Zła kondycja roślin na plantacjach malin




Na niektórych plantacjach malin owocujących na dwuletnich pędach kondycja roślin pozostawia wiele do życzenia. W zeszłym tygodniu lustracji jagodników w pobliżu Opola Lubelskiego i Kraśnika dokonał Andrzej Miąsko z firmy ICL. Przekazane przez niego informacje nie napawają optymizmem.

Nawet 50% plonu mniej

Kondycja krzewów w kwaterach malinowych jest różna. Są jagodniki, gdzie maliny wyglądają nieźle, ale są też przypadki trudne. Krzewy są wymęczone wiosennymi chimerycznymi warunkami pogodowymi. Część pędów przemarzła. W efekcie ich ilość jaka przypada na 1 ha jest niewielka co sprawia, że trudno spodziewać się wysokich plonów – informuje specjalista. Sytuację dodatkowo komplikuje presja szkodników i chorób. Zwłaszcza rdza maliny jest dużym problemem. Pojawia się ona nawet na tych odmianach, które w latach o bardziej standardowym przebiegu pogody cechują się mniejszą podatnością na jej infekcje.

Jakie działania podjąć?

Obecnie ważnymi zagadnieniami jest ochrona i nawożenie. Zwłaszcza niedobory fosforu są szczególnie widoczne. Wiosna przyszła w tym roku dość wcześnie, ale była też raczej chłodna, zwłaszcza w pierwszej połowie maja. W efekcie gleba w wielu miejscach wciąż nie jest wygrzana i przyswajanie fosforu przez maliny jest zaburzone. Temperatura graniczna gleby dla normalnego pobierania z niej tego pierwiastka to 12°C, najlepiej 14°C. Zbyt długo już poziom ten nie jest osiągnięty w wyniku czego na krzewach widoczne są objawy silnego deficytu fosforu. To, że jest on w glebie, czego dowodzić mogą wyniki jej analiz, nie oznacza jeszcze, że jest on dostępny dla roślin. To bardzo ważne, by pilnie podać go im nalistnie. Jego niedobór ograniczy kwitnienie i możliwości zawiązywania się owoców, ale także wegetację i rozwój krzewów w ogóle. W efekcie plonowanie będzie o wiele niższe od możliwego – informuje A. Miąsko. Zaleca też by przygotowując ciecz roboczą do oprysku zatroszczyć się o jej odczyn pH. Korzystając z nawozów z zawartością mikroelementów dla uzyskania pełnego efektu ich działania dobrze jest zatroszczyć się, by odczyn pH pożywki wynosił  ok. 5,5-6,0. Najczęściej więc konieczne jest zakwaszenie zawartości zbiornika opryskiwacza.

Jak rozpoznać niedobór fosforu w malinach?

Aby ułatwić plantatorom zdiagnozowanie niedoborów fosforu w roślinach A. Miąsko wykonał poniższe zdjęcia. Przedstawiają one krzewy, które wymagają nalistnego odżywienia tym pierwiastkiem:

 









Poprzedni artykułTruskawki w programie „Dzień dobry TVN”
Następny artykułDzień Otwartych Drzwi Instytutu Ogrodnictwa w Dąbrowicach

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj