Wiosenne nawożenie posypowe azotem (komunikat nr 5 z dnia 10.04.2017 dla Grupy Truskawkowej)

Intensywne nawożenie azotem należy stosować po pełnym ruszeniu wegetacji - na zdjęciu odmiana 'Asia', okolice Grójca (6 kwietnia 2017 r)

Nawozy wnoszące azot należy wysiać dopiero po pełnym ruszeniu wegetacji- zbyt wczesne wysianie azotu potęguje jego wypłukanie poza zasięg korzeni oraz pogarsza odporność roślin na wiosenne spadki temperatury.

Fot. 1. Intensywne nawożenie azotem należy stosować po pełnym ruszeniu wegetacji- na zdjęciu odm. Asia, okolice Grójca, 06.04.2017.

Wiosenne dawki azotu należy zróżnicować w zależności od przewidywanej zasobności gleby oraz wymagań odmianowych:

– wyższe dawki nawozów należy wysiewać na glebach ubogich w składniki pokarmowe oraz w uprawie odmian o dużym potencjale plonotwórczym (np. ‚Rumba’, ‚Vibrant’, Marmolada®‚Onebor’),

– niższe dawki należy wysiewać na glebach próchnicznych….

Plantatorzy dysponujący aktualnymi wynikami analizy chemicznej gleby otrzymują sprecyzowane (indywidualne) zalecenia nawożenia posypowego. Do nawożenia na zasadzie orientacyjnej (bez analizy gleby) najlepiej użyć dobrze zbilansowanego nawozu wieloskładnikowego.

Proponowane konfiguracje doglebowego nawożenia wiosennego:

Wariant I: Yara Mila Complex w dawce 100-200 kg na hektar w zależności od wymagań odmianowych oraz zasobności gleby. Szczególnie polecane na plantacjach, na których istnieje ryzyko niskiej zasobności w fosfor, potas i mikroelementy

Wariant II: Blaukorn Classic 12-8-16 w dawce 100-200 kg na ha w zależności od wymagań odmianowych oraz zasobności gleby. Wariant szczególnie polecany na plantacje, na których istnieje ryzyko niskiej zasobności w fosfor i mikroelementy.

Wariant III:

Ze względu na zapowiadane ochłodzenie rekomenduje umiarkowane nawożenie azotem: dawki nawozów azotowych najlepiej jest podzielić na dwie części wysiewając połowę w obecnej fazie i połowę na początku lub w pełni kwitnienia.

Dr hab. Zbigniew Jarosz, Uniwersytetu przyrodniczego w Lublinie


Jest to fragment komunikatu wysłanego do Grupy Truskawkowej, w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. System doradczy jest dostępny na stroniebioagris.pl/truskawki Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są przekazywane uczestnikom Grupy Truskawkowej, którzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym na stronie http://www.bioagris.pl Z Grupą Truskawkową można się skontaktować pod adresem e-mail: grupatruskawkowa@osadkowski.pl. Więcej informacji udziela koordynator Grupy Truskawkowej Albert Zwierzyński tel: 883310179 e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here