie widać również uszkodzenia młodych liści, które zostały „sparzone” mrozem i już nie pobudza się do życia.

Truskawka ma ogromny potencjał regeneracyjny, i zabiegi, które były polecane w poprzednim artykule, z całą pewnością sprawdzą się we wspieraniu tej odbudowy.

Należy zwrócić jednak uwagę na to, że uszkodzona tkanka może po części obumierać, co będzie dawało pole do rozwoju różnego rodzaju patogenów grzybowych i bakteryjnych. Warto więc położyć nacisk na wiosenne zabiegi ochrony i zaplanować dodatkowy zabieg miedzią w postaci preparatów np. Nordox 75 WG czy też uwzględnić w programie ochrony TipTop 500 SC (Tiofanat metylu).

Borówki

Praktycznie na wszystkich odmianach borówek widać mniejsze lub większe uszkodzenia. Najgorzej sytuacja wygląda, jak niemal zawsze, na odmianie ‚Chandler’. Tam praktycznie wszystkie paki na szczytach pędów są już czarne. Również ‚Duke’ i inne odmiany wczesne noszą na sobie ślady uszkodzeń. Mrozy nie oszczędziły również popularnego ‚Bluecropa’.

Nie należy jednak popadać w czarną rozpacza. Obserwując krzewy widać, że ilość pąków w porównaniu do stanu z roku ubiegłego jest o ok 30-40% większa, więc jest jeszcze w czym szukać zdrowych pąków.

Lustrując plantację pod kątem uszkodzeń mrozowych należy zwrócić uwagę nie tylko na pąki szczytowe, ale również na te, które znajdują się na pędach nieco niżej. One z reguły rozwijają się nieco później przez co jest w nich o wiele mniej uszkodzeń.

Maliny

Na szacowanie szkód w malinach jest nieco za wcześnie, pędy maliny letniej potrzebują jeszcze kilku dni ciepła by zaobserwować w jakim stopniu zostały uszkodzone pąki.

Niestety spadki temperatur miały miejsce również w tunelach gdzie przy słonecznym dniu temperatura przekraczała 20oC w nocy potrafiła spaść do nawet -4oC. Może nie był to wielki i długotrwały mróz, ale rośliny pod osłonami są dużo bardziej rozwinięte, a przez to wrażliwe na uszkodzenia powodowane przez ujemne temperatury.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy: Agrosimex i Bayer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here