Uwaga na nadchodzące upały, i zmianę warunków atmosferycznych (Komunikat nr. 14 dla Grupy Truskawkowej z dnia 16.05.2017)

Prognozy pogody na nadchodzące kilkanaście dni wskazują na możliwość wystąpienia temperatur dochodzących nawet do 30oC. Po niedawnych chłodach i fali silnych przymrozków taka gwałtowna zmiana temperatury może być dla roślin zabójcza, gdyż rośliny nie zdołały jeszcze powrócić do prawidłowego funkcjonowania i nadal pozostają w silnym stresie.

Wysokie temperatury będą powodowały wystąpienie stresu termicznego, związanego z przegrzaniem wewnątrzkomórkowym oraz stresu świetlnego (solarnego) związany z intensywną operacją słońca.

1. Zabiegi ograniczające transpirację i zmniejszające stres:

Przygotowując rośliny na nadejście fali wysokich temperatur należy wykonać zabieg nawozem wapniowo-krzemowym Barier Si+Ca w dawce 2,0-2,5 litr na ha.

Po oprysku nawozem Barrier Si –Ca na liściach tworzy się ochronna warstwa krzemowo- wapniowa widoczna gołym okiem jako delikatny jasnoszary nalot, który z czasem wbudowuje się w warstwę woskową. Zabiegi nawozem Barier Si-Ca najlepiej jest wykonywać regularnie co 6-7 dni aby pokryć nowo wyrastające liście.

Stosowanie nawozu Barier Ca-Si wspomaga również ochronę roślin przed przędziorkiem – krzem zastosowany na liście fizycznie zakleja i unieruchamia zarówno formy ruchome jak i jaja szkodnika. Oczywiście jest to jedynie zabieg wspomagający ochronę chemiczną.

Stosując nawóz Barrier Si-Ca w mieszance z innymi agrochemikaliami należy zawsze upewnić się co do możliwości sporządzenia takiej mieszanki.
Dodatkowo do standardowo wykonywanych zabiegów ochrony należy wkomponować nawóz:
– Maxi- Grow w dawce 0,5 litr na ha

Nawóz Maxi-Grow ma właściwości biostymulujące oraz niwelujące stres wewnątrzkomórkowy, związany z niedawną falą chłodów a ponadto posiada dodatki uruchamiające biosyntezę auksyn i giberelin, które w warunkach stresowych związanych z nadchodzącą fala upałów są wyjątkowo potrzebne do poprawy funkcjonowania roślin

2. Ryzyko uszkodzenia blaszki liściowej w wyniku powstania fitotoksyczności

W okresie upałów, gdy temperatura powietrza w dzień dochodzi do 30ºC (w słońcu przekracza 40ºC), a wilgotność często nie przekracza 20% należy bardzo ostrożnie i z rozwagą dobierać nawozy do dokarmiania pozakorzeniowego – tak aby nie spowodować fitotoksycznego uszkodzeniem blaszki liściowej.

– w takich warunkach bezwzględnie należy unikać stosowania w dokarmianiu pozakorzeniowym nawozów o wysokim indeksie solnym, jak np. nawozy wieloskładnikowe, siarczan potasu, nawozy zawierające sód.

– do zabiegów jako zwilżacz należy stosować Protector w dawce 0,2 litr na ha

W przeciwieństwie do wielu typowych zwilżaczy preparat Protector nie rozpuszcza warstwy naturalnych wosków roślinnych a je wzmacnia.
3. Nawadnianie i fertygacja:

W okresie upałów i intensywnego nasłonecznienia należy zapewnić roślinom optymalną wilgotność środowiska korzeniowego, co zmniejszy poziom stresu związany z niekorzystnymi warunkami pogodowymi.

(…)
Dr hab. Zbigniew Jarosz, Katedra Uprawy i Nawożenia Roślin Ogrodniczych – Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie

 

 


Jest to fragment komunikatu wysłanego do Grupy Truskawkowej, w ramach funkcjonowania systemu doradczego oferowanego przez firmę Osadkowski SA. System doradczy jest dostępny na stronie bioagris.pl/truskawki Komunikaty dotyczące ochrony nawożenia i agrotechniki w uprawie truskawek są przekazywane uczestnikom Grupy Truskawkowej, którzy zgłosili swoje uczestnictwo w systemie doradczym na stronie http://www.bioagris.pl Z Grupą Truskawkową można się skontaktować pod adresem e-mail: grupatruskawkowa@osadkowski.pl. Więcej informacji udziela koordynator Grupy Truskawkowej Albert Zwierzyński tel: 883310179 e-mail a.zwierzynski@osadkowski.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here