Jesienne lustracje plantacji truskawek

Jesień to wciąż doskonały czas by wrócić na plantacje truskawek by zobaczyć w jakiej są kondycji i czy są dobrze przygotowane do zimy. Na każdej plantacji sytuacji będzie wyglądała inaczej, sytuacja będzie się różniła również w miejscach gdzie wiosną truskawki były osłonięte tunelami. Podczas wrześniowego spotkania w ramach projektu Truskawki w Tunelach można było się przekonać w jakiej kondycji są poszczególne posadzone tam odmiany, a także jak są podatne na różnego rodzaju choroby.

Przechadzając się po kolekcji odmian widać wyraźną różnicę między poszczególnymi odmianami. Szczególnie wyraźnie widoczne były różnice pod względem podatności na mączniaka. Często jedna odmiana miała liście wręcz zdewastowane przez tą chorobę, a tuż obok rosła inna odmiana i była w doskonałej kondycji. Szczegółowo o podatności poszczególnych odmian na mączniaka będzie można przeczytać w czasopiśmie „Jagodnik” w relacji z Truskawkowych warsztatów zorganizowanych w ramach projektu „Truskawki w tunelach”.

Uszkodzenia liści

Oprócz znanych i łatwych do identyfikacji chorób liści, takich ja czerwona czy biała plamistość, można na plantacjach spotkać różnego rodzaju uszkodzenia liści, które mogą mieć różne pochodzenie.

Żółte przebarwienia najczęściej są to uszkodzenia spowodowane herbicydami, również tymi doglebowymi. Szczególnie wyraźne mogą one być na końcach rzędów gdzie mogło dojść do podania zbyt dużej dawki środka. Jeżeli pokazują się one sporadycznie nie należy się nimi zanadto martwić

Ponadto na części roślin można znaleźć deformacje i uszkodzenia liści. Skarłowaciałe, poszarpane na końcach i pokarbowane liście mogą być wyraźnym objawem występowania roztocza truskawkowca lub tak jak poniżej są one spowodowanie niedoborem wapnia.

Wydawać by się mogło, że kilka roślin z uszkodzeniami powodowanymi przez roztocza truskawkowca w obrębie plantacji to niewielki problem. Szkodnik ten jest jednak niezmiernie inwazyjny i przy ciepłej zimie może poczynić duże szkody, a wiosną nie zawsze jest możliwość wykonania skutecznego zabiegu zwalczającego, ponieważ często nie sprzyja temu pogoda.

Warto więc wykorzystać ostatnie ciepłe dni tego roku i wykonać skuteczny zabieg zwalczający tego szkodnika. Warto pamiętać, że szkodnik ten żeruje na najmniejszych, zwiniętych jeszcze liściach. Zwalczając go koniecznym jest więc użycie preparatów o systemicznym lub wgłębnym charakterze działania. Wskazane jest również dodatek adiuwantu do cieczy roboczej. Najlepszym byłoby wykonanie zabiegu z użyciem opryskiwacza z pomocniczym strumieniem powietrza.

By dobrze zwalczyć roztocza wskazane jest wykonanie dwóch zabiegów co ok 7-10 dni. W tym okresie najlepszym rozwiązaniem będą preparaty Koromite 10 EC lub Ortus 05 SC. Również stosowany do zwalczania przędziorka Envidor 240 SC będzie ograniczał populację roztocza.

Konieczne jest również usuwanie tworzących się jesienią kwiatów i owoców, ponieważ mogą one być miejscem zimowania szarej pleśni i antraknozy (więcej jak radzić sobie z tymi chorobami czytaj: Antraknoza i szara pleśń na plantacjach truskawek (monitoring plantacji, 18.09.2019 r.).

1 KOMENTARZ

  1. zdjęcie dotyczące akapitu o roztoczu – przedstawia deficyty wapnia na liściach.
    prosiłbym sprostować – to efekt suszy, a nie skutki żerowania roztocza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here