Truskawki w tunelach: 1 kwietnia – początek kwitnienia




W początkach kwietnia truskawki najwcześniejszych odmian testowane w projekcie Truskawki w tunelach, realizowanym przez firmę Haygrove oraz portal jagodnik.pl, już kwitną. Na niektórych roślinach jest po kilkanaście kwiatów. Jednocześnie obserwować można cykliczne nawroty mrozów. W niektórych częściach kraju temperatura spada do poziomu -10°C lub jeszcze niższego. Jak warunki te znoszą rośliny w gospodarstwie Konrada Kozakiewicza? Można podejrzeć na poniższym filmie.

Początki kwitnienia

Warunki panujące w tunelach firmy Haygrove sprzyjają uprawie truskawek. Za dnia panuje tu temperatura wynosząca 24-25°C, więc wykonujemy już pierwsze delikatne wietrzenia. Jednocześnie w ostatnich dniach na zewnątrz powietrze ogrzewa się w najcieplejszym okresie doby zaledwie do 4 lub 5°C. Nocą tunele zapewniają ochronę przed mrozem. Dodatkowo, od kilkunastu dni okrywany rośliny agrowłókniną a na dzień ją zdejmujemy. To pracochłonne lecz konieczne dla zapewnienia wczesnego plonowania. Spodziewany się go w pierwszych dniach maja. – informuje gospodarz projektu Truskawki w tunelach Konrad Kozakiewicz. Poza uprawami tunelowymi w gospodarstwie Kozacka Truskawka znajdują się także kwatery gruntowe. Z przekazanych przez ogrodnika informacji wynika, że w marcu zdarzyły się noce gdy zamontowane w nich termometry wskazywały przy gruncie -10°C a nawet -11°C. Jednak w na czas pozamykanych, niskich tunelach solowych w najchłodniejszych okresach tych dób nie notowano ujemnych temperatur.

Konrad Kozakiewicz, Kozacka Truskawka

Która odmiana najwcześniejsza

To już drugi rok realizacji projektu Truskawki w tunelach. To jednocześnie pierwszy sezon w którym pokusić będzie się można o wskazanie najwcześniejszych kreacji. W dniu 1 kwietnia 2020 roku zakwitły już dwie z nich. Na roślinach odmian ‘Romina’ i ‘Magnum’ obserwować można już po kilka – kilkanaście kwiatów. Gospodarz spodziewa się, że właśnie one wydadzą owoce jako pierwsze. K. Kozakiewicz na poniższym nagraniu informuje też o przeprowadzonych zabiegach przeciw szkodnikom, chorobom grzybowym i fertygowaniu upraw. Warto poświęcić kilka chwil, by wysłuchać najnowszej aktualizacji z projektu Truskawki w tunelach oraz zapoznać się z aktualną kondycją i stanem rozwoju truskawek.







Poprzedni artykułPowrót do korzenia – truskawka po truskawce i nie tylko
Następny artykułGroźne choroby borówki w tym sezonie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj