Utrzymać jakość borówki

Specyficzny sezon w uprawie borówki, wymagać może niestandardowych rozwiązań pozwalających na utrzymanie jakości owoców. W tym roku na skutek równoczesnego dojrzewania różnych odmian w jednym czasie, na wielu plantacjach problem okazuje się ich terminowy zbiór. Co zatem zrobić, gdy owoców nie można zebrać na czas? Ba utrzymać ich jakość warto sięgnąć po takie preparaty jak XStress, które zachowują jakość owoców na dłużej.

Na plantacji Bartłomieja i Szymona Raith położonym w Rybnie Wielkim, już kolejny sezon prowadzone są doświadczenia z preparatem XStress. Zajmuje się nimi Szymon Cieśliński z firmy BioAgris. Celem doświadczenia jest potwierdzenie tego, jak preparat XStress wpływa na jakość owoców borówki i przygotowanie najlepszych zaleceń dla producentów borówki – mówi Szymon Cieśliński. Doświadczenie prowadzone jest na krzewach 4 odmian ‘Bluecrop’, ‘Patriot’, ‘Spartan’ i ‘Chandler’, a efekty działania preparatu XStress porównuje się z kwaterami kontrolnymi i tymi na których stosowany jest nawóz krzemowy.

Dotychczasowe doświadczenia potwierdzają pozytywny wpływ preparatu XStress na poprawę jakości i trwałości owoców po zbiorze. Zarówno preparat krzemowy jak i X-Stress w znaczącym stopniu wpływa na poprawę jędrności owoców zarówno w trakcie zbiorów jak też ich przechowywania. Po 6 dniach przechowywania w warunkach chłodniczych efekt działania krzemu znacząco spadał, a widzieliśmy tylko pozytywne działanie XStress na utrzymanie jakości owoców borówki – dodaje Szymon Cieśliński. W sytuacji gdy nie udaje się zebrać owoców na czas, XStress pozwala utrzymać ich dobrą jakość, w efekcie zbierane z opóźnieniem borówki ciągle utrzymują jakość handlową. Mało tego – to właśnie w tej końcowej fazie dojrzewania owoce przybierają na masie. W przypadku pojedynczej jagody może być to znikoma wartość kilku, kilkunastu mg, ale … suma robi ilość.  To nie zawsze są zauważalne zmiany wizualne, ale szczegółowe badania jakie w naszym gospodarstwie prowadzi Szymon Cieśliński, pokazują to wyraźnie. Dlatego w tym sezonie zastosowaliśmy XStress na całej naszej plantacji – mówi Szymon Raith.

XStress zaleca się stosować na kilka dni przed pierwszym zbiorem borówki w dawce 1 l/ha, kolejne zabiegi wykonując co 5-7 dni. W takim sezonie jak obecny wskazane było zastosowanie wyższej dawki 1,5 l/ha, w pierwszym zabiegu by uzyskać optymalny efekt. Dobrym rozwiązaniem jest dodanie Protectora do zbiegu XStressem, by zabezpieczyć preparat przed zmyciem i poprawić jego skuteczność działania.

1 KOMENTARZ

  1. zamiast terminowego zbioru – Xstress, zamiast podlewania – Asahi, zamiast precyzyjnego nawożenia – cudowne preparaty dolistne na bazie alg. Dzisiaj uprawa roślin to bajka:)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here