Monitoring plantacji borówki (13.04.2021 r. – Lubelszczyzna)

Plantacja borówki po cięciu

Obecne stadium rozwoju borówki oceniono na plantacji położonej w województwie lubelskim na czterech odmianach o różnej porze dojrzewania: ‘Patriot’ (wczesna), ‘Draper’ i ‘Bluecrop’ (średnia) oraz ‘Aurora’ (późna).

W zależności od wczesności odmiany krzewy znajdują się stadium różnego zaawansowania pękania pąków lub pojawiania się kwiatostanu (fot. 1-4). Najbardziej rozwinięte pąki występują u odmian wczesnych (np. ‘Patriot’), natomiast najwolniej rozwijają się pąki u odmian późnych (np. ‘Aurora’).

Fot. Opady śniegu na Lubelszczyźnie 14.04.2021r.

Stan prac pielęgnacyjnych na plantacjach i kondycja plantacji

Obecnie na większości plantacji cięcie zostało już zakończone, a pędy rozdrobnione. Na plantacjach, gdzie jeszcze cięcie trwa, zbliża się ku końcowi. Warto teraz przeprowadzić lustrację roślin i ocenić ich zdrowotność. Czynność ta umożliwi ocenę skuteczności zastosowanych w poprzednim roku programów ochrony. Na plantacjach można zaobserwować dużo uszkodzonych pędów przez grzyby powodujące szarą pleśń oraz zamieranie pędów borówki po jesiennych infekcjach, braku ochrony w tym czasie lub po uszkodzeniach mrozowych niezdrewniałych pędów.

Pędy, na których występują objawy chorób, a nie zostały usunięte w czasie cięcia warto wyciąć. Występowanie porażenia pędów powyżej 5% jest informacją o wysokim stopniu zagrożenia dla rozwijających się kwiatów.  Należy wówczas przygotować się do intensywnej ochrony w czasie kwitnienia, zwłaszcza w czasie deszczowej pogody.

Po wykonanym zabiegu cięcia w celu zabezpieczenia ran warto wykonać zabieg fungicydami zwalczającymi choroby pędów (tabela).

Plantacja borówki po cięciu

W najbliższym czasie tj. od fazy początku rozwoju kwiatostanu – pąki kwiatowe zamknięte należy zwrócić uwagę na następujące choroby:

  1. Szara pleśń (Botrytis cinerea)
  2. Zamieranie pędów (Phomopsis spp.)
  3. Zgorzel pędów (Godronia cassandrae)
  4. Antraknoza (Colletotrichum spp.)

Warto zwrócić uwagę w okresie od pękania pąków kwiatowych do końca kwitnienia na porażenie przez Phomopsis vaccinii – sprawcę zamierania pędów. Grzyb poraża pędy, zarówno jednoroczne, jak i 2-3-letnie. Pierwsze objawy choroby są widoczne w postaci brązowienia, z czasem zamierania pąków kwiatowych i kwiatów. Z porażonych kwiatów grzyb przerasta do pędu, powodując rozległe brązowe nekrozy. Grzyb może się także rozwijać w tkance pędu systemicznie ponieważ w następstwie porażenia liści przez ogonki liściowe przemieszcza się do pędu. Intensywny rozwój nekroz jest obserwowany na młodych, niezdrewniałych pędach. Zamierający wierzchołek pędu wygina się w formie pastorału.

Wiosną, w okresie pękania pąków kwiatowych należy prowadzić pierwsze lustracje, pod kątem występowania brunatnych nekroz i zrakowaceń szczególnie na pędach młodych i  niezdrewniałych.

Kolejnym zagrożeniem, które może wystąpić po obecnych warunkach pogodowych (ostatnie ochłodzenie oraz opady śniegu) jest szara pleśń. Przy spadkach temperatury poniżej zera może dochodzić do niewidocznych uszkodzeń co ułatwia infekcje grzybowi, gdy temperatura się podniesie. W momencie poprawy warunków atmosferycznych warto wykonać zabieg (tabela)

Używając środki oparte na tiofanacie metylu np. Tiptop 500 SC lub Topsin M 500 SC należy pamiętać ich terminie na zużycie w tym sezonie (do 19.10.2021 r.). W związku z tym mogą pojawić się odbiorcy, którzy będą wymagali wcześniejszego usunięcia z programów ochrony fungicydów zawierających tiofanat metylu.

Tabela. Fungicydy zarejestrowane do zwalczania chorób grzybowych przed kwitnieniem borówki – PDF (pobierz)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here