Ważne zabiegi w czasie kwitnienia malin jesiennych

W okresie kwitnienia malin tzw. jesiennych, w regionach gdzie wystąpiły intensywne opady deszczu należy się liczyć z dużą presją ze strony szarej pleśni. Do jej zwalczania w tym okresie rekomendowane są preparaty typowo interwencyjne np. Switch. Wzrost wilgotności to także problem z rdzą maliny, której objawy występują już na spodnich stronach liści, a do zwalczania tej choroby rekomendowany jest produkt Zato 40 WG.

Dr Paweł Krawiec z UP w Lublinie zaleca także regularne i dokładne prowadzenie lustracji na obecność mszycy, które można zwalczać preparatem Calypso. Zwalczanie tych szkodników jest szczególnie ważne z uwagi na dużą presję wirusów, które te szkodniki przenoszą.

Blok zwalczający szarą pleśń w okresie poprzedzającym zbiór owoców lub po zbiorze pierwszych owoców można zakończyć preparatami typowo kontaktowymi jak np. Teldor 500 SC lub stosując preparaty biologiczne typu Polyversum WP. W czasie kwitnienie malin warto również zwrócić uwagę na dobre odżywienie roślin wapniem, który warto również dostarczać dolistnie podając saletrę wapniową Calcinit lub produkt BioCal.

W materiale filmowym dr P. Krawiec informuje także o produktach, które będą stosowane jeszcze w ramach projektu Malinowe Factory. Zastosowanie ich poprawia wzrost, plonowanie i jakość zbieranych malin.

Bayer_Zato_750x200_2

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here