Borówka – już przekwitła (monitoring plantacji 15.06.2021 r)

Ostatnie ciepłe i słoneczne dni sprawiły, że wegetacja roślin znacznie przyspieszyła. Tempa nabrało również kwitnienie borówek, które po dość powolnym początku wegetacji skończyło się niemal błyskawicznie. Tylko na najpóźniejszych odmianach można znaleźć jeszcze pojedyncze kwiaty. Na większości plantacji nie było znaczących problemów z deszczami podczas ostatnie tygodnie, a co za tym idzie presja chorób jest niewielka. Czas więc na walkę o to by zbudować jak najlepszą jakość owoców.

Nawożenia ciąg dalszy

Opadły płatki kwiatowe i widać już pierwsze rozrastające się owoce. Szczególne dynamiczny wzrost jest oczywiści na odmianach wczesnych. Tam z dnia na dzień widać jak zmieniają się owoce. Czas więc najwyższy by zadbać o ich jakość i „wypompować” jeszcze większy rozmiar. Konieczne jest zasilenie roślin głównie do strony gleby. Chociaż ostatnio pojawiły się, często nawet ulewne deszcze to nie ma co liczyć na to, że podanie nawozów posypowo będzie efektywne dla roślin. Jedyną sensowną drogą odżywiania będzie fertygacja. W tym momencie borówki potrzebują głownie potasu, który będzie nakierowany na wzrost owoców, azotu dla zaspokojenia wygłodniałych młodych przyrostów, które wyskoczyły we wzroście jak tylko zakończyło się kwitnienie i wapnia który jest budulcem każdej tkanki.

Dlatego też do fertygacji polecane będą nawozy o podwyższonej zawartości potasu jak Rosasol 8-17-41 czy Ultrasol 12-12-36. Podawać je należy przemiennie z CaTs – tiosiarczan wapnia, jako źródło szybko pobieralnego wapnia. By w czasie pokwitnieniowym dostarczyć borówkom niezbędny azot zarówno do tiosiarczanu wapnia jak i do nawozów wieloskładnikowych można dodawać RSM.

Objawy niedoborów na najmłodszych liściach

Dla liści

By owoce sprawnie rosły potrzebna jest fabryka asymilatów, która będzie je zasilała. Bardzo ważne jest by liście były zdrowe i dobrze odżywione i wydajnie pracowały na cały organizm rośliny. Tuż po kwitnieniu rozpoczął się intensywny wzrost pędów przez co młode liście mają nieco blada barwę, i wykazują niedobory magnezu, fosforu i mikroelementów. Jako mieszankę odżywiającą liście można polecić połącznie magnezowego Mag S Aloy z fosforowym Rosalefem Żółtym i małą dawką mikroelementów z ASX Complex. Warto takie nawożenie wykonać wcześnie puki liście są jeszcze młode i dobrze przyswajają podawane składniki

Na trwałość i twardość

Po raz kolejny przypomnijmy jak ważny dla jakości owoców jest wapń. To podstawowy budulec wszystkich ścian komórkowych, również tych w owocach. W początkowej fazie wzrostu owoców warto podawać produkty wapniowe, które dodatkowo stymulują wzrost zarówno owoców jak i pędów czyli np. Metalosate Calcium lub Calciminal gdzie wapń wnoszony jest wraz z aminokwasami roślinnymi. Takie połączenie jest nie tylko odżywcze i stymulujące wzrost, ale również zapewnia doskonałe przyswajanie wapnia. By dodatkowo podnieść twardość owoców warto do zabiegów włączyć również ASX Krzem plus. Podany w tym okresie krzem usztywnia owoce ale także liście, które będą mniej chętnie atakowane przez szkodniki

Objawy żerowania pryszczarka borówkowca

Czy są szkodniki?

Na to pytanie nie odpowiemy sobie puki nie wyjdziemy na plantację. Pierwsze co może rzucić nam się w oczy to ewentualna obecność pryszczarka, który uszczykuje końcówki pędów. Należy sobie jednak zadać pytanie czy chcemy go zwalczać? Przy niewielkim nasileniu szkodnik ten może być wręcz naszym sprzymierzeńcem bo skraca pędy powodując ich rozkrzewianie. Walczyć z nim powinniśmy więc jedynie na krzewach młodych gdzie wciąż chce się budować wysokość roślin. Dużo większym problemem będą miseczniki, które w tym czasie są już dość wysoko na krzewie. W walce z nimi są dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest Movento, które od niedawna można stosować w borówce do ograniczania różnych szkodników w tym misecznika. Konieczne jest by ten produkt podawać gdy wciąż jest świeży przyrost, ponieważ warunkiem jego skuteczności jest by roślina wciąż dynamicznie rosła. Innym sposobem ograniczania tego szkodnika będzie produkt o działaniu mechanicznym NEXT PRO, który unieruchamia szkodniki i blokuje ich oddychanie. Tu również należy się śpieszyć by zdążyć wykonać zabieg puki szkodniki są wciąż niewielkie.

Sporadycznie występują również mszyce i w takim przypadku można jeszcze zastosować Decis Mega lub nieco dłużej działający Kobe.

Partnerami Monitoringu plantacji są firmy Bayer i Agrosimex

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here