Malina – czas wzrostu, czas zbiorów (25.06.2021, monitoring plantacji)

Maliny w tunelach zbierane są już od dłuższego czasu,  uprawie gruntowej owoce pokażą się już w najbliższych dniach. Najważniejsze jest by owoce rosły, a sam wzrost był stabilny i wyrównany aż do ostatniego zbioru. Co należy robić by nie stracić jakości?

Choroby?

W ostatnich dniach nawiedzają nas niemal saharyjskie upały. Sprawia to że nie ma problemów z większością chorób atakujących krzewy i owoce. Na pewno nie ma konieczności skupiania się na ochronie przed szarą pleśnią czy też zamieraniu pędów malin. W takiej pogodzie możemy się spodziewać ewentualnych infekcji rdzy malin, aczkolwiek przy tak wysokich temperaturach rozwój tej choroby jest nieco ograniczony ponieważ przy temperaturze powyżej 30oC żaden organizm, w tym grzyb, nie czuje się komfortowo. Nie ma więc większej konieczności mocnej ochrony chemicznej. W takim czasie idealnymi rozwiązaniem są preparaty biologiczne, jak Serenade ASO. Produkty takie niemal nie mają karencji, co czyni je idealnymi do stosowania między zbiorami, a spektrum zwalczanych chorób jest niezmiernie szerokie.

Na malinach jesiennych gdzie wciąż trwa intensywny wzrost pędów i nie ma kwiatów warto podawać nawozy siarkowe jak Microthriol 80 WG.

Nawożenie na pierwszym planie

Jest ciepło więc konieczne jest regularne podawanie wody. Nawadnianie powinno być prowadzone w krótkich cyklach tak by systematycznie zwilżać i za razem schładzać glebę. Co ważne nawadnianie powinno być prowadzone w dzień, czyli w czasie kiedy roślina może bez problemu odparowywać wodę i co za tym idzie chłodzić się. Błędem jest podawanie wody w godzinach nocnych, kiedy roślina chce ją pobrać i silne parcie korzeniowe powoduje „upychanie” wody w liściach i owocach co może prowadzić do ich rozmiękczania.

Objawy niedoboru wapnia na liściach

Wraz z nawadnianiem konieczne jest podawanie nawozów. Nie można obawiać się tego, że rośliny ucierpią od podawania nawozów przy tak wysokich temperaturach. Roślina pobiera teraz ogromne ilości wody, a wraz z nią powinna móc zaopatrywać się w składniki odżywcze. Z racji na większe zapotrzebowanie na wodę należy obniżyć stężenie pożywek ale muszą one być podawane bezwzględnie. Dla prawidłowego wzrostu owoców, ale co ważniejsze dla dobrej gospodarki wodnej w roślinie niezbędne jest odpowiednie zaopatrzenie roślin w potas. W tym celu podawać należy nawozy o podwyższonej zwartości potasu np. Ultrasol 12-12-36 lub Rosasol 8-17-41. Z drugiej zaś strony rośliny daleko nie pociągną bez odpowiedniej dawki wapnia, który jest potrzebny nie tylko dla owoców ale i prawidłowego wzrostu liści i pędów. Przemiennie z innymi nawozami należy podawać nawozy wapniowe jak CaTs tiosiarczan wapnia.

Pamiętajmy, że przy dużych ilościach podawanej wody gleba może zostać przepłukana i punktowo traci swoje właściwości sorpcyjne. Dodatkowo również system korzeniowy może być nieco zmęczony przez długotrwałe ale punktowe zwilżenie. Warto więc zadbać o obydwa te parametry. Wraz z pożywkami NPK można co ok 10-14 dni podać dawkę kwasów humusowych w postaci Rosahumusu (1-2 kg/ha) co znacznie poprawia kondycję gleby. Dla pobudzenia rozwoju i odżywienia systemu korzeniowego warto pomyśleć o chociaż jednorazowej aplikacji nawozu Maral który dzięki unikatowemu składowi i zawartości substancji pochodzenia naturalnego poprawia kondycję systemu korzeniowego jak i ogólną kondycję rośliny.

Jeżeli mówimy o malinach jesiennych to zalecenia fertygacji będą analogiczne z tą różnicą, że zamiast nawozów potasowych będziemy polecali te o składzie zrównoważonym np. Rosasol 19-19-19 i Ultrasol 20-20-20.

Od góry, czyli w formie nawożenia dolistnego również powinniśmy postawić na wapń. Również w przypadku malin jesiennych ten pierwiastek będzie niezmiernie korzystny dla prawidłowego wzrostu pędów. W takim przypadku warto wybrać nawozy łączące w sobie wapń i azot jak np. Rosatop Ca.

Tam gdzie mówimy ok kwitnieniu czy owocowaniu konieczne jest podawanie wapnia w formach bardzo bezpiecznych ale i takich które szybko się wchłaniają. Niezmiennie polecamy podawanie Metalosate Ca lub uderzeniowej dawki wapnia w formie mrówczanu w produkcie Folanx Ca29. Sam wapń wpływa na jędrność, trwałość owoców ale również prawidłowy przebieg procesu zapylenia i zapłodnienia.

Jako dodatek do wapnia warto podawać nawóz ASX Krzem plus który doskonale wzmacnia tkanki liści i owoców, nie tylko utwardzając je ale i ograniczając podatność na poparzenia słoneczne.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy Bayer i Agrosimex

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here