Z ofertą dla producentów borówki




Konferencja borówkowa 2013, zorganizowana przez firmę Hortus Media sp. z o.o. (wydawca portalu jagodnik.pl i współwydawca dwumiesięcznika „Jagodnik”) oraz Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej (SPBA) była nie tylko okazją do zgłębienia wiedzy z zakresu uprawy borówki wysokiej, ale również zapoznania się z ofertą firm oferujących środki związane z produkcją niebieskich jagód. W wystawie towarzyszącej konferencji swoją ofertę prezentowało 30 firm.

W gronie głównych sponsorów Konferencji Borówkowej 2013 znalazły się taki firmy jak: Everris, Syngenta i Grupa Producentów Owoców „Polskie Jagody”.

Firma Everris do niedawna znana bardziej w ogrodniczej branży pod nazwą Scotts

Jednym z głównych sponsorów była firma Everris reprezentowana przez Macieja Myneta i Agnieszkę Bober

, oferuje producentom borówki wiele ciekawych produktów do nawożenia dolistnego i fertygacji. Jest to cała grupa produktów Solinure uzupełniona, nawozami pojedynczymi: MKP, MAP i innymi. Jak infomrowała Agnieszka Bober, bardzo interesującym produktem dla producentów borówki wysokiej są nawozy z serii Select o bardzo niskim pH, będące dla roślin źródłem składników pokarmowych, ale również pomagają utrzymać drożność linii kroplujących. Oprócz tego ciekawą grupą produktów są nawozy dolistne z grupy NutriVant. Dla borówki polecane sa przede wszystkim są dwa produkty bez azotu, nawozy te wzbogacane są także w adjuwant poprawiający skuteczność pobierania składników dostarczanych w tych nawozach. Wszystkie te nawozy dopasowane są składem do poszczególnych faz wzrostu roślin. Dobrze znana jest już grupa nawozów dolistnych Agroleaf Power, zwłaszcza Agroleaf Power Calcium, będący źródłem łatwo dostępnego dla roślin, a przede wszystkim owoców, wapnia.

Firma Syngenta dotychczas była znana producentom borówki z preparatu Switch 62,5 WG, pierwszego zresztą fungicydu zarejestrowanego do ochrony owoców

Rafał Alfut z firmy Syngenta prezentuje ul BeeLine do stosowania w uprawach polowych

borówki przed antraknozą i szarą pleśnią. W tym roku na wniosek firmy Syngenta fungicyd Switch uzyskał ponowienie ten zakres rejestracji w ramach zastosowań małoobszarowych, i może być stosowany do zwalczania tych dwóch chorób w dawce 1 kg/ha, maksymalnie przy 3 zabiegach w sezonie. Jak informował Rafał Alfut z Syngenta, firma poszerza swoją ofertę dla producentów borówki jak też innych gatunków owocowych wprowadzając produkty do biologicznej ochrony oraz ule do stosowania w otwartym terenie. Podczas Konferencji Borówkowej zademonstrowano makietę takiego ula, w którym będą umieszczone 3 rodziny trzmieli. Ule takie są już oferowane do sprzedaży. R. Alfut zwracał uwagę także na inne gatunki owadów pożytecznych (w ofercie jest 30 gatunków), polecane do bilogicznej ochrony upraw warzywniczych i sadowniczych w linii Syngenta Bioline.

Grupa Producentów Owoców „Polskie Jagody” to z kolei dobry przykład tego, że warto działać

Dominika i Maciej Kozarzewscy kierujący grupą Polskie Jagody przed obiektem logistycznym w Olchowcu

wspólnie i tworzyć infrastrukturę niezbędną do właściwego przygotowania owoców do sprzedaży. W listopadzie 2011 roku grupa ta rozpoczęła realizację planu dochodzenia do uznania, kiedy ruszyła budowa obiektu logistyczno-chłodniczego w Olchowcu o powierzchni ponad 2000 m2. Obiekt posiada chłodnie z kontrolowaną atmosferą oraz nowoczesne linie pakujące. Koszty tej inwestycji przekroczyły 10 mln zł. W 2013 roku obiekt ma zostać wyposażony w kolejną linię do sortowania i pakowania owoców borówki. W planach jest również zakup kombajnu do zbioru owoców oraz dalsza rozbudowa zaplecza chłodniczego. Plantacje wchodzące w skład grupy posiadają certyfikaty GLOBALGAP oraz Tesco Nurture, co potwierdza najwyższą jakość owoców oraz dbałość o satysfakcję klienta. W 2013 roku „Polskie Jagody” przygotowują się do wdrożenia certyfikatów IFS oraz BRC.

W gronie sponsorów Konferencji Borówkowej znalazły się też firmy Haygrove Poland, Poldrip i Gospodarstwo Ogrodnicze Aleksandry Kusibab-Wyka i Marcina Wyka. Firma Haygrove dobrze znana jest jako dostawca tuneli, które obecnie cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród producentów borówki wysokiej. Dają one możliwość przyśpieszania zbiorów (cenne dla odmian wczesnych) lub ich opóźnienia (dla odmian o późnej porze dojrzewania owoców), ale przede wszystkim pozwalają produkować wysokiej jakości owoce i zbierać je niezależnie od warunków pogodowych. Marek Jamry z firmy Haygrove polecał do tego celu tunele pojedyncze Solo Gothic lub tunele zblokowane serii 4 o wysokości ściany bocznej do 1,8 m, a w szczycie w zależności od szerokości pojedynczej nawy (6 m lub 8 m) – nawet do 4,5 m. Zazwyczaj konstrukcję tuneli okrywa się folią THB Luminance obniżającą temperaturę w najgorętszym okresie lata. Uprawa roślin w zblokowanych tunelach pozytywnie wpływa również pozytywnie na mikroklimat panujący pod osłonami. Jak informował M. Jamry, w Anglii z której wywodzi się ta firma obecnie ponad 90% upraw tego gatunku prowadzona jest pod tunelami.

Firma Poldrip to z kolei dostawca kompleksowych systemów nawadniania (w przypadku borówki wysokiej instalacje te zamontowano już na ponad 500 ha). Jego przygotowanie rozpoczyna się od poznania specyfiki plantacji, analizy źródła wody i dopasowania odpowiednich zestawów filtrujących. Firma z reguły proponuje producentom instalacje nawadniania kropelkowego połączone z systemem fertygacji. Do tego celu wykorzystywane są mieszalniki nawozowe Mix Master z komputerem sterującym firmy Sercom. Jak informował Maciej Puła systemy nawadniające oparte są na komponentach firmy John Deere Water.

Gospodarstwo Ogrodnicze Aleksandry Kusibab-Wyka i Marcina Wyka to z kolei dostawca materiału szkółkarskiego, nie tylko borówki wysokiej ale również innych gatunków jagodowych jak jagoda kamczacka, malina, jeżyna i aronia. W ofercie tej firmy jest przeszło 20 odmian borówki wysokiej. Odmianami dominującymi w produkcji szkółkarskiej są 'Duke’, 'Bluecrop’ 'Chandler’, 'Spartan’, 'Patriot’, a w mniejszej ilości wcześne dojrzewające 'Chanticleer’, 'Earliblue’, czasami chętnie kupowany jest z uwagi na wielkość owoców 'Bluejay’. Nowością w ofercie na ten sezon będą takie kreacje borówkowe jak 'K Pliszka’ czy wcześnie dojrzewający 'Huron’. W sprzedaży dominują rośliny 2-letnie i te najchętniej wybierane są do zakładania nowych plantacji w doniczkach 1,5 l. Czasami przy bardzo dużych nasadzeniach producenci chcąc obniżyć koszty założenia plantacji sięgają po rośliny w doniczkach P9.

W wystawie brało udział również szereg innych firm. Z ofertą osłon dla borówki obecne były przedsiębiorstwa FHU Farmer jako dostawca tuneli oraz Drewgór oferujący zarówno systemy osłon przeciwgradowych dla borówki jak i zabezpieczenia przed ptakami oraz foliowe daszki chroniące uprawy przed deszczem. Bogata była oferta firm dostarczających opakowania dla owoców (Najbar, Open Box, Paccor). Materiał szkółkarski proponowało również Gospodarstwo Szkółkarskie Ciepłucha. Liczne było grono oferujących nawozy i produktu stymulujące wzrost i rozwój roślin (Amagro, Arysta LifeScience, Azelis, Best Pest, BioAgris, Compo, Ekoplon, Timac Agro Polska). Z ofertą środków do biologicznej ochrony uprawa i trzmieli często wykorzystywanych do zapylania kwiatów borówki obecne były firmy Biopartner i Koppert Polska. Informacje o systemach nawadniania i fertygacji można było uzyskać odwiedzając stosika firm Felmix i Soldrip, a z zakresu sortowania owoców borówki na stoisku firmy Archimedes. Przedstawiciele firmy Termopol Ice informowali z kolei o możliwościach przechowywania owoców borówki w warunkach zwykłej chłodni, jak również w kontrolowanej atmosferze. Firmy Ceres i Elkner Service promowały sprzęt i akcesoria niezbędne przy prowadzeniu borówkowych plantacji (podłoża, nawozy, agrowłókniny itp.). Do współpracy w zakresie handlu owocami borówki zachęcała natomiast firma  (i zarazem grupa producentów) Sunberry z miejscowości Głudna koło Błędowa.

 







Poprzedni artykułAgrotech również dla jagodowych (cz.II)
Następny artykułSwitch w rozszerzonym zakresie stosowania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj