Wielki Finał Malinowego Factory 2017 okazał się niezwykle udany. 27 sierpnia do gospodarstwa dr Pawła Krawca przybyło ponad 500 osób z całej Polski ale też państw ościennych zwłaszcza z Ukrainy, Białorusi, Słowacji, Czech. Wszyscy, niczym do malinowej mekki, przyjechali do Karczmisk by zapoznać się z najnowszymi doświadczeniami w uprawie malin. Takiego miejsca nie ma nigdzie w Polsce, a wydaje się, że również w innych krajach europejskich.

Co udało się zrealizować przez 3 lata Malinowego Factory

Spotkanie rozpoczęło się częścią konferencyjną, na wstępie której podziękowaliśmy za gościnne przyjęcie zarówno gospodarzom czyli Marceli i Pawłowi Krawiec oraz współpracownikom firmy Horti Team – Monice Adamczyk i Agnieszce Filipek, dzięki którym opracowywane są wszystkie wyniki doświadczeń prowadzonych w Karczmiskach. Część wykładową rozpoczął dr Paweł Krawiec, przedstawiając wyniki dotychczasowych 3-letnich doświadczeń z uprawą malin w Polu, jak również zakres prowadzonych od ubiegłego roku doświadczeń związanych z polową uprawą malin. Informacje o najważniejszych wdrożeniach w ramach Malinowego Factory przedstawili też reprezentanci głównych sponsorów tegorocznej edycji, czyli firm Yara Poland, Bayer, Haygrove, Kubota i Osadkowski SA. Mariusz Padewski z firmy Delphy mówił jak maliny uprawia się na 2 zbiory w innych krajach i jaka jest najlepsza tego strategia. Ekonomicznego podsumowania projektu Malinowe Factory dokonał dr Dariusz Paszko z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie.

Najciekawiej w plenerze

Niezwykle ciekawa okazała się tez część plenerowa w trakcie której dr Paweł Krawiec podzielił się spostrzeżeniami z tegorocznej uprawy malin w tunelu i prowadzenia ich na dwa zbiory. Dr Andrzej Grenda z firmy Yara wskazywał na zabiegi związane z nawożeniem a wpływające na jakość owoców, a dr Zbigniew Jarosz mówił jak należy nawozić maliny jesienią by dobrze przygotować je do spoczynku zimowego. Dr Mirosław Korzeniowski z firmy Bayer omówił program ochrony malin realizowany w tunelu, a Janusz Góra z Haygrove wskazywał jakie tunele powinny być używane do uprawy malin. Były też pokazy pracy opryskiwaczy Agrola w konfiguracji z ciągnikami Kubota oraz prezentacja kombajnu do zbioru malin letnich z firmy PPHU Wachnowski.

Kolejna cześć pokazów plenerowych dotyczyła doświadczeń z polową uprawą malin, gdzie przedstawione zostały różne programy ich nawożenia (Osadkowski SA, Timac Agro Polska, Bio-Gen, Arysta, Agrosimex i Azelis), zalecenia co do ochrony malin (BASF, Syngenta) jak również propozycje związane z zakładaniem plantacji malin na zagonach (Agrimpex) z wykorzystaniem sadzonek doniczkowanych (Agronom Berris). Była także czas na rozmowy z wystawcami, dyskusje o malinach i nie tylko, jak też indywidualne konsultacje z ekspertami i zwiedzanie plantacji. Spotkanie zakończyło się wspólnym grillowaniem z malinami w tle.

Kompendium wiedzy o uprawie malin

Zainteresowanie jakim cieszyło się Malinowe Factory wskazuje jak potrzebna jest wiedza z zakresu nowoczesnej uprawy malin. Ci którzy przyjechali na finałowe spotkanie mogli z pewnością ją pozyskać. Oprócz tego wszyscy uczestnicy otrzymali materiały konferencyjne, w których szczegółowo opisane zostały wszystkie porównywane w tunelowej uprawie odmiany wraz z wynikami ich 3-letniego plonowania. Materiały zawierają także unikatową skalę rozwoju malin BBCH. Są one do nabycia także w naszym sklepie – kliknij i zamów już dziś.

Wszystkie szczegółowe wyniki doświadczeń realizowanych w ramach Malinowego Factory już niebawem w czasopiśmie JAGODNIK.









Poprzedni artykułOstatnie prace przed zimą w pasiece (cz. 1)
Następny artykułWielki finał Malinowego Factory 2017 (cz. II)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj