W Dobrej Truskawce…

dobra truskawka




W gospodarstwie Dobra Truskawka prowadzonym przez Ewę i Waldemara Januchowskich w miejscowości Nowe koło Wągrowca dobrze oceniana jest pierwsza połowa sezonu zbiorów i sprzedaży owoców truskawek odmian powtarzających. Gospodarstwo to jest również przykładem tego, że produkcję wysokiej jakości deserowych truskawek udało się połączyć z sąsiadującą z gospodarstwem oryginalną restauracją, do której ściągają goście z odległych nawet o kilkadziesiąt kilometrów miast.

Jak informuje W. Januchowski, tegoroczna produkcja truskawek w jego gospodarstwie to 35 ha z czego zdecydowaną większość zajmują odmiany powtarzające owocowanie. W uprawie z tej grupy znajdują się tylko dwie odmiany 'Portola’ i 'Diamante’. Wszystkie uprawy zakładane są w systemie pasowo-rzedowym na niskich zagonach wyścielonych czarną folią. Średnio na hektarze plantacji wysadza się około 33 000 sadzonek truskawek. Plantacje najczęściej zakładane są w marcu z sadzonek frigo.

Diamante, truskawka, dobra truskawka
Diamante

Tegoroczny sezon pod względem cen jak i możliwością zbytu oraz dostępności sezonowych pracowników do zbioru oceniam jak na razie bardzo dobrze. Trudno jednak przewidzieć jak będzie przebiegała sprzedaż owoców w dalszej części sezonu z uwagi na coraz większe trudności ze sprzedażą owoców na rynki Wschodnie, myślę tutaj głównie o Rosji, gdzie sprzedajemy duża część produkowanych w naszej firmie owoców – mówi Waldemar Januchowski. Pewnym problemem w tym roku okazują się wysokie temperatury, które powodują że wiele owoców ma uszkodzenia słoneczne co dyskwlifikuje je z dalszej sprzedaży.

Portola, dobra truskawka
Portola

Dzięki uprawie tylko dwóch odmian i to na znacznym areale, gospodarstwo w ciągu jednego dnia może przygotować tirowe ilości owoców zebranych w jednostkowe opakowania. Dzięki temu może współpracować zarówno z sieciami handlowymi jak również eksportować owoce na Wschód. Jak informuje W. Januchowski, produkując owoce czy to na rynek krajowy czy to zagraniczny bardzo ważne jest przestrzeganie karencji i stosowanie tylko zarejestrowanych środków ochrony roślin. Gospodarstwo dysponuje również certyfikatem GlobalGAP, który staje się coraz ważniejszy dla wielu odbiorców. Wszystkie owoce już na plantacji zbierane są do opakowań jednostkowych i jak najszybciej zwożone do centrum logistycznego firmy, gdzie w zależności od przeznaczenia są schładzane do wymaganej temperatury.

dobra truskawka

Przy gospodarstwie drugi sezon funkcjonuje również restauracja, której inwestycję udało się zrealizować z działań przeznaczonych na stworzenie nowych miejsc pracy. Aktualnie w restauracji zatrudnienie znalazło kilkanaście osób. Restauracja, podobnie jak gospodarstwo ma nazwę „Dobra truskawka”. Właściciele dbają w niej o to, aby w menu znajdowały się potrawy do których przyrządzania używa się truskawki, a niektóre z dań nazywają się tak jak uprawiane w gospodarstwie odmiany truskawek. Dodatkowo te w okresie trwania zbiorów podawane są wszystkim klientom restauracji jak gratisowa przekąska. Powodzeniem cieszy się również deser ze świeżych truskawek polewanych wysokiej jakości, ciepłą belgijską czekoladą.

Dobra truskawka
Dobra truskawka
Więcej szczegółowych informacji o tym jak produkowane są w tym gospodarstwie truskawki będzie można przeczytać w czasopiśmie „Jagodnik”.







Poprzedni artykułEtapy produkcji i certyfikacji włoskich sadzonek
Następny artykułJagodowe deserowe z Agronom Berries

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj