Malina – w końcu wiosna – monitoring plantacji (11.05.2021 r)

malina

Chociaż maj rozpędza się coraz bardziej, w końcu pojawiły się ciepłe i słoneczne dni, to jednak w uprawie malin wciąż widać to co działo się w zimie i przez całą wiosnę.

Regeneracja uszkodzeń mrozowych

Zimowe chłody najbardziej dotknęły maliny letnie, te których pędy musiały przezimować w polu by wydać wczesny plon. Niestety zima w wielu miejscach wyrządziła na tyle duże szkody, że plantatorzy zaniechali dalszych prac i usunęli wszystkie pędy, tak duże były uszkodzenia. Na szczęście nie wszędzie jest aż tak źle, na każdej jednak plantacji znajdujemy uszkodzenia. Głównie spotkamy się z uszkodzeniami podstawy pędu kwiatostanowego, ale zdarzają się różne uszkodzenia całych pędów. Niezależnie od tego jak głębokie są uszkodzenia, przed nami najtrudniejszy okres w całym sezonie wegetacyjnym – kwitnienie. Jest to dla roślin ogromny wysiłek energetyczny i każde uszkodzenie tkanek osłabia maliny tuż przed tym ważnym czasem. Dodatkowo ostatnie chłody i przymrozki odcisnęły też swoje piętno uwidaczniając uszkodzenia tkanek przewodzących pokazując niedobory fosforu i potasu na liściach.

Cieplejszy czas to dobry moment na wykonanie nawożenia regeneracyjnego. Zacząć warto od podania algowego Maralu z dodatkiem nawozu fosforowo–potasowego np. Rosaleaf żółty, co pozwoli zniwelować chwilowe niedobory makroelementów, zaś Maral będzie działał typowo antystresowo. Podobne nawożenie można wykonać również na malinach jesiennych, które wciąż niemrawo wychylają się z ziemi i potrzebują nieco pobudzenia dla szybszego wzrostu.

Pogodna aura sprzyja wykonywaniu zabiegów regeneracyjnych, jednak również obciąża rośliny które muszą dużo mocniej transpirować i przepuścić przez siebie sporo wody, co przy nadwątlonych tkankach może być trudne. Dlatego też w kolejnych etapach warto zastosować ASX Krzem plus, który usztywni, wzmocni tkanki, przyśpieszając ich regenerację i uodparniając na kolejne warunki stresowe.

Uszkodzeniom mrozowym nie uniknęły również maliny w tunelach. Również tam widać zimowe uszkodzenia pędów.

Szkodniki nadchodzą

Ciepło to nie tylko sygnał od startu dla roślin ale również, dla insektów. W najbliższych dniach powinniśmy wzmóc lustracje w poszukiwaniu przędziorka chmielowca, który był na plantacjach już kilka tygodni temu. Warunki nie pozwalały na wykonanie skutecznego zabiegu zwalczającego te szkodniki. W tym momencie wciąż możemy znaleźć samice wychodzące z zimowli, ale również jaja i wszystkie inne stadia rozwojowe. Warto wykonać zabieg łącząc w sobie dwa produkty. Działającą szybko na stadia ruchome abamektynę w formie Safranu 18 EC łącząc go z preparatem Envidor 240 SC, który z kolei doskonale eliminuje jaja, uzupełnia zwalczanie form ruchomych i na dłużej zabezpiecza roślinę przed żerowaniem tych szkodników.

Poszukiwania przędziorka należy rozpocząć w dolnych partiach rośliny
alt

Uszkodzone pędy stanowią miejsce, w którym zagnieżdżać się może pryszczarek namalinek łodygowy. Dostępnym rozwiązaniem jest zastosowanie Kobe 20 SP (acetamipryd), który również w na pewien czas zabezpieczy rośliny przed kwieciakami. Szkodniki te niewątpliwie pojawią się za kilka dni. Do ich zwalczania będzie można wykorzystać Decis Mega 50 EW.

Niezależnie od tego jaki insektycyd będziemy stosować warto podać go wraz z adiuwantem Flipper, który pomoże w dobrej penetracji cieczy roboczej na powierzchni rośliny, co jest szczególnie ważne przy walce z przędziorkami.

Choroby – czas start

Do tej pory ochronę przed ważnymi chorobami opieraliśmy na siarce i miedzi. Jeżeli chodzi o maliny jesienne będą wciąż aktualne. Chociażby przy podawaniu nawozów Miedź Plus 50 WP w mieszaninie z ASX Micthiol.

W malinach letnich pojawiają się już pierwsze, nieśmiałe pędy kwiatostanowe, w tunelach pierwsze otwarte kwiaty. Jest to najwyższy czas na silniejsze zwalczanie zamierania pędów i rdzy malin. Idealnym rozwiązaniem w tej fazie jest Luna Experience, która doskonale ogranicza te choroby.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy Bayer i Agrosimex

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here