Truskawki w tunelach- ochrona przed chorobami i szkodnikami




Wegetacja truskawek w tunelach trwa, a najwcześniejsze odmiany już kwitną. Jeśli warunki pogodowe będą sprzyjać, pierwszych krajowych owoców spod konstrukcji tunelowych doczekamy się za ok. 1 miesiąc. Nie próżnują jednak szkodniki. Rozwijają się także choroby grzybowe. Konieczna jest zatem skuteczna ochrona roślin. Firma Bayer w swej ofercie posiada szereg skutecznych rozwiązań, które mogą zostać wykorzystane w różnych fazach rozwoju truskawek. Przedstawia je Radosław Suchorzewski z firmy Bayer.

Ochrona fungicydowa

Radosław Suchorzewski, Bayer

Pierwszym z preparatów grzybobójczych o którym chciałbym wspomnieć jest Zato 50 WG. To doskonałe rozwiązanie, które sprawdzi się w zapobieganiu infekcji chorób grzybowych, takich jak mączniaka prawdziwy czy biała plamistość liści. Przez cały okres wegetacji stosować można biologiczny preparat Serenade ASO. Nie ma tu okresu karencji, nie ma ryzyka wykrycia pozostałości w owocach. Można go ujmować w programach ochrony razem z typowo chemicznymi produktami. Najlepiej działa, podobnie jak Zato 50 WG, stosowany zapobiegawczo. Zwalcza mączniaka prawdziwego i szarą pleśń – informuje Radosław Suchorzewski z firmy Bayer. Produktem o szerokim spektrum działania z oferty firmy Bayer, obejmującym zwalczanie szarej pleśni, mącznika prawdziwego oraz antraknozę jest Luna Sensation 500 SC.

Ochrona insektycydowa

Nowością w ofercie firmy Bayer jest FiTTER. Działa kontaktowo, może być wykorzystywany do kontroli populacji wciornastków i mszyc. Produkt ten może być stosowany w uprawie truskawek pod osłonami, a także w tej prowadzonej metodą ekologiczną. Ważne jest jednak, aby ciecz robocza nanoszona była precyzyjnie. Woda stosowana do zabiegu powinna być miękka. Sivanto Prime 200 SL może być z powodzeniem wykorzystywany do redukcji liczebności tych samych szkodników w uprawach pod osłonami. W uprawie polowej można stosować także Movento 100 SC. Produkt działa systemicznie, długo. Więcej na temat możliwości zwalczania opisywanych zagrożeń można dowiedzieć się z poniższego filmu:









Poprzedni artykułAronia – najsmaczniejsze lekarstwo na świecie
Następny artykułJagodowe „moce” ruszą do walki z pandemią

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj