Zarządzanie brygadami. Rekomendacje przed sezonem

truskawka, Hortus, Albion. Monteray, San Andreas, zbiory truskawek, uprawa truskawek, jagodnik.pl



Przed pracodawcami w sektorze owoców jagodowych trudny sezon. Ryzyko odpływu wartościowych pracowników ze Wschodu na rynki zachodnioeuropejskie, rosnąca konkurencja w związku z trendem wzrostowym produkcji borówki za wschodnią granicą i na świecie – to niektóre z trudności, z którymi przyjdzie zmierzyć się w tym roku plantatorom.

Aby skutecznie konkurować z nowoczesnym, dobrze zorganizowanym niemieckim czy czeskim pracodawcą, potrzebna jest modernizacja gospodarstwa, w tym również systemu zarządzania zbiorem. W obliczu braku rąk do pracy, sami plantatorzy mają świadomość, że kluczowym zadaniem jest monitorowanie wydajności brygad. Pomóc mogą w tym narzędzia, które dostarczą informacji o efektywności naszej kadry sezonowej, umożliwią jej kontrolę oraz szybkie i dokładne rozliczenie. Istotne, by decyzje kadrowe podejmować w oparciu o twarde dane. Takich danych nie dostarczą nam zapiski na kartkach, lecz narzędzia do elektronicznego ewidencjonowania zbioru. Rozwiązania cyfrowe niosą obopólną korzyść. Z jednej strony dbamy o rentowność sadownika, z drugiej o rzetelne i transparentne rozliczenie naszego pracownika. Mamy też możliwość zidentyfikować najlepszych i najgorszych zbieraczy, by zawczasu podjąć kroki zapobiegawcze lub wdrożyć odpowiednie systemy motywacyjne.

Jednym z narzędzi dedykowanych utrzymaniu rentowności w obszarze zbioru i innych prac polowych jest aplikacja Brigadier. Funkcjonalności aplikacji opracowano w oparciu o szeroką wiedzę na temat specyfiki borówkowego biznesu zaczerpniętą wprost od wieloletnich praktyków w uprawie krzewów borówki. Można więc powiedzieć, że jest to narzędzie zaprojektowane dla rolników, razem z rolnikami. Po pierwsze, znając specyfikę prac polowych, w Brigadierze przewidziano możliwość pracy zarówno w trybie on line jak i off line, bez konieczności ręcznego zgrywania danych. Aplikacja po uzyskaniu połączenia z internetem sama zaktualizuje dane. Brigadier, przy użyciu identyfikatorów pracowników, kodów kreskowych opakowań i zwykłego smartfonu, pozwala już na polu na rejestrowanie kosztów pracy brygad i poszczególnych pracowników wg norm czasowych, areału, ilości. Jeśli asortyment jest ważony, aplikacja integruje się z wagą i pobiera automatycznie dane z wagi.

Wszystkie wyniki rejestrowane w Brigadierze są dostępne od ręki już z poziomu aplikacji na telefonie, natomiast pozostałe bardziej szczegółowe dane zobaczymy w postaci raportów w biurze. Szeroka gama raportów daje dostęp do wielu informacji: o ilości zebranego asortymentu, ale też o pracownikach, z możliwością wglądu do historii pracownika od momentu rozpoczęcia pracy na polu, aż do jej zakończenia, z uwzględnieniem rodzaju i czasu wykonywanej czynności oraz historii wypłat. Generowane automatycznie listy płac uwzględniają dodatkowo system zaliczek, kar i premii.

Z racji tego, że Brigadiera używają firmy w których grupy zbieraczy mogą liczyć od kilku do kilkudziesięciu pracowników, w systemie nie ustawiono limitu liczebności brygady. Jeśli pracownicy rotują, możliwe jest zakładanie brygady nawet codziennie. Jeśli natomiast mamy na plantacji stałe grupy pracowników, po prostu zakładamy brygadę raz na dłuższy czas. To duża oszczędność organizacyjna w kontekście zarządzania dynamicznym procesem zbioru.

Ostatnie lata pokazują, że polski plantator owoców jagodowych musi coraz aktywniej walczyć o pracownika. Nowoczesne zarządzanie zbiorem w oparciu o technologie cyfrowe może okazać się istotną przewagą konkurencyjną względem innych europejskich pracodawców. Zanim stanie się biznesową codziennością. A trzeba przecież pamiętać, że Niemcy są jednym z wiodących krajów europejskich w dziedzinie cyfryzacji rolnictwa. Warto zadać sobie pytanie, czy nie lepiej już dziś zostać rolnikiem przyszłości.

Wszystkich zainteresowanych szczegółowym poznaniem aplikacji Brigadier, serdecznie zapraszamy na stoisko Brigadiera podczas VIII Międzynarodowej Konferencji Borówkowej oraz Akademii Uprawy Truskawek w Czerwińsku nad Wisłą. Do zobaczenia już wkrótce!

Zadzwoń: 665 747 384
Zostaw wiadomość: info@brigadoapp.com
WWW: brigadoapp.com
Polub nas na Facebook: www.facebook.com/brigadoapp

Materiał promocyjny









Poprzedni artykułSondaż Kantar: 17% Polaków jadło borówki w lutym!
Następny artykułDe Kemp – coraz bardziej uznany dostawca sadzonek truskawek na polskim rynku

2 KOMENTARZE

  1. Co do borówek w UA to osobiście widziałem plantację i rozmawiałem z osobami jakie tam pracują. Stawki mają podobne za zbiór jak w Polsce i niestety nie przyjadą do Nas (koszty podróży, życie w Polsce).
    Takie OT realia przed nami !

  2. Po prostu trzeba będzie podnieść stawki, plantacje nisko wydajne z kiepskiej jakości towarem zostaną nie zerwane bo koszty będą zbyt wysokie. Ładny towar znajdzie klienta ale skończą się czasy że każdy na borowce zarabiał. To samo będzie w truskawce i malinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj