Truskawki w tunelach – spotkanie finałowe

default



W miniona niedzielę, 22. września, odbyło się spotkanie w ramach projektu „Truskawki w tunelach”, zorganizowane przez portal jagodnik.pl oraz firmę Haygrove. W tym jesiennym terminie można było nie tylko zaobserwować jak zachowują się odmiany z wiosennych (połowa marca) nasadzeń, ale również zapoznać się ze wstępnymi wynikami doświadczeń z projektu założonego latem, gdzie posadzono klasyczne odmiany truskawek z założeniem zbioru owoców po 60 dniach, czyli w okresie późnego lata.

Ważne w uprawie tunelowej

Spotkanie rozpoczęło się od kilku wykładów, które miały na celu wprowadzenie uczestników w cele samego projektu. Konrad Kozakiewicz, gospodarz, a zarazem przedstawiciel firmy Haygrove przedstawił jakie trudności spotkały go podczas zakładania i prowadzenia uprawy. Jak twierdzi był to uprawowy „poligon doświadczalny” pod wieloma względami. Posadzono 20 różnych odmian, dodatkowo wykorzystując różne typy sadzonek. Uprawa prowadzona była również w różnych podłożach, gleba, substrat kokosowy od firm Ceres i Agronom Plants oraz podłoże na bazie węgla brunatnego Carbohort. Taka różnorodność  pod żadnym względem nie była łatwa do poprowadzenia w uprawie. Niemniej jednak udało się osiągnąć oczekiwany cel, którym był plon.

Jarosław Barszczewski z firmy Yara przedstawił jak należy podejść do odżywiania truskawek w uprawie tunelowej. Jego program opiera się na czterech etapach w cyklu rozwojowym truskawki. Wiosną należy budować silny korzeń stawiając na fosfor i wapń. Kolejno od momentu kwitnienia tworzymy owoce, odpowiednio dokarmiając potasem i znowu wapniem. Po zbiorach stawiamy na azot mający podnieść wigor liści, co pozwoli zawiązać silne paki kwiatowe na kolejny rok. Jesień to zaś czas na wygaszanie wzrostu z użyciem potasu, cynku i boru.

Prelegent podkreślił również korzyści płynące ze stosowana nawozów opartych o polifosforany, które to są formami dużo lepiej przyswajalnymi przez rośliny od tradycyjnie stosowanych ortofosforanów. Taką formę fosforu można znaleźć chociażby w produkcie Antiblock mineral, który oprócz funkcji nawożeniowej działa również jako produkt do czyszczenia instalacji nawodnieniowej usuwając z niej złogi np. tlenków żelaza.

Przedstawiciel doradczej firmy Delphy, Robert Bełdowski, szeroko omawiał aspekty związane z zabiegami agrotechnicznymi w uprawie tunelowej. Podstawą, jego zdaniem, jest nie tylko utrzymanie optymalnej wilgotności podłoża, ale co ważniejsze, stabilnej i temperatury i wilgotności powietrza. Bez stałego monitorowania tych parametrów nie jesteśmy w stanie utrzymać kondycji roślin. Mając pod kontrolą te parametry dopiero później należy skupić się na zapewnieniu odpowiedniej ilości liści na metrze czy też zmianach w nawożeniu.

Michał Malicki, reprezentujący portal jagodnik.pl, podsumowując sezon uprawy zwrócił uwagę na dużą odmienność podatności różnych odmian na choroby atakujące liście. Na plantacji zakładanej wiosną można było zaobserwować szereg chorób, od mącznika przez różnego rodzaju plamistości na antraknozie kończąc. Porażenie znacznie różniło się w zależności od odmiany, co daje nam dużo wiedzy, przy rekomendowaniu odmian dla nowych nasadzeń.

Na spotkaniu można było skorzystać  również z porad ekspertów takich jak dr Paweł Krawiec z firmy Horti Team i dr Aneta Chałańska z firmy NEFscience, którzy udzielali porad w walce ze szkodnikami i patogenami glebowymi.

Zwiedzamy tunele

Podczas spaceru po plantacji można było obejrzeć efekty różnych programów nawożenia, sugerowanych przez doradców firm: Calfert, Agrosimex, Intermag i Yara.

W dziedzinie ochrony roślin również można było zapoznać się z kilkoma nowościami. Radosław Suchorzewski z firmy Bayer, poinformował o rozszerzeniu etykiety preparatu Movento o zwalczanie roztocza truskawkowaca, a także o wprowadzeniu w najbliższym czasie nowego preparatu o nazwie FiTTER, który będzie służył do zwalczania m.in. przędziorków.

Ważnym elementem lustracji truskawkowych doświadczeń, była możliwość zapoznania się z tym jak rosną i czego w uprawie wymagają poszczególne odmiany truskawek dostarczone do projektu przez szkółki. W tym przypadku informacji udzielali przedstawiciele firm: Flevo Plant, De Kemp, Poland Plants, Agronom Plants, Rozsadnik oraz Kaack.

Ułatwianiem w aplikacji środków ochrony na plantacji może być opryskiwacz firmy ARGO, który podaje ciecz roboczą wraz ze strumieniem powietrza z trzech stron każdego rzędu.

.









Poprzedni artykułOchrona przed zamieraniem pędów oraz rdzą maliny
Następny artykułJagodnik 7/2019 już w sprzedaży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj