Borówka wysoka – zabiegi po zbiorach (Mazowsze, 19.08.2019 r.)

Dobrze odżywione krzewy borówki

Powoli kończy się lato, a co za tym idzie zakończyły lub kończą się zbiory borówek o wczesnym i średnim terminie dojrzewania. Warto dobrze przygotować krzewy do zimy tak by wiosną nie zastanawiać się skąd biorą się przemarznięte lub zamierające pędy, czy też dlaczego kwitnienie jest takie słabe.

Wygaszanie wzrostu

By dobrze „uśpić” krzewy w okresie pozbiorczym konieczna jest zmiana podejścia do nawożenia. Podając odżywki musimy skierować się w stronę pierwiastków, które powodują budowanie suchej masy pędów. Konieczne jest więc dostarczenie przede wszystkim wapnia i potasu.

Najprostszą drogą odżywiania borówek jest fertygacja. Chociaż po zbiorach krzewy nie potrzebują już tak intensywnego nawadniania to wciąż można wraz z wodą podawać nawozy. Pożywka jesienna powinna zwierać minimalną ilość azotu, a wprowadzać duże ilości potasu. Można więc w tym celu wykorzystać nawozy wieloskładnikowe, wysokopotasowe.

W okresie po zbiorach wzmaga się również aktywność systemu korzeniowego. Następuje jego ponowny wzrost, a co za tym idzie wzrasta również zapotrzebowanie na materiał budulcowy jakim jest wapń. Niezasadne jest w tym momencie wykorzystywanie jako źródło wapnia saletry wapniowej, ponieważ wnosi się z nią zbyt dużą ilość azotu. Dobrym rozwiązaniem będzie zatem wykorzystanie płynnego tiosiarczanu wapnia CaTs, który dostarcza dostępny dla roślin wapń bez zbędnego azotu. Do prawidłowego rozwoju korzeni niezbędny jest również fosfor, który w wystarczającej ilości znajduje się w wieloskładnikowych nawozach NPK wykorzystywanych jako pożywka pozbiorcza. Jeżeli obserwuje się niedobory fosforu na liściach, lub też pokazuje je analiza gleby, można jeszcze w tym momencie zastosować dodatkową fertygację podając np. PeKacid w ilości około 15 kg/ha. Nawóz ten nie tylko dostarcza składniki odżywcze, ale dodatkowo silnie zakwasza glebę co jest ważna przy uprawie tego gatunku.

Kondycja liści i pąków

W dobrze odżywionych kwaterach wciąż rosną nowe pędy i pojawiają się kolejne liście. Konieczne jest więc zadbanie o ich kondycję. Zielona fabryka, jaką są, do tej pory pracowała w celu odżywienia owoców. W tym momencie musi ona pracować na budujące się pąki kwiatowe. Za zieloną barwę liścia odpowiada azot i magnez. Tego pierwszego powinno się w tym okresie wystrzegać by nie pobudzać roślin do wzrostu. Jest to jednak dobry moment na stosowanie preparatów magnezowych jak np. Mikrokomoplex (około 5 kg/ha) lub połączyć siarczan magnezu (5 kg/ha) z nawozem mikroelementowym Mikrostar Complex (1 kg/ha). By poprawić przyswajalność podawanych nawozów do mieszaniny można dodać około 1 l/ha nawozu aminokwasowego. Zawiera on na tyle niewiele azotu, że nie pobudzi wzrostu, a znacznie podnosi skuteczność zabiegu.

Kolejno przyjdzie czas na zastosowanie nawozów hamujących wzrost wegetatywny, również dolistnie. W tym celu wskazane będzie zastosowanie siarczanu potasu (około 4 kg/ha) łącząc go z nawozami cynkowo-borowymi. Cynk wpływa pozytywnie na zimotrwałość roślin, bor zaś zostanie już w tym momencie wbudowany w pąki kwiatowe i wykorzystany wiosną.

Młody, intensywnie rosnący pęd, który może przemarznąć zimą

Coś dla gleby

Niemal od samej wiosny aż do teraz borykamy się z pogłębiającą się suszą. Przez cały ten czas na plantacjach borówki prowadzone było intensywne nawadnianie. Przez to gleba tuż pod kroplownikiem jest przepłukana i zmęczona. Warto więc jeszcze w tym momencie podać produkty, które pozwolą przywrócić, glebę do odpowiedniej sprawności. W tym celu można podać przez fertygację nawozy oparte o kwasy humusowe takie jak Rosahumus, Carbohumic, H-850, Humic itp.

Zdrowotność krzewów

Owoce borówek zostały zebrane, jednka nigdy nie udaje się tego zrobić w 100%. Zawsze zostaje niewielka ilość jagód, które nie nadawały się do zbioru lub zostały zwyczajnie przeoczone. Dodatkowo podczas zbiorów powstaje wiele uszkodzeń pędów. Wszystko sprawia że pojawiają się warunki do rozwijania chorób grzybowych, między innymi zgorzeli pędów. Infekcjom będą sprzyjały również warunki pogodowe ponieważ pojawia się coraz więcej opadów deszczu, a nocne mgły są coraz intensywniejsze. By zapewnić odpowiednią zdrowotność krzewów warto w okresie pozbiorczym wykonać zabieg z użyciem środka Yamato 303 SE. Jest to doskonałe rozwiązanie ograniczające szereg chorób grzybowych. Zabieg ten można połączyć z sugerowanym powyżej nawożeniem dolistnym, lub też w razie potrzeby z preparatem siarkowym jeżeli obserwuje się występowanie mączniaka.

Owoce borówki pozostawione na krzewie

Odchwaszczanie

Po okresie owocowania można z powrotem wdrożyć chemiczną walkę z zachwaszczeniem. W wielu miejscach pojawiają się przerastające ściółkę chwasty jednoliścienne. Wykorzystać w tym celu można jeden z zarejestrowanych graminicydów np. Select Super 120 EC. Niestety przez długi okres zbiorów wiele chwastów osiągnęło na tyle duże rozmiary, że usunąć można je jedynie ręcznie.

Chwasty jednoliścienne przerastające ściółkę

Partnerami monitoringu plantacji są firmy: Agrosimex oraz BayerZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here