Wyzwania w uprawie polowej truskawek. Czy jesteśmy gotowi na nowy sezon?




Konferencja Truskawkowa jaka odbyła się 28 lutego w Ryszkach koło Jasieńca a zorganizowana została przez Agrosimex, okazała się dobrym przygotowaniem do nowego sezonu. Przedstawiono na niej zagadnienia związane zarówno z możliwościami ochrony i nawożenia truskawek, nowymi narzędziami do tego celu, ale też wyzwaniami jakie stwarzają zmiany klimatu.

Pogoda wpływa na przebieg wegetacji

Spotkanie w Ryszkach rozpoczął i poprowadził Michała Malicki, doradca sadowniczy firmy Agrosimex. W swoim wystąpieniu odniósł się do bieżącej sytuacji i panujących warunków pogodowych. Za oknem widać już prawie wiosnę, a to sprawia, że rosliny za chwile mogą rozpocząć wegetację. Czy jesteśmy już na to przygotowani – mówił doradca. Podkreślał niestandardowy przebieg zimy 2018/19, gdzie nawet w momentach największych mrozów,  temperatura gleby na głębokości 20 cm była nie niższa jak -0,5°C. Gleba praktycznie przez cały czas była ciepła. Tak sytuacja sprzyjać może szybkiemu rozpoczęciu wegetacji, przez rośliny, ale to niekoniecznie będzie korzystne. Należy pomyśleć czy przypadkiem za dwa tygodnie nie powróci mróz, który może spowodować znaczące szkody, jeśli rośliny zaczną się już rozwijać – podkreślał doradca. Nawiązał również do generalnych zmian klimatu, co dokładnie pokazał ubiegły rok. Lato pod względem przebiegu temperatur było zbliżone do klimatu z południa Europy. Z tym związana jest presja innych chorób jak mączniak prawdziwy i alternarioza, a z kolei szara pleśń staje się w takich warunkach mniejszym zagrożeniem dla roślin. Musimy się nauczyć dobrze planować ochronę i dobierać środki tak by ograniczamy również te choroby. Szczególnie znaczenia nabiera tu dobrze poprowadzona ochrona na początku okresu wegetacji – jeśli na wstępie ograniczymy źródło chorób, łatwiej będzie prowadzić ochronę w pełni sezonu – mówił M. Malicki, zwracając tu uwagę na proste rozwiązania jak chociażby użycie nawozów zawierających siarkę i miedź w początkowym okresie wegetacji. Mają one silne działanie fitosanitarne a ich zastosowanie daje efekt „wyczyszczenia” plantacji z patogenów grzybowych, ale też niektórych szkodników.

Michał Malicki mówił o tym jak sobie radzić w warunkach zmieniającego się klimatu

Ochrona – skutecznie i tanio

Temat ochrony truskawek przed chorobami i szkodnikami poruszała również Barbara Błaszczyńska z Agrosimex. Ochrona powinna być bezpieczna i dopasowana zarówno do klimatu ale też coraz częściej wymagań odbiorców. Kluczem do tego są zasady integrowanej ochrony. To nie tylko mniej pozostałości pestycydów w owocach, ale też niższe koszty ochrony. Kosztuje nas to prostu mniej  -podkreślał Barbara Błaszczyńska. Dotyczy to chociażby kwestii terminów zabiegów, gdzie np. w odniesieniu takich chorób jak mączniak prawdziwy i odmian wrażliwych, wskazane jest ochrona zapobiegawcza, która pozwala nie dopuścić do wystąpienia objawów chorobowych na roślinach. Takie podejście nie jest już wskazane przy zwalczaniu szkodników, gdzie nie da się prowadzić ochrony zapobiegawczej. Warto tu jednak zwalczać szkodniki kiedy występują jeszcze w małym nasileniu.

Barbara Błaszczyńska, Agrosimex

Ochrona truskawek powinna być prowadzona także w taki sposób by w pełni wykorzystywać działanie stosowanych preparatów. Wiele fungicydów kompleksowa zwalcza różne choroby jak np. Luna Sensation, Switch, Yamato lub można łączyć ze sobą różne produkty by uzyskać jak najlepsze efekty w ochroni. Warto w programy ochrony włączać produkty nie chemiczne jak Microthiol. który na początku wegetacji jako produkt miedziowy zwalcza doskonale wiele chorób oraz Fytosave SL czy Vaxiplant typowy produkt zapobiegawczy przed chorobami.

Szkodniki glebowe można zwalczać biologicznie

Przedstawiciel firmy Koppert Damian Strukowicz przedstawiał jakie są możliwości biologicznego zwalczania szkodników glebowych w typ groźnych dla truskawek opuchlaków i pędraków. W odniesieniu do chrabąszcza majowego bardzo dobry monitoring tego szkodnika prowadzą Lasy Państwowe, gdzie w tym roku prognozowane są bardzo liczne loty dorosłych chrabąszczy, których samice składają jaja do gleby a z nich wylęgają się larwy zerujące w glebie i niszczące system korzeniowy roślin. Do zwalczania pędraków i opuchlaków można wykorzystać nicienie. Nasza firma poleca trzy równe produkty do zwalczania szkodników glebowych. Dobranie odpowiedniego powinno być dopasowane do gatunku szkodników obecnych w glebie. Od tego zależny będzie termin aplikacji – mówił specjalista z firmy Koppert. W odniesieniu do opuchlaka truskawkowca optymalny termin zastosowania nicieni przypada na okres wiosenny (przełom kwietnia i maja) gdy temperatura gleby osiągnie 12°C a larwy opuchlaka zaczynają intensywnie żerować. Drugi termin zwalczania to przełom sierpnia i września, zanim larwy przemieszcza się w głębsze warstwy gleby gdzie będą zimować. Larwy chrabąszcza majowego, czyli pędraki najlepiej zacząć zwalczać 6 tygodni od złożenia jaj, czyli na przełomie czerwca i lipca. Wtedy z użyciem nicieni można skutecznie eliminować młode larwy znajdujące się w glebie. Od tego sezonu produkty firmy Koppert są dystrybuowane przez Agrosimex.

A może truskawki powtarzające?

Krzysztof Sak z Agronom Plants przedstawiał jakie są zalety ale też wyzwania związane z uprawą truskawek odmian powtarzających. Podkreślał, że uprawa taka jest obciążona znacznie wyższymi nakładami względem truskawek tradycyjnie owocujących, a związanych głównie z wysokimi kosztami robocizny (zbiór owoców i pielęgnacja roślin). Uprawa truskawek powtarzających owocowanie, jest bardziej wymagająca bowiem trwa ona zaledwie kilka miesięcy i w tym czasie musimy zebrać plon, który zapewni nam dochód – podkrzesał Krzysztof Sak. Do takiej uprawy polecał sprawdzone już odmiany kalifornijskie jak ‘Albion’, ‘San Andreas’ i ‘Portola’. Nowością ma być odmiana ‘Mailing Champion’, która będzie dostępna w ofercie szkółki Agronom Plants w przyszłym roku.  

Krzysztof Sak mówił jak uprawiać truskawki odmian powtarzających owocowanie








Poprzedni artykułPodwójne uderzenie w przędziorki
Następny artykułJagodnik 3/2019 – już w sprzedaży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj