Malina – monitoring plantacji 19.07 – sezon w pełni

Już niebawem zaczną się zbiory maliny jesiennej

Sezon zbioru malin letnich jest w pełni. Po wcześniejszych obfitych opadach owoce błyskawicznie nabierają masy i plon zwiększa się z dnia na dzień. Duże owoce niezmiernie cieszą plantatorów jednak przy tak szybkim wzroście należy zadbać o ich jakość i kondycję krzewów.

W końcu pojawił się ciepłe i słoneczne dni co pozwala na przeprowadzenie zbiorów we w miarę dogodnych warunkach. Jeszcze kilka dni temu chłody i deszcze wprawiały plantatorów w drżenie na myśl o możliwym rozwoju chorób grzybowych na owocach, głównie szarej pleśni.

Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu owoców i pogodę, która nękała nas jeszcze kilka dni temu nie można zapominać o kontynuacji ochrony z wykorzystaniem skutecznych środków jak Pyrus, Switch, Luna Sensation czy Teldor.

Malina jesienna zaowocuje już niebawem

Sama chemia to jednak nie wszystko

By prawidłowo przeprowadzić ochronę konieczne jest zadbanie o technikę zabiegu i jak najlepszą penetracje wnętrza krzewu przez ciecz roboczą. Już teraz można pomyśleć o następnym sezonie i zredukować liczbę młodych pędów, które będą owocowały w kolejnym sezonie, co pozwoli na lepsze przewietrzanie krzewów i zmniejszy panującą tam wilgoć.

Plantacja po usunięciu nadmiaru tegorocznych pędów

We wsparciu ochrony doskonale sprawdzą się produkt, które wpłyną bezpośrednio na jakość owoców takie jak wapń i krzem. W okresie zbiorów warto podawać produkty wapniowe o minimalnej zawartości azotu lub całkowicie go pozbawione. Można zastosować oparty na mrówczanie wapnia Folanx łącząc go z krzemowym ASX Krzem Plus.

Wszystkie te nawozy doskonale mieszają się z fungicydami, co jest niezmiernie korzystne przy krótkich oknach aplikacyjnych podczas zbiorów.

Podczas zbiorów wato zwrócić uwagę na to co dzieje się na krzewach. Na młodych wyrastających pędach uwidaczniają się niedobory fosforu i potasu, które mogą być wynikiem okresowego zalania systemu korzeniowego. Dodatkowo pojawiają się również niedobory magnezu. Nie można o tym zapominać i bezpośrednio po zbiorze wykonać dokarmianie dolistne, które pozwoli na prawidłowy rozwój pędów, które zaowocują w roku następnym. W tym czasie należy również kontrolować populację przędziorka, którego również tuż po zbiorach będzie można zastosować abamektynę (Safran) łącząc go np. z produktem o działaniu mechanicznym Next Pro.

Już niebawem zaczną się zbiory maliny jesiennej

Zbliża się jesień

Już niebawem będzie można szukać owoców na plantacjach maliny jesiennej. Zostają nam jeszcze ostatnie dni na to by popracować nad kondycją krzewu i zabezpieczyć je przed zamieraniem podstawy pędów, stosując np. Lunę Experience. Gdy pędy się jeszcze się nie wyłożyły będzie można sprawnie dotrzeć z cieczą roboczą do podstawy pędów.

Patrząc na to jak rozwijają się kwiaty, należy nieco wspomóc ich rozwój. Duże wahania temperatur miedzy dniem a nocą mogą zaburzać ich rozwój. W celu łagodzenia tych stresów można zastosować produkty oparte na algach, jak np. Maral. Pomoże on nie tylko w prawidłowym rozwoju kwiatów, ale również zachęci owady zapylające do odwiedzania kwiatów, a im więcej pyłku zostanie naniesione na kwiat, tym lepsza będzie jakość owoców. Dodatkowo, warto w tym okresie zadbać o dokarmianie borem np. w postaci nawozu Bolero. Jest to mikroelement niezmiernie ważny w czasie kwitnienia każdej rośliny, ponieważ wpływa pozytywnie na rozwój pyłku i cały proces zapłodnienia.

Pogoda odbiła się negatywnie na kondycji liści

Zabiegi nawożenie można połączyć z zabiegami fungicydowymi, z wykorzystaniem produktów opartych na kaptanie, które patrząc na okres karencji można jeszcze z powodzeniem zastosować, zostawiając inne substancje na okres zbiorów.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy Agrosimex i Bayer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here