Truskawka – zalecenia w okresie okołokwitnieniowym – nawożenie i choroby

opryskiwanie truskawek, opryskiwacz do truskawek



Truskawki uprawiane w okolicach Grójca już zaczynają kwitnąć. W pełni kwitnienia jest już odmiana 'Honeoye’, a na odmianie 'Marmolada’ kwiatostany się rozluźniają i spotyka się pierwsze kwitnące rośliny. Czas ten w uprawie truskawki jest szczególnie istotny, bo właśnie wtedy może dochodzić do groźnych infekcji powodowanych przez szarą pleśń. Nie powinniśmy również zapominać o dostarczeniu roślinom w tym czasie potrzebnych składników pokarmowych.

Nawożenie doglebowe

Przed kwitnięciem truskawek trzeba zastosować drugą dawkę nawozów doglebowych. Pierwszą dawkę należało rozsiać na początku okresu wegetacyjnego – podane wtedy składniki rośliny w znacznej części wykorzystały na budowę nowych liści, systemu korzeniowego oraz na tworzenie pędów kwiatostanowych. Dlatego ważne jest by przed kwitnieniem zastosować nawozy doglebowe w oparciu o analizy gleby i ocenę zasobności składników pokarmowych na plantacjach. Jeżeli pH gleby nie jest zbyt zasadowe (optymalne pHKCl dla truskawki to 5–6 ), a zawartość azotu w glebie jest niska to należy zastosować saletrę wapniową z borem np. Yara Liva Nitrabor (100–150 kg/ha).

Ważnym składnikiem pokarmowym jest potas, który w roślinie odpowiada między innymi za gospodarkę wodną oraz istotne parametry jakościowe owoców. Potas wpływa korzystnie na wielkość owoców ich smak, a także przyczynia się do wyrównania plonowania. Przed zastosowaniem nawozów potasowych należało by spojrzeć na wyniki analiz gleby i sprawdzić zawartość azotu oraz potasu, dzięki temu można określić ilość potrzebnego nawozu do zastosowania oraz jego rodzaj. Do wyboru mamy np. Unika Calcium (100–150 kg/ha) saletrę potasowo-wapniową lub siarczan potasu (100–150 kg/ha) w przypadku gdy zawartość azotu i wapnia mamy na poziomie optymalnym.

Nawożenie dolistne

W czasie intensywnego wzrostu liści ważne jest by w pełni wykształcone liści pracowały aktywnie, dlatego ważne jest dostarczenie im magnezu, który usprawnia proces fotosyntezy. Szczególnym mikroelementem przed kwitnieniem jest bor, który uczestniczy w procesie kwitnienia i zawiązywania owoców – dlatego warto jest dostarczyć ten składnik poprzez opryskiwanie plantacji jednym z dostępnych na rynku nawozem borowym. Jeżeli kwiatostany się jeszcze nie otworzyły i rośliny nie kwitną to należało by dolistnie zastosować siarczan magnezu wraz z nawozem borowym np. Mikrokomplex (3 kg/ha) + Bormax (1 l/ha). Gdy truskawki już zakwitły zamiast siarczanu magnezu należy zastosować nawóz magnezowy skompensowany aminokwasami np. AminoQuelant Mg (2 l/ha).

Jeśli truskawki już kwitną warto sięgnąć po nawozy z aminokwasami. W pierwszej kolejności jeszcze przed samym kwitnieniem można zastosować nawozy zawierające wapń skompensowany aminokwasami np. AminoQuelant Ca (2 l/ha) lub aktywator pompy wapniowo-auksynowej preparat BioCal (1 l/ha). Zabieg dokarmiania pozakorzeniowego wapniem można połączyć z pierwszym zabiegiem przeciwko szarej pleśni. Pamiętajmy, że wapń korzystanie wpisuje się w strategie ochrony truskawek przed grzybem Botrytis cinera, gdyż uelastycznia i usztywnia ściany komórkowe. W okresie kwitnienia trzeba zadbać o prawidłową kondycję roślin oraz dostarczyć im niezbędne mikroelementy. Do tego celu polecamy stosowanie koncentratu aminokwasowego wzbogaconego mikroelementami np. Terra Sorb Complex (0,75–1 l/ha).

Pamiętajmy by zabiegi dokarmiania dolistnego w uprawie truskawki stosować nie częściej niż co 7–10 dni, aby niepotrzebnie nie ryzykować nadmiernego obciążenia blaszki liściowej.

Choroby truskawek

Gdy truskawki zaczynają kwitnąć, trzeba szczególnie zadbać o ochronę przyszłych owoców przed wystąpieniem na nich szarej pleśni, bo do infekcji dochodzi właśnie w okresie kwitnienia. Obecnie do wyboru jest szeroką gamę preparatów do ochrony truskawek przed szara pleśnią. Począwszy od preparatu biologicznego Polywersum WP którego warto jest użyć na początku wegetacji i przed kwitnieniem w dawce 150 g na ha wraz z produktem BioCal 1 l na ha. Polywersum WP z jednej strony niszczy grzybnię szarej pleśni, a z drugiej działa na roślinie jak szczepionka. Preparat nie posiada okresu karencji więc może być stosowany w czasie zbiorów owoców, na wyczyszczenie infekcji wtórnych. W przypadku jednak bardzo silnej presji chorobowej konieczne będzie sięgnięcie po preparaty typowo chemiczne (więcej informacji na ten temat w dziale „Ochrona” ). Pamiętajmy jednak aby stosować rotację poszczególnych produktów. Na uwagę zasługują dwa nowe preparaty firmy Sumi Agro Poland: Frupica 440 SC i Girusu 500 SC do ochrony truskawki przed szarą pleśnią. Ich skuteczność w roku 2012 na plantacjach truskawki badała dr. Beata Meszka z IO w Skierniewicach.

Na plantacjach truskawek możemy się spotkać także z objawami mączniaka prawdziwego oraz białej i czerwonej plamistości liści truskawki, które przy sprzyjających warunkach pogodowych mogą również wyrządzić duże uszkodzenia. Szczególnie mączniak prawdziwy na niektórych plantacjach w roku 2012 sprawiała poważne problemy. Dlatego nie czekajmy na objawy chorobowe na roślinach, tylko już teraz pomyślmy o skutecznej ochronie przed tymi chorobami sięgając po dobre i sprawdzone preparaty.

Podczas konferencji truskawkowej, która odbyła się w Mszczonowie (więcej czyt. „Uprawa truskawek na wzór hiszpański”), padło zdanie. ‘’Truskawka to roślina bardzo wdzięczna i hojnie oddaje każdą zainwestowaną złotówkę”. Pamiętajmy jednak by nie wykonywać zabiegów dokarmiania poza korzeniowego częściej iż co 7 dni, a zabiegów ochrony chemicznej nie częściej niż co 3 dni. W przeciwnym razie i nieumiejętnym stosowaniu nawozów lub środków chemicznych lub stosowaniu niezarejestrowanych i niesprawdzonych mieszanin zamierzony efekt może być odwrotny.

[Best_Wordpress_Gallery id=155]









Poprzedni artykułSzczepionka przeciw szarej pleśni i innym chorobom w truskawkach
Następny artykułTruskawka – zalecenia w okresie okołokwitnieniowy – nawożenie i choroby

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj