Maliny – zapobieganie szarej pleśni

Maliny odmian jesiennych znajdują się obecnie w fazie kwitnienia. Rok jest mokry, więc na tym etapie konieczne jest sięganie po sprawdzone, niezawodne rozwiązania zwalczające szarą pleśń. Decyzje podjęte na tym etapie są krytyczne w kontekście ograniczania tej choroby. Swoje rekomendacje w tym zakresie przedstawił dr Paweł Krawiec podczas lustracji należącej do niego plantacji odmiany ‘Polana’.

Cięgle pada

W okresie od 20 maja do końca czerwca spadło u nas ok. 300 mm deszczu. Przez cały rok mamy średnio dwa razy tyle. Czerwiec ale i początek lipca były więc bardzo deszczowe. W takich przypadkach lepiej jest sięgać po preparaty dwuskładnikowe, o zróżnicowanym działaniu. Taka kompozycja produktów ogranicza także możliwość powstania odporności – tłumaczy dr P. Krawiec.

Które preparaty dają dobre efekty?

Jednym z produktów ujętych w programie ochrony malin w gospodarstwie w Karczmiskach jest Switch 62,5 WG. Zawiera on w swym składzie dwie substancje aktywne: cyprodynil (związek z grupy anilinopirymidyn) oraz fludioksonil (związek z grupy fenylopiroli). Dzięki dwóm substancjom aktywnym z różnych grup chemicznych działa wgłębnie i powierzchniowo, a stosować można go zarówno interwencyjnie jak i zapobiegawczo. Podejmując decyzję o zabiegach przeciw szarej pleśni kieruję się odczytami ze stacji meteorologicznej. Po Switch 63,5 WG sięgam, gdy ryzyko infekcji przekracza 50%. W zależności od presji patogenu dawka jaką stosujemy na 1 ha waha się od 0,8 do 1,0 kg. – wyjaśnia dr P. Krawiec.

Rdza maliny – niespodziewany problem w 2020 roku

Bardzo silnie zaatakowała w tym roku rdza maliny. To dziwne, gdyż na odmianie ‘Polana’ problem ten jest najczęściej marginalny. Ten sezon rządzi się jednak swoimi prawami. Aby zwalczyć tę chorobę zastosowano Scorpion 325 SC – mówi dr P. Krawiec. To kolejny produkt dwuskładnikowy. Zawiera azoksystrobina (związek z grupy strobiluryn) i difenokonazol (związek z grupy triazoli). Preparat ten zwalcza także i inne choroby, takie jak antraknoza maliny i jeżyny, biała plamistość liści maliny, mączniak prawdziwy maliny.

Dr P. Krawiec mówił także o innych ważnych rozwiązaniach na swojej plantacji i pewnych zasadach postepowania w ochronie malin o których należy pamiętać. Zapraszamy na film:

Materiał promocyjny

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here