Wzrost areału upraw jagodowych w prowincji Huelva

Uprawa jeżyn w tunelach

W przyszłości na rynki międzynarodowe trafi więcej owoców z Hiszpanii. W prowincji Huelva dokonał się bowiem znaczący wzrost areału upraw jagodowych. Na tym etapie sezonu można już stwierdzić, że uprawa gatunków jagodowych łącznie zajmuje 11145 ha. To wzrost o 11,12% w porównaniu do poprzedniego sezonu.

Truskawek więcej o 9%

Jak podaje Stowarzyszenie Producentów i Eksporterów Truskawek Freshuelva w obecnym sezonie uwidoczniła się zmiana trendów w nasadzeniach truskawek w prowincji Huelva. Z danych przekazanych przez członków organizacji wynika, że pierwszy raz od kilku lat powierzchnia nasadzeń wzrosła. W poprzednich latach obserwowane były wyłącznie spadki. W sezonie 2017/2018 areał uprawy truskawek będzie większy o ok. 9%.

Więcej borówek z Hiszpanii

Nasadzenia borówek w prowincji Huelva urosły z 2538 do 2858 ha w obecnym sezonie. To oznacza wzrost o 12,5%. Choć to rezultat wart odnotowania, to nie aż tak imponujący jak rok temu. W sezonie 2016/2017 areał uprawy borówki powiększył się o ok. 30% w porównaniu do poprzedzającego go sezonu. Krzewy borówkowe w pełnię owocowania wchodzą jednak w 3-4 roku po posadzeniu. Efekt zwiększenia nasadzeń na rynku owoców odczujemy więc dopiero w przyszłości.

Wzrost areału upraw jagodowych

Wzrosły także nasadzenia innych gatunków jagodowych. W ich gronie na uwagę zasługują maliny. Łączny areał uprawy tego ratunku to obecnie 2121ha, czyli o 14,45% więcej niż jeszcze rok temu. Więcej też w uprawie jest w południowej Hiszpanii jeżyn. Ich areał uprawny wzrósł ze 160 do 180 ha. Ogółem, wzrost areału upraw jagodowych (malin, jeżyn i borówki – bez truskawek) liczony rok do roku wyniósł 14,15%. To dowodzi, że Freshhuelva dąży do dywersyfikacji oferowanych przez siebie owoców jak i wydłużenia ich podaży praktycznie do 9 miesięcy w roku.

Źródło: Freshplaza.com