Aktualnie są dobre warunki na zabiegi herbicydowe w truskawkach – monitoring plantacji (28.03.2023 r)
Jesteśmy w czasie chwilowego załamania pogody i znacznego ochłodzenia, które na pewno lekko wyhamuje wegetację. Nie zwalnia nas to jednak z myślenia o tym w jakiej kondycji znajdują się aktualnie truskawki i co oprócz nich można spotkać na powierzchni gleby. 

Niezmiennie jak co roku wiosną na ma plantacjach spotykamy się z różnego rodzaju zachwaszczeniem. W tym roku zdarzają się miejsca, gdzie podczas stosunkowo ciepłej zimy chwasty rosły bardzo bujnie i gęsta „kołderka” pokrywała plantację.

Problemów takich nie ma w uprawie prowadzonej na ściółkowanych zagonach. Większość jednak plantacji w kraju to uprawy w gruncie, na płask. I tutaj zaczynają się problemy.

Tak się stało, że w ostatnich latach pożegnaliśmy się z grupą herbicydów nalistynych do stosowania w uprawach jagodowych, dzięki którym można było zwalczać chwasty dwuliścienne po ich skiełkowaniu. Niestety nie ma już na rynku sprawdzonych herbicydów jak np. Beetup Trio. Bez nich ciężko będzie utrzymać plantacje truskawek w czystości przez długi czas.

Tym co pozostaje do zastosowania na wiosnę to jak najdokładniejsze odchwaszczenie mechaniczne połączone z korektą ręczną i późniejsze zastosowanie herbicydów doglebowych. Zapobiegającym kiełkowaniu chwastów i utrzymujących glebę wolną od nich na długi czas.

Często spotykane w tym momencie chwasty jak gwiazdnica pospolita czy różnego rodzaju jasnoty są doskonale ograniczane przez dostępne na rynku „doglebówki”, jak np. Devrinol.

Dla skuteczności

Do dobrej skuteczności rozwiązań doglebowych konieczne jest by były one aplikowane po pierwsze na glebę wolną od chwastów, a po drugie wilgotną. I tu wracamy do owej zmiany w pogodzie, która wiąże się również z opadami. Zabieg herbicydem przedwschodowym warto wykonać tak by został zaaplikowany po deszczu, a jeszcze lepiej tak by po jego zastosowaniu przepadał lekki kapuśniaczek, który wprowadzi substancję nieco głębiej w glebę i spłucze środek z liści truskawek.

Warto pomyśleć o dodatku do zabiegu specjalnego adiuwantu, który wspomoże penetracje substancji aktywnej w glebie, a także ograniczy ryzyko jej ewentualnego wypłukania.

Czas goni

Nie należy takich zabiegów opóźniać ponieważ z każdym dniem truskawki będą coraz bardziej rozbudzone we wzroście i bardziej podatne na fitotoksyczności. 

Korekta

Zawsze jednak jakieś chwasty przebiją się przez działanie środków doglebowych. W większości będą to chwasty jednoliścienne i jest to niewielki problem, ponieważ do ich zwalczania wciąż mamy skuteczne graminicydu jak Select Super. Stosując je pamiętajmy by wiosną podawać je możliwie jak najwcześniej bo mimo selektywności nie są obojętne dla truskawek. Podawane bliżej kwitnienia mogą mieć negatywny wpływ na kondycję roślin.

Więcej problemów pojawi się, gdy na plantacji pojawią się odporne chwasty dwuliścienne np. żółtica drobnokwiatowa. W tym przypadku nie mamy już czym jej zwalczać i należy usunąć ją ręcznie. Użycie mechanicznych narzędzi do opielania wzruszy zbyt dużą powierzchnię gleby i zniszczy działanie środka doglebowego w powierzchniowej warstwie gleby.

Reasumując najbliższe dni mimo z pozoru niekorzystnej pogody, są dobrym czasem na zadbanie o czystość na plantacjach. Produkty doglebowe nie mają wyraźnego reżimu temperaturowego i mogą zostać zastosowane przy niższych temperaturach.

Partnerem monitoringu plantacji są firmy UPL i Bayer
ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj