TSW 2015 – będą większe i jeszcze ciekawsze

TSW



Od kilku miesięcy trwają przygotowania do kolejnej edycji Targów Sadownictwa i Warzywnictwa, które w przyszłym roku odbędą się w dniach 19-20 lutego w Centrum EXPO w Warszawie. Wszystko wskazuje na to, że kolejna edycja targów będzie jeszcze ciekawsza i bogatsza, co związane jest nie tylko z ofertą środków produkcji, ale dotyczy również wielu konferencji i paneli dyskusyjnych. Nie zabraknie też innych atrakcji, w tym ciekawych nagród dla zwiedzających. O szczegóły dotyczące targów TSW 2015, po raz kolejny organizowanych przez Oficynę Wydawniczą Oikos, zapytaliśmy prezesa tej firmy Jacka Kłudkę.

Panie Jacku, jakie największe zmiany i nowości czekają odwiedzających kolejne Targi Sadownictwa i Warzywnictwa?

Jacek Kłudka, TSWJacek Kłudka: Już dziś mogę powiedzieć, że kolejna edycja targów będzie co najmniej o 30% większa od ubiegłorocznej, jeśli weźmiemy pod uwagę część targowo-konferencyjną. Spodziewamy się ponad 200 wystawców i co najmniej 7000 zwiedzających, a powierzchnia stoisk targowych przekroczy 6000 metrów kwadratowych. W czasie dwóch dni targowych zostanie wygłoszone ponad 70 wykładów, szczegółowy program konferencji towarzyszących TSW 2015 jeszcze przed świętami znajdzie się na naszej stronie internetowej. Ważnym wydarzeniem, towarzyszącym targom będzie 58. Ogólnopolska Konferencja Ochrony Roślin Sadowniczych, której głównym tematem będzie „Ochrona roślin sadowniczych w świetle potrzeb rynku oraz możliwości eksportu”, organizowana m.in. przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach i firmę Bayer CropScience. Dotychczas ta konferencja była organizowana w Ossie, a teraz będzie towarzyszyć pierwszemu dniu warszawskich targów. Na potrzeby konferencji przygotowujemy halę, która może pomieścić 900 osób. Konferencji będzie towarzyszyć sesja posterowa, na której zaprezentowane zostaną wyniki badań i najnowsze zalecenia z zakresu agrotechniki sadowniczej. Myślę, że ta konferencja, podobnie jak jej minione edycje, będzie koncentrowała się wokół tematów związanych z ochroną upraw zarówno drzewiastych gatunków sadowniczych, jak również roślin jagodowych.

 Jeśli już Pan wspomniał o roślinach jagodowych to, czy podobnie jak w minionym roku dla osób zainteresowanych tymi uprawami zostanie przygotowana specjalna oferta targowo-konferencyjna?

JK: Jak zwykle, na targi zapraszamy wszystkich producentów owoców jagodowych, którzy znajdą tutaj bogatą ofertę technologii oraz maszyn przeznaczonych dla tego sektora. W tym roku propozycje dla tej grupy osób zaprezentuje po raz pierwszy kilka nowych na naszym rynku zagranicznych firm. Oczywiście ważnym wydarzeniem drugiego dnia targów będzie Konferencja Truskawkowa, przygotowywana wspólnie z portalem jagodnik.pl. Jej ubiegłoroczna edycja cieszyła się dużym zainteresowaniem, o czym świadczyła wypełniona przez większość 

Wiemy, że ten rok dla wielu krajowych plantatorów owoców i warzyw, z uwagi na rosyjskie embargo nałożone na UE, spowodował spadek cen większości ich produktów oraz poważne kłopoty z eksportem. Czy organizatorzy targów planują w jakiś stopniu odnieść się do tych problemów?czasu jej trwania sala, w której przygotowaliśmy 400 miejsc siedzących. Obrady zostaną podzielone na dwa bloki tematyczne, pierwszy dotyczyć będzie upraw prowadzonych w polu, a drugi będzie związany z prężnie rozwijającą się u nas produkcją tego gatunku pod osłonami. Zarówno w pierwszej, jak i drugiej części konferencji swój udział zapowiedzieli zagraniczni goście, w tym m.in. Mariusz Padewski z angielskiej firmy doradczej DLV.

JK: Na tak dużych targach jak TSW musimy odnieść się do tej sytuacji. Pewnie sporo informacji na temat tego, jak organizować sprzedaż w grupach, jak pozyskiwać nowe rynki zbytu oraz co czeka tych operatorów rynku w najbliższych miesiącach, będzie można uzyskać w ramach Forum Grup Producenckich, organizowanego pierwszego dnia targów przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Ważnym wydarzeniem drugiego dnia targów będzie natomiast Sadownicze Forum Ekonomiczne, którego współorganizatorem jest portal e-sadownictwo.com. W jego trakcie przewidujemy wystąpienia wielu gości zarówno z zagranicy, jak i z kraju, m.in. Philippe Binard (WAPA – Światowa Organizacja Jabłek i Gruszek oraz Freshfel) omówi aktualną sytuację na rynku europejskim w handlu jabłkami oraz stan zapasów tych owoców w poszczególnych krajach. Forum Ekonomicznemu będzie towarzyszył panel dyskusyjny, w którym swój udział zapowiedzieli wybitni specjaliści z zakresu promocji i sprzedaży owoców.

Oczywiście targi to również możliwość zapoznania się nie tylko z najnowszym sprzętem oraz środkami produkcji sadowniczej, ale także z tematami typowo agrotechnicznymi, które jak wiemy zawsze interesują wielu sadowników. Stąd też drugiego dnia odbędzie się Agrotechniczna Konferencja Sadownicza, podczas której prelegentami będą najlepsi doradcy z kraju i zagranicy, w tym tak ceniony przez polskich sadowników Peter van Arkel z Holandii – jak zwykle, przedstawi on najnowsze doniesienia z tej dziedziny.

Ważnym elementem TSW jest tematyka warzywnicza. Czy, podobnie jak w minionym roku, przygotowywana jest oferta dla tej grupy producentów?

JK: Oczywiście. Producenci warzyw polowych oraz prowadzący uprawy pod osłonami są znaczącą grupą wśród odwiedzających targi, dlatego podobnie jak podczas minionej edycji przeznaczone będą dla nich trzy bloki konferencyjne. Jeden to HortiEnergia, przygotowany przez specjalistów IO w Skierniewicach oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie, poświęcony zostanie energooszczędnym technologiom uprawy warzyw w tunelach foliowych. W konferencji dotyczącej upraw polowych poruszany będzie m.in. temat zaburzeń fizjologicznych w warzywach kapustnych. Konferencję Uprawy pod Osłonami zdominują tematy związane np. z wykorzystaniem szkła dyfuzyjnego w ogrodnictwie szklarniowym, a prelegentami będą m.in. specjaliści z Holandii oraz reprezentanci polskiego świata nauki.

 

Podczas TSW 2014 uroczyście wręczono Nagrodę im. Prof. Szczepana A. Pieniążka, czy w kolejnej edycji będzie to kontynuowane?

JK: Tak, tą ważną dla branży sadowniczej nagrodą wyróżniony zostanie i w tym roku najbardziej innowacyjny produkt TSW. Zgłoszono już do niej kilka produktów. Przypominam równocześnie, że termin zgłaszania kandydatów upływa 10 lutego 2015 roku o godzinie 16.00. Zachęcam wystawców do udziału w tym konkursie, a szczegóły z tym związane znajdują się na stronie targów (http://tsw.targi.pl/konkurs-dla-wystawcow/).

 

Czy planowane są jakieś zmiany w samej organizacji targów i udziale w nich zwiedzających?

Większych zmian nie planujemy. Tradycyjnie już zorganizowane grupy mogą liczyć na częściowe dofinansowanie przyjazdu na targi, a szczegółowe informacje na ten temat znajdują się już na stronie targów (http://tsw.targi.pl/doplaty). Chcemy również lepiej poznać osoby odwiedzające targi, tak aby jeszcze lepiej przygotowywać dla niech kolejne ich edycje. W tym celu wprowadzamy możliwość wcześniejszej rejestracji – można jej dokonać przed przyjazdem na TSW na naszej stronie targowej lub bezpośrednio na miejscu w dniu targów. Oczywiście, tak jak w minionych latach – udział w targach jest bezpłatny.

Drugiego dnia targów odbędą się także wykłady poświęconych mechanizacji. Spora grupa odwiedzających TSW jest szczególnie zainteresowana maszynami, które ułatwiają zabiegi w sadzie czy w polu, szczególnie teraz, gdy coraz trudniej o chętnych do pracy.

Tradycyjnie – już po raz trzeci – w drugim dniu targów odbędzie się losowanie cennych nagród. Ich łączna wartość to ponad 25 000 zł – aby wygrać jedną z nich, wystarczy odwiedzić TSW 2015 i wypełnić kupon konkursowy.

 

Dziękuję za rozmowę

rozmawiał Tomasz Werner







Poprzedni artykułZwracam opakowania, dbam o bezpieczeństwo w gospodarstwie i środowisko
Następny artykuł10-lecie Sieradzkiego Zrzeszenia Producentów Owoców

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj