Zmieniki na plantacjach truskawek – Komunikat XXII dla Grupy Truskawkowej Osadkowski SA

Fot. 3. Owoce uszkodzone przez zmieniki owoce (fot. K. Golan)

Zmienik lucernowiec to pluskwiak żerujący na pąkach kwiatowych, kwiatach i zawiązkach owoców truskawek. Zwykle pojawia się on na roślinach już wczesną wiosną, jednak największe szkody powodowane przez ten gatunek mają miejsce w okresie letnim, gdy na roślinach występuje drugie pokolenie szkodnika.

Zmieniki atakują głównie truskawki polowe na późniejszy zbiór oraz uprawiane pod osłonami. W okresie letnim na polach kwitnie mniej roślin, a więc kwiaty truskawek są atrakcyjnym pokarmem dla drugiego pokolenia zmienika, liczniejszego od pierwszego, które masowo nalatuje na plantacje.

Zmieniki zimują w zacisznych miejscach – resztkach roślinnych, w ściółce w pobliżu plantacji. Wiosną przelatują na rośliny uprawne, w tym na truskawki i zaczynają żerować. Owad dorosły jest wielkości około 5-6 mm. Ma wydłużony, lekko owalny kształt ciała i zmienną barwę od żółtawej poprzez zielonkawo-szarą o brązowawej (fot. 1). Młodsze stadia larwalne są wydłużone, zazwyczaj jasnozielone, natomiast starsze larwy posiadają zaczątki skrzydeł (fot. 2).

Fot. 1. Zmienik - osobnik dorosły (fot. E. Górska-Drabik)
Fot. 1. Zmienik – osobnik dorosły (fot. E. Górska-Drabik)
Fot. 2. Zmienik – larwa z zawiązkami skrzydeł (fot. K. Golan)
Fot. 2. Zmienik – larwa z zawiązkami skrzydeł (fot. K. Golan)

Samice składają jaja w kielichy kwiatowe i ogonki liściowe, a larwy oraz osobniki dorosłe żerują na organach generatywnych. W lipcu i na początku sierpnia pojawia się drugie pokolenie zmienika, można je obserwować na roślinach do września.

Szkodliwość

Zarówno postać dorosła jak i stadia larwalne posiadają aparat gębowy kłująco-ssący. Najpierw żerują one na pąkach kwiatowych, później na kwiatostanach, a następnie w tworzących się zawiązkach, co hamuje ich wzrost. Pod wpływem wysysania soków owoce z objawami żerowania tracą wartość handlową i konsumpcyjną Zaatakowane owoce są zdeformowane, spłaszczone i drobne, a przy tym niesmaczne. Truskawki mają twardy i zabarwiony na zielono wierzchołek (nadmiernie zagęszczone zielone orzeszki) (fot. 3), część z nich zasycha i opada. Tak uszkodzone owoce nie nadają się do handlu i konsumpcji.

Fot. 3. Owoce uszkodzone przez zmieniki owoce (fot. K. Golan)
Fot. 3. Owoce uszkodzone przez zmieniki owoce (fot. K. Golan)

Pierwsze (wiosenne) pokolenie zmieników nie powoduje dużych szkód, uszkodzenia owoców sięgają kilku procent. Z tego względu nie ma potrzeby ograniczania jego liczebności w tym okresie. Główne szkody na plantacjach truskawek wyrządza drugie pokolenie szkodnika powodując straty sięgające 70-80% głównie na odmianach powtarzających owocowanie i uprawach sterowanych dojrzewających od drugiej połowy lipca do września.

Monitoring plantacji

W przypadku tych szkodników z uwagi na bardzo ograniczoną paletę środków chemicznych bardzo ważne staje się precyzyjne wykonanie zabiegu zwalczającego w oparciu o systematycznie prowadzone lustracje plantacji….

Zwalczanie

Zmieniki są zazwyczaj zwalczane wraz kwieciakiem malinowcem. Opryskiwać po zauważeniu zmieników na kwiatostanach i młodych zawiązkach owoców Mospilan 20 SP (14 dni karencji) + zwilżacz Slipper

Pamiętajmy, że efektywność wykonanego zabiegu chemicznego zwiększa dodatkowo opryskiwanie nieużytków znajdujących się w najbliższym otoczeniu plantacji, stanowiących siedliska zmieników. Oprysku plantacji nie należy wykonywać bezpośrednio po zbiorze owoców, gdyż bardzo często szkodniki uciekają w tym czasie z plantacji wypłoszone przez zbieraczy. Optymalnym czasem do wykonania zabiegu jest wczesny ranek i bezwietrzna pogoda. Rozwiązaniem, które pomoże zredukować liczebność szkodnika na plantacjach truskawek jest zasianie na sąsiadującym polu roślin atrakcyjnych dla zmieników np. lucerny, która w pierwszej kolejności będzie je wabiła i tam można je skutecznie zwalczać.

Dr hab. Katarzyna Golan, dr hab. Edyta Górska-Drabik, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

——————————————–

Jest to fragment komunikatu wysłanego do Grupy Truskawkowej, w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są wysyłane uczestnikom Grupy Truskawkowejktórzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym w roku 2016. Z Grupą Truskawkową można się skontaktować pod adresem e-mail: grupatruskawkowa@osadkowski.pl. Więcej informacji udziela koordynator Grupy Truskawkowej Albert Zwierzyńskitel 883310179 e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here