X Targi Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2020 – znów padł rekord

X Targów Sadownictwa i Warzywnictwa TSW 2020 TSW w ciągu ostatnich 10 lat stało się jedną z największych specjalistycznych wystaw ogrodniczych w Europie Środkowo-Wschodniej. Miejscem spotkań producentów owoców i warzyw z producentami i dystrybutorami maszyn ogrodniczych, środków produkcji, chemii, nawozów oraz dostawcami usług dla branży ogrodniczej.

Atrakcyjna wystawa maszyn i technologii do produkcji owoców jagodowych
W czasie tegorocznej X edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa odbywających się w dniach 15-16 stycznia, swoją ofertę zaprezentowało 391 wystawców z kraju i z zagranicy na ponad 27 500 m² powierzchni wystawienniczej. W ciągu dwóch dni targi odwiedziło ponad 16 000 osób (wejście na targi było rejestrowane). Wielu gości przyjechało z zagranicy: Austrii, Niemiec, Belgii, Białorusi, Czech, Estonii, Francji, Holandii, Litwy, Portugali, Słowacji, Ukrainy, Włoch, Egiptu oraz Indii.

Jubileuszowa edycja

Uroczystego otwarcia TSW 2020 dokonał Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jan Krzysztof Ardanowski. W czasie swojego wystąpienia podkreślał konieczność produkcji zdrowych i bezpiecznych dla konsumentów owoców i warzyw, w czym bezwzględnie konieczne jest przestrzeganie zaleceń dotyczących stosowania m.in. środków ochrony roślin. Minister, w kilku słowach odniósł się do owoców jagodowych, które dzięki zaangażowaniu plantatorów, ich organizacji branżowych przy pomocy Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, mogą poszczycić się bardzo dobrze realizowaną kampanią promującą ich spożycie. Takie działania to przykład dla innych sektorów produkcji ogrodniczej. Takie działania i oferowanie owoców jagodowych od tych najwcześniejszych do najpóźniejszych to przykład właściwej współpracy – mówił Minister Rolnictwa. MR zwracał również uwagę, na konieczność rozsądnego korzystania ze środków pomocowych przeznaczonych na rozwój gospodarstw, bo źle wykorzystane mogą przynieść odwrotny efekt. W swoim wystąpieniu zwracał również uwagę na rosnącą produkcję owoców i warzyw w krajach, które jeszcze kilka lat temu takimi uprawami zajmowały się na niewielką skalę. Jako przykład podawał kraje Azji Centralnej, gdzie dużo plantacji i sadów jest zakładanych z produkowanych w Polsce sadzonek. Polska to kraj z nadwyżką produkcji żywności, dlatego bardzo ważny jest dla nas jej eksport, w przeciwnym wypadku jesteśmy krajem, który zadusi się od nadmiaru żywności – mówił Minister Rolnictwa.

Podczas ceremonii po raz siódmy przyznane zostały Nagrody im. prof. Szczepana A. Pieniążka (więcej czyt…). Z okazji dziesięciolecia targów TSW, Jacek Kłódka, prezes Oficyny Wydawniczej „Oikos”, organizatora targów, wręczył okolicznościowe statuetki przedstawicielom instytucji i firm mocno zaangażowanym we współpracę z targami od początku ich istnienia. Wśród wyróżnionych byli prof. Franciszek Adamicki – dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w latach 2011–17; prof. Małgorzata Korbin – dyrektor Instytutu Ogrodnictwa w latach 2017–19; prof. Dorota Konopacka – dyrektor Instytutu Ogrodnictwa od 2019 r.; Mirosław Maliszewski – Prezes Związku Sadowników RP, poseł na Sejm RP; Witold Boguta – Prezes KZGPOW; Leszek Barański – Agrosimex, Radosław Suchorzewski i Mirosław Korzeniowski – Bayer; Agara Stolarska i Grzegorz Iskra – Timac Agro, AMG Landini, Tomasz Werner – Hortus Media oraz Maciej Sroczyński – Intermag.

Branżowe konferencje

Jak co roku bardzo ważną i integralną częścią TSW były konferencje branżowe, podczas których polscy i zagraniczni specjaliści wygłosili blisko 60 wykładów. Swoją wiedzą podzielili się zarówno wybitni naukowcy, jak i praktycy. Pierwszego dnia miały miejsce: VI Sadownicze Forum Ekonomiczne, VII Konferencja Truskawkowa oraz konferencja o ekologii w ogrodnictwie. W czwartek odbyły się konferencje: sadownicza, o warzywach polowych, na temat uprawy pod osłonami i konferencja pt. „Perspektywiczne gatunki w ogrodnictwie”. Łącznie na targach wykładów wysłuchało blisko 3000 osób. Ponad 2000 osób oglądało bezpośrednie transmisje wybranych wykładów przez Internet. 

Organizator Targów Sadownictwa i Warzywnictwa – Oficyna Wydawnicza Oikos – serdecznie zaprasza na XI  edycję targów TSW 2021, w dniach 13-14 stycznia 2021.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here