Borówka – rośnie, ale czy zawsze (monitoring plantacji – Mazowsze, 24.06.2022 r.)

Niewykształcone, porażone chorobami owoce pośród rozwijającego się grona

Lustrując plantacje borówki wysokiej widać krzewy, na których można spotkać, ostatnie, nie strząśnięte przez burze resztki okwiatu. Zatem na pierwsze krajowe owoce pozostaje nam jeszcze chwilę poczekać, chociaż na te z tunelu wcale nie tak długo. Przed nami zatem czas wzrostu owoców, który nie zawsze przechodzi gładko.

Ostania szansa

Z każdym dniem masa owoców wzrasta, a co za tym idzie pędy powoli chylą się ku ziemi. W niektórych przypadkach zaraz jej dotkną. Jest to zatem ostatni moment na zwalczanie chwastów, które w dalszym czasie będą podnosiły wilgotność blisko roślin. Będzie to sprzyjać rozwojowi chorób grzybowych. W tym momencie duży problem będą sprawiały chwasty jednoliścienne, między innymi perz i chwastnica jednostronna. Te chwasty są bardzo żarłoczne i będą objadać rośliny z wody i składników odżywczych, które powinny być skierowane na wzrost pędów i owoców.

W czasie wzrostu owoców bezpiecznie można stosować graminicydy np. Select Super 120 EC, tak by ograniczyć zachwaszczenie jeszcze przed zbiorami. Do pełnej skuteczności herbicydów konieczne jest dodanie dobrego adiuwantu jak np. Silvet Gold.

Na masę

Miejscami padało, ale nie wszędzie. Nawet tam gdzie pojawiły się opady, to wody nie jest wcale zbyt dużo. Wciąż konieczne jest nawadnianie, a wraz z nim fertygacja. Na odmianach o średnim i późnym terminie zbioru wciąż wskazana jest pożywka o składzie nakierowanym na wzrost wegetatywny, np. Kristalon niebieski, na odmianach wczesnych, jak ‘Duke’, powoli kierujemy się ku dokarmianiu produktami potasowymi jak np. Kristalon pomarańczowy. W miejscach gdzie doszło do dużych uszkodzeń przymrozkowych wciąż stosujemy pożywki wegetatywne tak, by jak najszybciej odbudować masę liściową, a także zapewnić szybki wzrost młodych pędów.

Dodatkowo tam gdzie mamy do czynienia z uszkodzeniami po przymrozkach wskazane jest dokarmianie dolistne tak, by jak najszybciej zbudować masę liści. Tu wskazane jest podawanie mieszanek azotowo-magnezowych z dodatkiem produktów biostymulujących jak np. BM Start.

Czas również na budowanie masy owoców. Liczy się zarówno wielkość jak i jędrność. Koniczna jest zatem kontynuacja dokarmiania wapniem. W tym czasie dobrymi produktami do odżywiania wapniem będą te, które niosą wapń skompleksowany aminokwasami.

Dodatkowo wskazane jest kontynuowanie programu budowania wielkości owoców. Pomocne będzie zatem dokarmianie dolistne potasem. Można pokusić się jeszcze o coś więcej, czyli program biostymulacji produktem Calibra. Taka stymulacja będzie szczególnie wskazana tam gdzie z różnych względów mamy niedostatek liści w stosunku do owoców i już możemy się spodziewać, że owoce nie będą odpowiednio wyrastać.

Coś biega

Jest ciepło, więc pojawiają się różne szkodniki. Z dnia na dzień pojawia się coraz więcej pytań o miseczniki. Jednak zwalczanie tego szkodnika w tym czasie będzie nieskuteczne. Należy zaczekać kilka tygodni aż ze składanych w tym momencie jaj zaczną wylęgać się młode osobniki.

To co spotykamy w tym momencie na roślinach to głownie mszyce, zwójki niekiedy różne chrząszcze. W przypadku znacznego występowania mszyc i młodych zwójek można sięgnąć po Mospilan 20 SP. Tam gdzie spotykane są jedynie zwójki dobrym rozwiązaniem będzie biologiczny, ale niezmiernie skuteczny XenTari WG.

Zadbać o owoce

Wydaje się, że kwitnienie przebiegało bezproblemowo i owoce powinny rozwijać bez większego zagrożenia chorobami. Jednakże są miejsca gdzie między dobrze już wykształconymi owocami zostają zaschnięte mumie niezawiązanych, porażonych szarą pleśnią owoców. Dlatego też w momencie pojawienia się większej wilgotności wskazane jest wykonanie dodatkowych zabiegów z użyciem produktów opartych o kaptan lub mocniejszych rozwiązań jak Luna Sensation 500 SC. Zabiegi takie będą również ograniczały różnego rodzaj plamistości, które pojawiają się na liściach.

Partnerami monitoringu plantacji są firmy Bayer i UPL Polska


ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here