Zwalczanie mączniaka w truskawce tańsze o połowę




Nowa strategia opracowana przez AHDB w celu zwalczania mączniaka prawdziwego w uprawach truskawek może zmniejszyć nakłady i koszty o 50% w porównaniu ze standardowym, siedmiodniowym programem fungicydowym. W testach w 2018 r. wykonano znacznie mniej oprysków, co obniżyło koszt ochrony roślin przed tą chorobą o połowę w porównaniu ze standardowym planem. Poziom skuteczności w doświadczeniu i w kontroli był na tym samym poziomie.

Dwojakie korzyści

W przeciwieństwie do standardowego programu ochrony fungicydowej, w którym na przestrzeni całego sezonu zużyto wszystkie dozwolone ilości preparatów, liczba zabiegów w doświadczeniu była znacznie mniejsza. W przypadku wystąpienia bardzo późnej presji mączniaka wciąż dysponowaliśmy niewykorzystanymi możliwościami, które mogłyby zostać użyte do opanowania sytuacji – powiedział Scott Raffle, kierownik wymiany wiedzy w AHDB. Jego zdaniem to bardzo ważne w kontekście stale rosnących wymagań odbiorców owoców pod względem pozostałości ś.o.r. w owocach (MRL). To także istotne ze względu na efektywność kosztową prowadzenia plantacji. W warunkach nasyconego, konkurencyjnego rynku każda oszczędność ma znaczenie dla ogólnego rachunku ekonomicznego prowadzenia plantacji. Dzieje się tak jednak wyłącznie pod warunkiem, że nie cierpi na tym jakość uzyskiwanych owoców.

mączniak na truskawce

Jak to działa?

Poddawany testom program zwalczania mączniaka prawdziwego truskawki zakłada wykorzystanie preparatów grzybobójczych tylko wtedy, gdy rośliny są faktycznie zagrożone infekcją. Opiera się on na oględzinach pod kątem występowania mączniaka prawdziwego truskawki, analizy ryzyka środowiskowego infekcji mączniaka (w którym zastosowano model mączniaka prawdziwego truskawki MIA NIAB EMR na podstawie odczytów takich parametrów jak temperatura i wilgotność) oraz uwzględnieniu fazy wegetacyjnej truskawek. Widać więc pewne podobieństwa do wdrażanych w Polsce koncepcji ochrony roślin w oparciu o odczyty ze stacji meteorologicznych oraz modele chorobowe dla poszczególnych gatunków. Należy pamiętać, że kosztem zabiegu ochrony nie jest wyłącznie kwota przeznaczona na nabycie konkretnego fungicydu, ale także koszt eksploatacji ciągnika i opryskiwacza, amortyzacja tych maszyn oraz roboczogodziny operatora zestawu.

Czym jest AHDB?

To organizacja pozarządowa powołana w 2008 roku i finansowana przez plantatorów, hodowców zwierząt i innych jeszcze uczestników sektora rolnego. Celem nadrzędnym funkcjonowania AHDB (Agriculture and Horticulture Development Board) jest wyszukiwanie i wdrażanie do praktyki innowacyjnych rozwiązań i koncepcji podnoszących wyniki produkcyjne. Działania racjonalizatorskie podejmowane przez tę instytucję obejmują ok. 72% obszaru całej produkcji rolnej Wielkiej Brytanii.

Źródło: www.fruitfocus.co.uk









Poprzedni artykułWażne rozwiązania mikrobiologiczne (cz. II)
Następny artykułexpoSE i expoDirekt 2019 – propozycje dla jagodowych

2 KOMENTARZE

  1. Artykuł nic nie wnoszący. Wszystko mieści sie w jednym zdaniu, zeby stosować sor kiedy istnieje realne ryzyko. Oczekiwałem jakiegoś konkretu a tu napisane aby coś było.

  2. Artykuł jak najbardziej trafiony i w zasadzie omówiony ale nie do końca. Jestem plantatorem malin truskawek oraz porzeczki czerwonej i czarnej. Od 3 lat korzystam z modeli zagrożeń opracowanych przez dużą firmę prowadzącą działalność spedycyjną produktów rolnych. Modele zagrożeń są na bieżąco opracowywane na podstawie danych ze stacji meteorologicznych rozmieszczonych na obszarze całego kraju. Skuteczność wygoda wykaz środków jakich powinno się użyć oraz prognoza pogody tak żeby wstrzelić się w „okienko” bez deszczu oraz porywistych wiatrów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj