Choroby zagrażające uprawom malin – aktualna sytuacja

Koniec kwitnienia odmiany ‘Polonez’

Na plantacjach odmian letnich wczesnych (‘Przehyba’, ‘Laszka’) kończą się zbiory. Odmiany o średniej porze dojrzewania znajdują się po połowie zbiorów. Na plantacjach odmian późnych (‘Oktavia’) występuje pełnia zbiorów. Odmiany powtarzające wczesne oraz o średnio wczesnej porze dojrzewania (‘Poemat’, ‘Polana’) znajdują się w pełni kwitnienia lub kończą kwitnienie. Odmiany późniejsze np. ‘Polonez’ w pełni kwitnienia.

Na plantacjach odmian letnich jest to dobry moment na ocenę skuteczności programu ochrony oraz zaplanowania zabiegów po zbiorach. Po zbiorach należy wykonać od 3 do 4 zabiegów do końca wegetacji przeciwko grzybom powodującym zamieranie pędów maliny oraz zabiegów przeciwko rdzy maliny.

W związku z okresowymi opadami deszczu i temperaturami w granicach 20-25°C wzrasta zagrożenie ze strony szarej pleśni. Na plantacjach odmian jesiennych należy kontynuować program ochrony przeciwko szarej pleśni. Dobrym rozwiązaniem będzie zabieg fungicydem o działaniu zapobiegawczo-interwencyjnym. W tej roli sprawdzi się Switch 62,5 WG w dawce 0,8 do 1 kg/ha. Dawka zależy od zagrożenia szarą pleśnią i w sytuacji wysokiego ryzyka stosuje się wyższą dawkę. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest również skuteczność działania Switcha 62,5 WG w stosunku do infekcji występujących do około 7 dni przed zabiegiem. Przy wykonywaniu tego zabiegu należy już pamiętać o karencji, która wynosi 7 dni. Dodatkowym zabiegiem w okresie kwitnienia może być zabieg przeciwko antraknozie. W tym okresie rejestrację posiada Scorpion 325 SC w dawce 1,0 l/ha (karencja 7 dni). Zabieg ten jest ważny zwłaszcza w celu utrzymania dobrej kondycji pędów podczas zbiorów. Dodatkowym atutem tego zabiegu będzie zwalczanie rdzy maliny, białej plamistości liści maliny oraz mączniaka prawdziwego maliny, który w tym sezonie występuje w niespotykanie dużym nasileniu.

Mączniak prawdziwy na odmianie ‘Kwanza’

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj środków bezpieczeństwa zamieszczonych w etykiecie.

Materiał promocyjny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here