Truskawka – truskawki po fali upałów (Mazowsze, 15.07.2019 r.)

Liść truskawki z objawami różnego rodzaju uszkodzeń

Początek lipca przyniósł zmianę pogody. Fala saharyjskich upałów ustąpiła miejsca chłodniejszej aurze, które jednak nie przyniosła spodziewanych i oczekiwanych przez plantatorów opadów. Susza i obfite plony sprawiają, że w wielu miejscach truskawki są w nie najlepszej kondycji.

W większości miejsc zakończyły się zbiory tradycyjnych odmian truskawek. Jedyną odmianą, na której wciąż znajdują się owoce jest ‘Malwina’. Jednak również tu za kilka dni zbiory zakończą się i konieczne będzie podjęcie działań mających na celu utrzymanie roślin w dobrej kondycji, tak aby mogły zbudować potencjał plonotwórczy na kolejny sezon.

Kondycja krzewów

To co rzuca się w oczy zaraz po wejściu na plantację truskawek to słaba kondycja liści. W wielu miejscach starsze liście zostały uszkodzone w trakcie ostatnich tygodni. Okresowe niedobory wody wyraźnie zmniejszały turgor liści. Dodatkowo intensywne słońce wręcz „wypaliło” tkankę liściową, która w wielu miejscach kruszy się i rozpada. Konieczne jest zatem by jak najszybciej odżywić liście by mogły dobrze funkcjonować w okresie letnim, który jest tak ważny dla budowania plonu na kolejny sezon.

Liść truskawki z objawami różnego rodzaju uszkodzeń

Koniecznym jest wykonanie nawożenia dolistnego podając jednocześnie azot, magnez i mikroelementy. W tym celu podać można mieszankę nawozu aminokwasowego, siarczanu magnezu w ilości ok 7 kg/ha i chelatu manganu. Zabieg należy powtórzyć po ok 10 dniach. Takie nawożenie pozwoli utrzymać obecne liście w dobrej kondycji, a jednocześnie przyśpieszone będzie wyrastanie nowych liści.

Szkodniki

Do niskiej kondycji liści przyczyniła się również duża aktywność przędziorka chmielowca. Ostatnie zabiegi zwalczające tego szkodnika zostały wykonane przed rozpoczęciem zbiorów. Przez kilkutygodniowy odstęp od ostatniego zabiegu, kolonie przędziorka chmielowca rozrosły się i czekają tylko by przenieść się na nowe, wyrastające liście. Po zbiorach niezwłocznie należy wykonać zwalczanie, uwzględniając to że w tym momencie na roślinach występują wszystkie stadia rozwojowe od jaj po formy ruchome.

Polecane jest w tym momencie zastosowanie preparatu Koromite 10 EC (zwalcza wszystkie stadia rozwojowe szkodnika) lub mieszaniny Ortus 05 SC lub jeden ze środków zawierających abamektyną (Vertigo 018 EC/Safran 18 EC) w połączeniu z preparatem jajobójczym Nissorun Strong 250 SC.

Nie można się jednak łudzić, że jednym zabiegiem uda się zwalczyć wszystkie szkodliwe roztocza. Zawsze pozostaje część niezwalczonych szkodników, które mogą szybko odbudować populację. Kontynuując ochronę można sięgnąć po preparaty o działaniu mechanicznym jak Next-Pro lub Emulpar. Przy niskiej presji szkodnika są one wystarczająco skuteczne, a dzięki nim unikamy powstawania odporności na substancje typowo chemiczne.

Ciepło = mączniak

Nie można zapominać również o odpowiedniej ochronie liści przed najgroźniejszą, letnią chorobą, mączniakiem. Również w tym przypadku nie ma konieczności sięgania po silne preparaty chemiczne. Wystarczające jest stosowanie co 10-14 dni produktów siarkowych, tak by zabezpieczać najmłodsze liście. W tym okresie można wykorzystywać zarówno środki ochrony jak i nawozy np. Microtchiol.

Partnerami monitoringu są firmy: Agrosimex i Bayer

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here