Zabiegi po silnym przechłodzeniu i fali przymrozków (komunikat nr 10 z dnia 25.04.2017 dla Grupy Truskawkowej)

Po fali długotrwałych chłodów i przymrozków rośliny znajdują się w silnym stresie, zwłaszcza iż nadal w większości regionów temperatury pozostają poniżej 10°C. Części wegetatywne roślin na wielu plantacjach są silnie uszkodzone przez zbyt długie pozostawanie pod okrywą oraz przez silne wiatry, które nawiedziły niektóre regiony.

Otarcia i uszkodzenia mechaniczne na odmianie Asia, (okolice Grójca, 23.04.2017)

(…)

Biorąc pod uwagę silny stres w jakim znajdują się rośliny wszystkie zabiegi biostymulujące oraz regenerujące muszą być wykonane ze szczególną rozwagą:

Należy unikać zbyt częstego wykonywania zabiegów, gdyż w okresie chłodów pobieranie substancji przez blaszkę liściową jest spowolnione i można doprowadzić do fitotoksyczności.

Fitotoksyczne uszkodzenie liści w wyniku nałożenia się substancji nanoszonych w kolejnych zabiegach ochrony i biostymulacji

Do momentu wyjścia roślin z głębokiego stresu przechłodzenia nie należy dodawać do oprysków żadnych nawozów o wysokim indeksie solny (np. nawozy wieloskładnikowe, siarczan potasu itp.)

W celu zniwelowania stresu przechłodzenia oraz stymulacji powrotu roślin do prawidłowego funkcjonowania należy wykonać zabieg regeneracyjny w układzie:

TerraSorb Complex 1,0 litr na ha plus mocznik 0,25-0,5% – dla plantacji wymagających niwelacji stresu przechłodzenia.

lub

AminoQuelant Mg 2,0 litr na ha plus Asahi Sl 0,6 litr na ha plus mocznik 0,25% – dla plantacji wymagających regeneracji po wystąpieniu uszkodzeń herbicydowych.

Do czasu ustabilizowania się warunków termicznych nie stosować intensywnego nawożenia azotem.

Dr hab. Zbigniew Jarosz

Katedra Uprawy i Nawożenia Roślin Ogrodniczych

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

 

 


Jest to fragment komunikatu wysłanego do Grupy Truskawkowej, w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. System doradczy jest dostępny na stroniebioagris.pl/truskawki Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są przekazywane uczestnikom Grupy Truskawkowej, którzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym na stronie http://www.bioagris.pl Z Grupą Truskawkową można się skontaktować pod adresem e-mail: grupatruskawkowa@osadkowski.pl. Więcej informacji udziela koordynator Grupy Truskawkowej Albert Zwierzyński tel: 883310179 e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here