Uwaga na przędziorki! (Komunikat nr 13 dla Grupy Truskawkowej z dnia 15.05.2017)

Z powodu występujących ostatnio niskich temperatur i często powtarzających się przymrozków plantatorzy swoją uwagę skupiają przede wszystkim na ochronie roślin przed negatywnym oddziaływaniem tych czynników. Nie możemy jednak zapominać o systematycznym monitorowania plantacji pod kątem występowania szkodników, głównie przędziorków.

Ciepła pogoda sprzyja szkodnikom

Przędziorki, ich białe wylinki oraz jaja na liściu truskawki (fot. E. Górska-Drabik)

Niektóre plantacje są silnie opanowane przez szkodnika. Na pojedynczym listku liścia złożonego znajdowano ponad 10 form ruchomych i liczne jaja przędziorków. Z tego powodu niezbędne jest indywidualne podejście do kwestii likwidacji zagrożenia plantacji przez tę grupę szkodników. Co gorsza, prognozy pogody na najbliższy okres zapowiadają aurę sprzyjającą rozwojowi ciepłolubnych przędziorków. Mogą one bardzo szybko osiągnąć wysoką liczebność na roślinach, przekraczając próg szkodliwości. Warto mieć na uwadze fakt, że tempo ich rozwoju w temperaturze około 270 C wynosi zaledwie 7 dni.

 

Warto częściej przyglądać się roślinom

Według zaleceń lustracje na obecność przędziorka chmielowca należy przeprowadzać co 10-14 dni. Przegląda się w ich trakcie dolną stronę liści zwracając uwagę na przestrzenie między nerwami, głównie w okolicy ogonków liściowych. Jednakże w obecnej sytuacji zalecamy częstsze przeglądanie roślin. Lista zalecanych preparatów do zwalczania przędziorka chmielowca oraz progi szkodliwości podano we wcześniejszym komunikacie.

Dr hab. Edyta Górska-Drabik, dr hab. Katarzyna Golan

Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie


Jest to fragment komunikatu wysłanego do Grupy Truskawkowej, w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. System doradczy jest dostępny na stronie bioagris.pl/truskawki Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są przekazywane uczestnikom Grupy Truskawkowej, którzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym na stronie http://www.bioagris.pl Z Grupą Truskawkową można się skontaktować pod adresem e-mail: grupatruskawkowa@osadkowski.pl. Więcej informacji udziela koordynator Grupy Truskawkowej Albert Zwierzyński tel: 883310179 e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here