W Chinach mniejsze zbiory truskawek

TRUSKAWKI, MONTERAy, tryskawki w chinach

Zbiory truskawek w głównych prowincjach uprawy w Chinach (m.in. Shandong) będą prawdopodobnie zdecydowanie niższe niż w roku poprzednim – wynika z informacji podanych przez Foodnews. Jest to skutkiem niekorzystnych warunków pogodowych dla ich uprawy w tym kraju.

W ostatnich tygodniach zanotowano silne opady deszczu, po okresie których występowały wysokie temperatury (wynoszące ponad 30oC). Oceniono, że wskutek tego, zbiory (biorąc pod uwagę te obszary) mogą być aż o 50–60% niższe niż rok wcześniej (co oznaczałoby o 55-65 tys. ton mniej truskawek). Może to wpłynąć na wzrost cen truskawek chińskich, a także mieć przełożenie na ceny z innych krajów m.in. z Polski.

W ostatnich tygodniach można było zaobserwować wzrost cen truskawek z Chin na rynku europejskim. Zgodnie z danymi Foodnews kilogram mrożonek z tych owoców w pierwszej dekadzie czerwca br. kosztował średnio 1,50 USD (cf Rotterdam), podczas gdy w marcu było to 1,38 USD. Niewielki wzrost na przełomie maja i czerwca można było obserwować również w przypadku truskawek z Polski – wyniósł on 2%. Obecna cena truskawek z Polski to 1,60 euro/kg, niemniej pozostaje ona wciąż o ok. 16% niższa w porównaniu do tego samego okresu w roku poprzednim.

Źródło: Agrotydzień nr 294, BGŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here