Okres kwitnienia borówki jest kluczowy, jeśli chodzi o wykonywanie zabiegów przeciwko szarej pleśni i antraknozie. W sprzyjających warunkach pogodowych dochodzi w tym czasie do infekcji poprzez kwiaty, objawy zaś widoczne są znacznie później w trakcie wzrostu zawiązków i dojrzewania owoców. Zaniedbania w czasie kwitnienia mogą zatem znacząco odbić się na jakości zbieranych owoców oraz wielkości plonu.

Sprawdzony program ochrony

W gospodarstwie dr Pawła Krawca w Karczmiskach borówka rośnie na powierzchni 2 ha. Jest to odmiana ‘Bluecrop’, która została posadzona 18 lat temu. Aktualnie rośliny są już po pełni kwitnienia. Do tego czasu prowadzona była już ochrona fungicydowa, która będzie kontynuowana. W okresach największego zagrożenia ze strony szarej pleśni, antraknozy oraz zamieraniu pędów, stosowane są środki o działaniu nie tylko zapobiegawczym, ale także interwencyjnym. Jednym z kluczowych preparatów stosowanych corocznie w ochronie borówki przeciwko najważniejszym gospodarczo chorobom grzybowym, jest Switch. W początkowym okresie kwitnienia fungicyd ten stosowany jest w dawce 0,8 kg/ha, natomiast w okresach wysokiej presji chorób (np. po opadach deszczu) w dawce 1 kg/ha. Dr Paweł Krawiec zwraca uwagę również na technikę wykonywania zabiegów, gdzie w jego przypadku używany jest do tego celu opryskiwacz z nadmuchem powietrza, a dawka cieczy w przeliczeniu na 1 ha wynosi 500 l.

Gdy szara pleśń rozwija się na pędach, może pojawić się również w na owocach

Dlaczego warto stosować Switch w ochronie borówki przed chorobami

Preparat Switch posiada wiele cech, które czynią go topowym rozwiązaniem w ochronie borówki wysokiej. Oprócz działania zapobiegawczego i interwencyjnego w szerokim zakresie temperatur, wykazuje się niezawodnością w zwalczaniu wielu chorób grzybowych, nawet w bardzo trudnych warunkach. Jest zarejestrowany w większości roślin jagodowych, sadowniczych i warzywnych. W uprawie borówki wysokiej może być wykorzystany do zwalczania szarej pleśni, antraknozy oraz zamierania pędów, czyli najgroźniejszych chorób owoców i pędów, powodujących największe szkody.

Można go stosować według potrzeb przez niemal cały okres wegetacji aż do 7 dni przed zbiorem. Jest to bardzo ważne, ponieważ przeciwko antraknozie należy owoce borówki chronić aż do zbiorów.

Switch ma bardzo wiele zalet – najważniejsze z nich to:

 ·         Wykazuje bardzo dobre działanie zarówno zapobiegawcze (przed infekcją grzybową), jak i interwencyjne (polegające na hamowaniu wzrostu grzybni, gdy doszło już do infekcji).

·         Działa na szerokie spektrum zwalczanych chorób powodując, że po jego zastosowaniu zdrowotność plantacji się poprawia.

·         Jest odporny na zmywanie, co umożliwia użycie na krótko przed deszczem czy deszczowaniem.

·         Dobrze działa także w niskich temperaturach, które dość często występują w okresie kwitnienia borówki.

·         Dzięki zawartości dwóch substancji aktywnych z różnych grup chemicznych, aktywnie zapobiega powstawaniu odporności patogenów.

·         Stosowany w okresie przedzbiorczym pozytywnie wpływa na trwałość owoców w obrocie handlowym, co ma ogromne znaczenie zarówno w eksporcie jak i w handlu z supermarketami.

·         Cechy organoleptyczne owoców (smak i zapach) pozostają bez zmian.

·         Stosowanie preparatu nawet na krótko przed zbiorem (z zachowaniem 7-dniowego okresu karencji) powoduje, że zawartość pozostałości jego substancji aktywnych w owocach jest znacząco poniżej najwyższych dopuszczalnych poziomów i tym samym bezpieczna dla eksporterów.

Czas kwitnienia to kluczowy okres ochrony przed szara pleśnią i antraknozą borówki

Switch  to produkt skuteczny, pewny i szybki działaniu, niezastąpiony w profesjonalnej ochronie borówki wysokiej.

Artykuł promocyjny

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here