Wahania temperatur niekorzystne dla truskawek w Hiszpanii

Truskawki w regionie Huelva uprawia się na wysokich zagonach ścółkowanych czarną folią



Pogoda jest zmienna nie tylko w Polsce. Wysokie amplitudy dobowych temperatur notuje się także na Półwyspie Iberyjskim. Taka zmienność rzadko wróży cokolwiek dobrego. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Wahania temperatur negatywnie wpływają na  jakość truskawek pozyskiwanych w prowincji Huelva. Nagminne są tam przypadki miękkich i popękanych owoców.

Problemy ciągną się od końca stycznia

Duże skoki temperatury powietrza w Andaluzji notowane są już od ok. miesiąca. Tamtejsza produkcja truskawek prowadzona jest przede wszystkim w tunelach foliowych. Zimne noce sprawiają, że ich wnętrze wychładza się. W trakcie słonecznych i ciepłych dni panują w nich z kolei bardzo wysokie temperatury. Ta zmienność nie jest bez wpływu na jakość owoców. Te wybarwiają się i dojrzewają nierównomiernie. Powszechnie natrafia się na pojedyncze owoce, które w jednej części są już miękkie, a w pozostałej wciąż niedojrzałe. W najgorszych przypadkach ze zbiorów wyłącza się całe kwatery. Taki plon nie ma bowiem waloru handlowego. Co więcej, taka sytuacja ułatwia rozwój szarej pleśni na owocach. Innym problemem, choć o tej samej genezie, a więc powodowanym przez skoki temperaturowe, są dość powszechne przypadki pękania owoców. To zagadnienie dotyczy ok. 5% upraw. Pęknięcia owoców, poza oczywistą utratą plonu, uchylają wrota do infekcji chorób i sprzyjają rozwojowi szkodników.

Jak Hiszpanie radzą sobie w trudnych warunkach?

Foliowe tunele, zwłaszcza te o nowoczesnej konstrukcji, są wyposażone w rozwiązania umożliwiające wpływanie na mikroklimat w ich wnętrzu. Organizacje branżowe apelują do plantatorów o aktywne korzystanie z nich. Wymaga to sporego nakładu pracy i czujności, ale w dużej mierze pozwala na uniknięcie opisywanych problemów. Intensywne wietrzenie za dnia, w czasie największej operacji słonecznej, prowadzi do zachowania temperatury na akceptowalnym poziomie. Następnie zamknięcie tuneli przed zachodem słońca daje możliwość utrzymania ciepła w tunelu przez nieco dłuższy czas. Wieczorny spadek temperatury nie ma więc aż tak gwałtownego przebiegu. Inną ważną korzyścią z umiejętnego regulowania foliowej osłony jest właściwy poziom wilgotności. Kontrola tego parametru jest jednym z najważniejszych czynników dla utrzymania krzewów w dobrej zdrowotności. Choć omawiane skoki temperatur w uprawie tunelowej truskawek są dość powszechne w okolicach Huelvy w połowie lutego, to w tym roku przybrały one szczególnie groźną skalę. Hiszpanie liczą, że w najbliższej przyszłości pogoda poprawi się, co ograniczy straty handlowego plonu i robociznę związaną z wietrzeniem konstrukcji.

Źródło: freshplaza.com







Poprzedni artykułOchrona truskawki przed chorobami grzybowymi wczesną wiosną
Następny artykułKUPS o podwyżce VAT na soki

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj