Malina – plantacje malin jesiennych (28.08.2022 r., monitoring plantacji)

Nadmiar pędów może utrudniać prawidłową ochronę

W kalendarzu już za kilka dni pojawi się wrzesień. Wraz z nadejściem jesieni na wielu plantacjach rozkręcają się zbiory malin owocujących na pędach tegorocznych. Rynek wciąż głodny jest maliny deserowej, warto więc zadbać o to by jak najwięcej zebranych owoców trafiło na świeży rynek.

Agrotechnicznie

Maliny wciąż rosną i ciągle pojawiają się nowe pędy. Te które w tym momencie są niskie i wyrastają na zewnątrz rzędu nie zdążą wydać plonu w tym roku. Bujny wzrost wegetatywny przekłada się jednak na słabsze odżywianie rozwijających się owoców i kwiatów. Warto więc jeszcze teraz zawęzić rzędy, usuwając zbędne pędy. Taki zabieg pozwoli nakierować siły rośliny na dokarmianie owoców. Dodatkowo mniejsza ilość pędów sprawia że krzew jest bardziej przewiewny. Dzięki temu szybciej wysycha, a ochrona i dopryskanie całej objętości krzewu jest łatwiejsze. Szczególnie teraz warto poświecić czas na przewietrzenie plantacji. Upały powoli odchodzą i coraz częściej na plantacje będą zaglądały mgły i poranna wilgoć. Woda na krzewie nigdy nie sprzyja utrzymaniu owoców w dobrej kondycji

Zabezpieczyć

Owoce z każdym dniem nabierają wielkości

Pierwsze owoce już są zbierane, ale potencjał na roślinach na wielu plantacjach jest jeszcze ogromny. Należy zadbać zarówno o owoce, ale także o całe rośliny zabezpieczając je nie tylko przed szarą pleśnią, ale także pędy przed zamieraniem pędów tak by mogły dobrze szybko transportować cenną wodę i składniki odżywcze. Jeszcze ważniejsze jest zadbanie o kondycję liści, które w czasie zbliżającej się jesieni często atakowane są przez rdzę malin. Dlatego też konieczne jest w tym momencie wdrożenie wielokierunkowej ochrony. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem Luna Sensation, która zwalcza cały szereg chorób, a ponadto ma bardzo krótką karencję. Do kontynuacji ochrony można wykorzystać Pyrus, zawierający pirymetanil doskonale sprawdzający się ograniczaniu szarej pleśni i zamierania pędów.

Połączyć

Kondycja liści jest podstawą wzrostu roślin i owoców

Same zabiegu fungicydowe to jednak nie wszystko. Przy jednym przejeździe można zrobić o wiele więcej. Wraz z ochroną fungicydową warto połączyć dokarmianie dolistne i biostymulację, łącząc zarówno dbałość o owoce jak i kondycję liści. Wraz z pojawianiem się kolejnych owoców warto do harmonogramu włączyć biostymulator Calibra, który stosowany co około 10 dni pozwoli utrzymać dorodne owoce aż do samego końca. Do mieszaniny tej można spokojnie dodać nawozy magnezowe i mikroelementowe, które będą utrzymywać zieloną barwę liści. Z drugiej zaś strony konieczne będzie podawanie produktów wapniowych. Dobrze skomponowane nawozy, np. te w których wapń kompleksowany jest aminokwasami roślinnymi spokojnie można łączyć z fungicydami a dodatkowo można w tym zabiegu podać również krzem w produktach oparty o kwas ortokrzemowy. Taka kombinacja dokarmiania i biostymulacji pozwoli wyprodukować owoce duże ale wciąż twarde i odpornie na transport.

Licho nie śpi

Wśród oprzędu przędziorków można znaleźć i naszych sprzymierzeńców

Nie śpi i buszuje na plantacjach. Zachwyceni dojrzewającymi owocami nie zapominajmy o lustracjach w poszukiwaniu przędziorków. Będą one miały jeszcze dużo czasu na to by zasiedlać liście począwszy od tych najbliżej gleby. Zwalczanie ich w tym momencie nie tylko pozwoli utrzymać liście w dobrej kondycji do końca sezonu, ale również ograniczy populację szkodników, które mogłyby zejść na zimowanie. Pamiętajmy że w tym okresie dobierając preparat należy się kierować karencją, a także spektrum zwalczanych form rozwojowych ponieważ występują teraz wszystkie od jaj do osobników dorosłych.

Woda tak, ale…

By wyprodukować dobrej jakości owoce konieczne jest nawadnianie. Woda powinna być podawana systematycznie, w niewielkich ilościach tak by zwilżać strefę systemu korzeniowego, a nie zalewać plantację na metr w głąb gleby. Unikać należy również podawania wody wieczorem i w nocy ponieważ wtedy roślina pobiera wodę jednak nie jest w stanie jej odparować co może doprowadzić do nadmiernego uwodnienia owoców, wpływając na ich trwałość. Sama woda to jednak nie wszystko i konieczne jest również odżywianie roślin wraz z wodą podając przemiennie saletrę wapniową z pożywkami potasowymi.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy Bayer i UPL

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here